Planetární stezka v Uherském Brodě

Zajímavý projekt pro dětské i dospělé návštěvníky vznikl ve spolupráci města Uherský Brod (ve Zlínském kraji) a místní hvězdárny. Nevšední Planetární stezka v celkové délce sedm kilometrů vás provede historickým centrem města.


Je vybavená kamennými modely planet a prostřednictvím informačních panelů vás zasvětí do tajů a zajímavostí naší sluneční soustavy.  Stezku se možné si projít ve dvou okruzích –  planetárním (2 kilometry) a galaktickém putování po okrajích sluneční soustavy  v délce 5 kilometrů).

Planetární okruh

Začátek tohoto okruhu začíná u modelu Slunce a popisu sluneční soustavy. Najdete ho poměrně snadno. Nachází se nad dopravním terminálem na návrší za koncem mostu.  Odtud se vydáte k budově gymnázia, kde postupně najdete modely planet Venuše, Země, Mars až k Masarykovu náměstí. V uličce před náměstím vás čeká nádherný model Jupitera.  Poslední model planety Neptun se nachází před hvězdárnou. Vnímaví turisté mají možnost si prohlédnout také výrazné dobové schodiště s vytesanými letopočty i jmény osobností spojených s historií města.

Galaktický okruh

Tento okruh vás zavede k areálu nového židovského hřbitova (směrem do části města s názvem Maršov). Odtud pak směřuje na Mariánské náměstí k budově Domu kultury, v němž sídlí digitální planetárium. Zde se nabízí možnost shlédnout prezentaci ohledně vesmíru a pohybu planet. Z historických zajímavostí stojí za zmínku také kryté dobové schodiště – Fortna, která je součástí původního opevnění.

TIP: Od minerálních pramenů k Jezírku lásky v Luhačovicích

Z Mariánského náměstí se vydáte až k místní hvězdárně. Po cestě k ní si můžete prohlédnout nádhernou Japonskou zahradu (v areálu ředitelství muzea) nebo v závislosti na časových možnostech navštívit muzeum Jana Amose Komenského. Hvězdárna nabízí edukativní programy pro jednotlivce i školy a také možnost pozorování oblohy prostřednictvím dalekohledu.

Ubytování ve městě a okolí

Fotogalerie

Kam dál na výlet v Bílých Karpatech:

Napsat komentář