Plitvická jezera v Chorvatsku. Navštivte vodopády a jezera


Vítejte v zemi nádherných vodopádů, křišťálově čistých jezer, tajemných jeskyní, bujné zeleně uprostřed suché krajiny, lesů, potůčků a scenérií jako vystřižených z filmu. Vydejte se po stopách Vinnetoua a Old Shatterhanda hledat poklad na Stříbrném jezeře do Národního parku Plitvická jezera.

NP Plitvická jezera

Plitvická jezera Chorvatsko

Tato přírodní památka se totiž nachází na severu Čechy tolik oblíbeného Chorvatska. Parkem protékají řeky Korana, Plitvica, Crna, Biela a Rječica, které vytváří terasovitá jezera spojená průtoky. Krasový ráz krajiny má taky za následek 140 vodopádů a přes 20 jeskyň a zřídel.

Plitvická jezera Chorvatsko 3

Park získal své jméno díky jezerům, kterých se zde nachází opravdu velké množství, voda v nich je průzračná a obývaná neskutečném množstvím ryb, které se rády podívají na turisty zblízka. Největší je Proščansko jezero s rozlohou 68 ha.

Vodopády

Nejpůsobivější částí oblasti jsou ale vodopády, které budete potkávat doslova na každém kroku a budete mít dokonce možnost se projít pod jedním z nich. Nejkrásnější na Plitvických jezerech jsou Sastavci, vysoké 49 m. Nejvyšší vodopád je ten, jímž říčka Plitvice padá z výšky 76 metrů do kaňonu.

POZOR: Koupání je zakázáno.

Plitvická jezera Chorvatsko 2

Za zmínku stojí i místní lesy, které jsou odborníky považovaná za jedny z nejzachovalejších v Evropě. Rostou zde vzácné rostliny včetně endemitů a žijí tu lišky, medvědi, srny a divoká prasata.

Výlet na Plitvice

Na návštěvu Plitvických jezer doporučujeme si vyšetřit dostatek času. Z přímořských letovisek je to k nim poměrně daleko, takže nejlepším řešením se zdá zvolit buď návštěvu při cestě do Chorvatska, nebo zpátky, nebo využít možnost ubytování přímo u parku.

Vstupy

Do jezerního areálu jsou dva vstupy (v dolní části Ulaz 1 – Rastovača, ve střední části Ulaz 2 – Hladovina), u každého je velké parkoviště (placené) a možnost občerstvení. Návštěvník dostane se vstupenkou i mapku jezerní soustavy s vyznačenými prohlídkovými trasami i s trasami místní dopravy v parku autobusem a lodí (zahrnuta v ceně vstupenky).

Aktuální vstupné a ceník na Plitvické jezera zde

Plitvická jezera Chorvatsko 4

Trasy – okruhy

V národním parku je vyznačeno celkem šest prohlídkových tras, barevně odlišených, od každého vstupu tři. Při výběru záleží na času, který chce návštěvník prohlídce věnovat.

Otevírací doba

Otvírací doba se mění podle ročního období:

  • v zimním období: 9 – 16 hod.
  • jarní a podzimní období: 8 – 18 hod.
  • letní období: 7 – 20 hod.

Ubytování u Plitvických jezer a v okolí

V těsné blízkosti parku se nachází čtyři hotely (Bellevue, jezero, Plitvice, Grabovac) a dva kempy (Korana a Borje). Levné ubytování v soukromí a oblíbené apartmány, to vše si zde můžete také rezervovat.

rezervujte ubytování

Poznávací zájezd vybírejte zde

Můžete sem ale také vyrazit třeba i na prodloužený víkend.

Důležité odkazy

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář