Plitvická jezera – nejznámější národní park v Chorvatsku


Moje dovolená v Chorvatsku byla spíše poznávacího charakteru a i přes masivní turismus, jsem si ji užila.

Národní park Plitvická jezera (Plitvička jezera)

Něco k Plitvickým jezerům. Tyto jezera leží v Chorvatsku při hranicích s Bosnou a Hercegovinou. Leží na toku řeky Korana mezi vápencovými horami. Jezera jsou krasového původu a rozložena do sestupných teras. Můžete je pozorovat z dřevěných chodníčků, jsou naprosto čistá, průhledná a plná ryb. Jsou v nich vidět i kusy trouchlivějících loděk nebo popadaných stromů a okolo je opravdu živo.

Plitvická jezera Chorvatsko

Plitvické jezera jsou velice navštěvovanou oblastí. Vedou zde tři různě náročné trasy, které jsou jinak dlouhé a přizpůsobené pro jinak pohybově zdatné návštěvníky. V Plitvičkách, jak se jim říká chorvatsky, se nalézá okolo dvaceti vodopádů a několik skalních převisů a nádherných krápníkových jeskyň. Není tedy divu, že místo bylo vybráno pro několik filmů, ze kterých se dá jmenovat Vinnetou, poklad na stříbrném jezeře.

Dříve se zde mohlo koupat, ale jelikož lidé nejsou moc čistotní, přestalo to platit a koupání je zde zakázáno. I tak se ale můžete kochat opravdu nádherným pohledem na čistou přírodu.

Jezera jsou součástí chorvatského dědictví UNESCA. Je to pochopitelné, protože nikdo nechce přijít o takový malý ráj.

Celá Plitvická jezera jsou vybavena turistickými odpočívadly. Tam jsou většinou kiosky s občerstvením a záchody, kde si můžete opláchnout alespoň obličej. Na každou zvolenou trasu vás doveze autobus na ekologický pohon a přes jezera potom jezdí lodičky. Jezera disponují velkým parkovištěm, které se musí platit, ale je chráněno proti krádežím. Nachází se zde i informační centrum, ve kterém se dají koupit pohledy a suvenýry.

TIP: Pěkný je také Mljet národní park.

Pokud se budete chystat do Chorvatska, vyčleňte si po cestě jeden den na tuto krásu. Určitě se tu budete cítit mimořádně. Pokud vám vadí velké masy turistů, nejlepší bude vyjet na začátku června. Nejsou zde tak vysoké teploty a tolik turistů, ale zároveň je příroda již v plném rozpuku.

Plitvická jezera Chorvatsko 2

Plitvice jsou z Prahy cca 800km a proto, pokud jedete až „dolů“ k Dubrovníku, je dobré si zde odpočinout a rezervovat ubytování. Pokud na výlet na Plitvická jezera vyrazíte hned ráno, nebude zde tolik turistů jako během dne.

Ubytování (Accommodation booking)

Vyberte si hotel, apartmány, levné ubytování v soukromí, kempu i na 1 noc na Booking.com

Ubytování nabízí hotel Grabovač, Bellevue, hotel jezero Plitvička, Degenia a další.

Kemp Korana je od jezer 5km, kemp v Grabovači 8km.

Jak se Chorvatsko jmenuje v různých jazycích

  • Chorvatsko – česky
  • Hrvatska – chorvatsky
  • Croatia – anglicky
  • Kroatien – německy

Může se hodit

Plitvická jezera wikipedia

Předpověď počasí

Cesta autem, vstupné, mapy prohlídkových okruhů

Google Maps Plitvicka jezera national park

Na webu www.np-plitvicka-jezera.hr najdete veškeré informace, co vás zajímají – kde je vstup, jaká je otevírací doba, ceník – kolik stojí vstupné a zda je možná sleva, kudy vedou turistické trasy a někoho může zajímat i webkamera.

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář