Planetárium a hvězdárna Brno


Planetárium a hvězdárnu v Brně najdete na Kravím kopci. Míst k parkování zdarma je zde dost a pro děti také dost atrakcí.

Planetárium a hvězdárna Brno

Významné vědecké a vzdělávací centrum, které se nachází v druhém největším městě České republiky, Brně. Toto centrum je oblíbeným místem pro všechny, kdo mají zájem o astronomii, kosmologii a přírodní vědy.

Planetárium Brno nabízí jedinečné projekce, které divákům přinášejí pohled do hlubin vesmíru. Díky moderní technologii a vysoké kvalitě projekcí mohou návštěvníci cestovat časem a prostorem, poznávat tajemství vesmíru, sledovat pohyb planet, hvězd a dalších kosmických těles.

Hvězdárna Brno pak poskytuje možnost pozorování nebeských těles přímo skrze teleskopy. Často zde probíhají veřejná pozorování zajímavých astronomických událostí, jako jsou například přechody planet, zatmění Slunce nebo Měsíce, a meteorické roje.

Kromě pozorování a projekcí se zde konají i přednášky, workshopy a vzdělávací programy pro školy i širokou veřejnost. Díky tomu je centrum významným místem pro podporu vědy a vzdělávání ve městě.

Planetárium s hvězdárnou je také známé svou architektonicky zajímavou budovou a příjemným prostředím, které je ideální pro rodiny s dětmi, školní skupiny i jednotlivce, kteří mají zájem o astronomii a chtějí rozšířit své obzory. Je to místo, kde se setkává věda, vzdělání a zábava, a poskytuje unikátní zážitky a nové poznatky pro všechny své návštěvníky.

Bohužel v době naší návštěvy zde měl právě Vladimír Remek, první československý kosmonaut, autogramiádu, takže prohlídka nebyla možná.

Pár fotek jsem ale okolí pořídil a informace co se týče aktuálních výstav a expozicí najdete na webu.

V Čr je opravdu mnoho planetárií a hvězdáren, podívejte se na seznam.

Fotogalerie

Web: www.hvezdarna.cz

Jaký je rozdíl mezi hvězdárnou a planetáriem?

Hvězdárna a planetárium slouží k popularizaci astronomie, ale každé z nich má jiný účel a způsob, jakým představuje vesmír a nebeská tělesa.

Hvězdárna

  • Účel: Hvězdárny jsou zařízení, které se primárně zaměřují na pozorování vesmíru. Jsou vybaveny teleskopy a dalšími přístroji pro sledování hvězd, planet, meteorů a dalších astronomických objektů.
  • Pozorování: Návštěvníci mohou v hvězdárnách skutečně pozorovat noční oblohu a různé vesmírné objekty, samozřejmě s omezeními danými počasím a světelným znečištěním.
  • Edukace: Hvězdárny často nabízejí vzdělávací programy, kurzy a workshopy o astronomii, dalekohledech a vesmírném výzkumu.

Planetárium

  • Účel: Planetária jsou zaměřena na vzdělávání a prezentaci astronomických znalostí pomocí simulací.
  • Projekce: V planetáriích se obvykle nachází kopulovité promítací plátno, kam jsou promítány simulace noční oblohy, pohybu planet, hvězd a dalších kosmických jevů. To umožňuje prezentaci astronomických událostí v jakémkoliv časovém rámci a bez omezení počasím.
  • Edukace: Planetária nabízejí edukativní programy, které jsou vhodné pro širokou veřejnost, školy a vzdělávací skupiny. Návštěvníci se mohou naučit o hvězdných soustavách, vesmírných jevech a vědeckých objevech ve vesmíru.

Zatímco hvězdárny nabízejí autentické zážitky z pozorování vesmíru a jsou závislé na vnějších podmínkách, planetária poskytují simulované zážitky, které jsou nezávislé na počasí a umožňují komplexní a detailní pohled na vesmírné jevy. Obě zařízení se vzájemně doplňují ve svém úsilí přiblížit astronomii a vesmírné vědy veřejnosti.

Jak se dostat na Kraví horu?

Tramvají

Nejlepší volbou je tramvaj číslo 4. Můžete ji chytit z několika míst ve městě – od Hlavního nádraží, náměstí Svobody, z ulice Česká nebo od Červeného kostela. Vaším cílem je konečná zastávka u náměstí Míru/Mararykova čtvrť.

Autobusem

Můžete také využít autobus číslo 68, který jede trasou ze Šumavské ulice, přes lokalitu Šelepka, oblast Tábora a dále po Mučednické ulici. Vystoupíte na náměstí Míru.

Autem

Pokud preferujete cestu autem a řešíte, kde zaparkovat u hvězdárny Brno, můžete auto nechat na parkovišti u koupaliště v Rekreačně sportovním areálu Kraví hora.

Ať už přijedete tramvají, autobusem nebo autem, z konečné zastávky MHD nebo z parkoviště je to ke hvězdárně jen krátká pětiminutová procházka.

A pokud vás zajímá více na téma kosmonautika, doporučuji výstavu v brněnském technickém muzeu.

Napsat komentář