V Lelystandu si prohlížíme ozbrojenou plachetnici Batavia, byla postavena v roce 1628 v Amsterodamu pro Nizozemskou Východo-indickou společnost, která dovážela koření. Patřila mezi tři hlavní obchodní lodi, které dopravovali zboží a pasažéry mezi Nizozemím a Asií.

Loď od počátku provázela smůla, při první plavbě do Indonésie v červnu 1629 najela na útes, 341 pasažérů a 40 členů posádky se utopilo ve vlnách, zbytek se zachránil na blízkém ostrově. Kapitán vyplul na největším veslovém člunu hledat pomoc ve městě Batávie (nyní Jakarta), během jeho nepřítomnosti zemřelo dalších 100 lidí při vzpouře, která byla potlačena až kapitánem po jeho návratu. Části vraku lodi byly nalezeny v roce 1985, holanský loďař Willem Vos se ujal úkolu rekonstrukce trojstěžníku, za pomoci dobrovolníků byl po 10 letech projekt dokončen a 7. dubna 1995 byl trojstěžník Batavia znovu spuštěn na vodu. Za plotem se staví nějaká další replika.

Ceny zájezdů do Holandska začínají na super ceně 1700kč, podívejte se sami.

Po 30 km dlouhé hrázi Houtribdijk přes mořský záliv přejíždíme na sever Nizozemí – průměrná nadmořská výška země je 1.2 m, 40 % země je pod hladinou moře od -2 m do -6.7 m, před záplavami ji chrání 3.000 km dun a hrází, desítky tisíc výkonných čerpadel neustále odvodňuje hustě obydlené oblasti. Na polích vidíme poslední pestrobarevná pole tulipánů, jejich sezóna pomalu končí, do Nizozemí je v 16. století přivezli obchodníci z Turecka.

Ve Volendamu nejprve navštívíme sýrárnu Alida Hoeveho, vítá nás majitel v širokých černých kalhotách a dřevácích, dlouho hledá popis výroby sýrů z mléka kravského i kozího v češtině, nakonec ho dosti obstojnou češtinou přednese.

Ochutnáváme sýry, hořčice i medové kulaté oplatky, u prodavaček v krojích utrácíme první eura. Před sousední budovou se fotíme u obrovského dřeváku, jako barevné květináče s maceškami visí dřeváky i na domě, uvnitř budovy jsou na stěnách i pod stropem. Když se nás sejde skupina, vidíme v praxi strojní výrobu dřeváků z kusu dřeva topolu nebo lípy.

Za dvě minuty z mokrého dřeva šikovný mladík vysoustruží vnější tvar, za další dvě vydlabe vnitřek, dříve to ručně trvalo několik hodin, ve vedlejší místnosti je prodejna suvenýrů.

Vydejte se také na dovolenou či zájezd do Holandska, určitě za to návštěva této země stojí.

zájezdy

Ubytování Volendam Holandsko

Ubytování ve Volendamu v Holandsku

 

Přečtěte si další díly cestopisu

  1. Za Janem Ámosem do Naardenu v Holandsku
  2. Plachetnice Batavia, sýry a dřeváky
  3. Vesnička Volendam a skanzen Zaanse Schans
  4. Den Haag, Scheveningen a Delft v Holandsku
  5. Delft – nejstarší historické sídlo Holandska
  6. Keukenhof – největší květinový park v Evropě
  7. Amsterdam pěšky a tipy co navštívit
  8. Amsterdamem po vodních kanálech – grachtech
Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •