Plavba po Dunajci na pltích ukáže krásu Pieninského národního parku


Máte chuť se vypravit do nepoznaných míst a vyzkoušet něco nového? V tom případě zvolte jako výletní destinaci přírodní park Pieniny v Prešovském kraji. Nechte se unést proudem řeky Dunajec ve společnosti zkušených krojovaných vodáků, kteří vás pobaví svým výkladem a bezpečně provezou největším evropským skalním kaňonem, který Slovensko ukrývá.

Z historie

Tradiční plavba na lodích má svou dlouhou tradici sahající do 18. století, kdy byla síla řeky využívaná ke splavování vytěženého dřeva i přepravě různých surovin a zboží. Jednalo se o obchodní cestu.

Pltě jsou v podstatě novodobé vory.

Jako turistická atrakce, která návštěvníkům ukazuje přírodní krásy, byla „vorařská tradice“ obnovená po druhé světové válce. S rozvojem turistiky a zájmu i lidové tradice, dochází koncem minulého století k její renesanci.

Jízda na pltích

Jízda na pltích je zpoplatněná. Na loď s průvodcem je možné usadit až 20 cestujících. Nástupním místem pro plavbu je penzion Pltník (v obci Červený klášter) a výstupním chata Pieniny (v obci Lesnica).

Co vás čeká? Unikátní, možná trochu adrenalinový zážitek, kdy budete proplouvat peřejemi mezi skalami i zužujícími meandry řeky. Za výkladu průvodce se můžete kochat krásou skalních úbočí i útvarů na pomezí Polska a Slovenska. Jízda trvá skoro dvě hodiny a po vodě urazíte vzdálenost asi deset kilometrů.

Navíc se můžete těšit na příjemnou atmosféru provázenou lidovou hudbou i jedinečné gastronomické speciality (ovčí sýr, slanina, domácí klobásy, žinčica).

Zajímavosti v okolí

Kromě jízdy na divoké vodě se můžete vydat na túru nádhernou lesní krajinou nebo si naplánovat cyklistický výlet. V samotném Červeném klášteře je možné absolvovat prohlídku zdejšího kartuziánského kláštera. Také můžete navštívit lázeňské město Vyšné Ružbachy, skvostné poutní místo – Levoču či vyrazit na prohlídku Spišského hradu (největší hradní zříceniny na Slovensku s geografem koně).

Fotogalerie

Doporučujeme:

Napsat komentář