Plitvická jezera – nejznámější národní park v Chorvatsku

Vítejte v zemi nádherných vodopádů, křišťálově čistých jezer, tajemných jeskyní, bujné zeleně uprostřed suché krajiny, lesů, potůčků a scenérií jako vystřižených z filmu. Vydejte se po stopách Vinnetoua a Old Shatterhanda hledat poklad na Stříbrném jezeře do Národního parku Plitvická jezera.

NP Plitvická jezera

Tato přírodní památka se totiž nachází na severu Chorvatska – Čechy tolik oblíbeného. Parkem protékají řeky Korana, Plitvica, Crna, Biela a Rječica, které vytváří terasovitá jezera spojená průtoky. Krasový ráz krajiny má taky za následek 140 vodopádů a přes 20 jeskyň a zřídel.

Tyto jezera leží v Chorvatsku při hranicích s Bosnou a Hercegovinou na toku řeky Korana mezi vápencovými horami. Jezera jsou krasového původu a rozložena do sestupných teras. Můžete je pozorovat z dřevěných chodníčků, jsou naprosto čistá, průhledná a plná ryb. Jsou v nich vidět i kusy trouchlivějících loděk nebo popadaných stromů a okolo je opravdu živo.

Plitvická jezera Chorvatsko

Park získal své jméno díky jezerům, kterých se zde nachází opravdu velké množství, voda v nich je průzračná a obývaná neskutečném množstvím ryb, které se rády podívají na turisty zblízka. Největší je Proščansko jezero s rozlohou 68 ha.

Vodopády

Nejpůsobivější částí oblasti jsou vodopády, které budete potkávat doslova na každém kroku a budete mít dokonce možnost se projít pod jedním z nich. Nejkrásnější na Plitvických jezerech jsou Sastavci, vysoké 49 m. Nejvyšší vodopád je ten, jímž říčka Plitvice padá z výšky 76 metrů do kaňonu.

Koupání

Dříve se zde mohlo koupat, ale jelikož lidé nejsou moc čistotní, přestalo to platit a koupání je zde zakázáno. I tak se ale můžete kochat opravdu nádherným pohledem na čistou přírodu.

Jezera jsou součástí chorvatského dědictví UNESCA. Je to pochopitelné, protože nikdo nechce přijít o takový malý ráj.

Zajímavosti

Za zmínku stojí i místní lesy, které jsou odborníky považovaná za jedny z nejzachovalejších v Evropě. Rostou zde vzácné rostliny včetně endemitů a žijí tu lišky, medvědi, srny a divoká prasata.

Návštěva Plitvických jezer

Na návštěvu Plitvických jezer doporučujeme si vyšetřit dostatek času. Pokud se budete chystat do Chorvatska, vyčleňte si po cestě jeden den na tuto krásu. Pokud vám vadí velké masy turistů, nejlepší bude vyjet na začátku června. To zde nejsou ještě tak vysoké teploty a tolik turistů, ale zároveň je příroda již v plném rozpuku.

Plitvice jsou z Prahy cca 800km a proto, pokud jedete až „dolů“ k Dubrovníku, je dobré si zde odpočinout. Když na výlet na Plitvická jezera vyrazíte hned ráno, nebude zde tolik turistů jako během dne.

Z přímořských letovisek je to k nim poměrně daleko, takže nejlepším řešením se zdá zvolit buď již zmiňovanou návštěvu při cestě do Chorvatska, nebo když pojedete zpátky, případně můžete využít možnost ubytování přímo u parku.

Plitvická jezera cena, vstupy + parkování

Do jezerního areálu jsou dva vstupy (v dolní části Ulaz 1 – Rastovača, ve střední části Ulaz 2 – Hladovina), u každého je velké parkoviště (placené) a možnost občerstvení. Návštěvník dostane se vstupenkou i mapy jezerní soustavy s vyznačenými prohlídkovými trasami i s trasami místní dopravy v parku autobusem a lodí (zahrnuta v ceně vstupenky).

Aktuální vstupné a ceník na Plitvické jezera zde .

Trasy – okruhy

V národním parku je vyznačeno celkem šest prohlídkových tras, barevně odlišených, od každého vstupu tři. Při výběru záleží na času, který chce návštěvník prohlídce věnovat.

Plitvické jezera jsou velice navštěvovanou oblastí. Vedou zde tři různě náročné trasy, které jsou jinak dlouhé a přizpůsobené pro jinak pohybově zdatné návštěvníky. V Plitvičkách, jak se jim říká chorvatsky, se nalézá okolo dvaceti vodopádů a několik skalních převisů a nádherných krápníkových jeskyň. Není tedy divu, že místo bylo vybráno pro několik filmů.

Celá Plitvická jezera jsou vybavena turistickými odpočívadly. Tam jsou většinou kiosky s občerstvením a záchody, kde si můžete opláchnout alespoň obličej. Na každou zvolenou trasu vás doveze autobus na ekologický pohon a přes jezera potom jezdí lodičky. Jezera disponují velkým parkovištěm, které se musí platit, ale je chráněno proti krádežím. Nachází se zde i informační centrum, ve kterém se dají koupit pohledy a suvenýry.

Výlet lodí po jezeře

Když jsme k nim přijeli, překvapili nás svou nádherně modrou čistou vodou.

Šlo vidět několik metrů pod hladinu včetně ryb, které bylo možné krmit rohlíkem a byli na lidi zvyklé. Škoda, že bylo zakázáno je lovit. Zde jsme si udělali výlet lodí po jednom z jezer. Z lodi byla vidět známá místa z filmu Vinetou – Poklad na Stříbrném Jezeře. Jde o překrásný pohled.

Fotogalerie

Otevírací doba

Otvírací doba se mění podle ročního období:

  • v zimním období: 9 – 16 h
  • jarní a podzimní období: 8 – 18 h
  • letní období: 7 – 20 h

Ubytování u Plitvických jezer a v okolí

V těsné blízkosti parku se nachází čtyři hotely (Bellevue, jezero, Plitvice, Grabovac) a dva kempy (Korana a Borje). Levné ubytování v soukromí a oblíbené apartmány, to vše si zde můžete také rezervovat. Kdo tedy řešíte, kde přespat u Plitvických jezer, možností je dost.

Kemp Korana je od jezer 5km, kemp v Grabovači 8km.

rezervujte ubytování

Informace, jak se Chorvatsko jmenuje v různých jazycích

  • Chorvatsko – česky
  • Hrvatska – chorvatsky
  • Croatia – anglicky
  • Kroatien – německy

Důležité odkazy