Plumlov, to není jen zámek. Užijte si i aktivity v okolí


Městečko Plumlov leží 9 km západně od Prostějova. Jeho dominantou je Plumlovský zámek tyčící se impozantně nad Podhradským rybníkem. Ano, správně se domýšlíte, že v místech dnešního zámku stával kdysi hrad. Jeho zbytky jsou vidět na hradním nádvoří.

Budova Nového zámku měla mít původně čtyři křídla, stejně, jako Bratislavský hrad. Ve skutečnosti se podařilo vybudovat pouze jedno křídlo, a ani to nebylo nikdy úplně dokončeno. Dnes si zde můžete projít tři prohlídkové trasy, z nichž ta poslední je poněkud adrenalinová. V areálu zámku je také útulná kavárna a prodejní galerie.

Sport v Plumlově a okolí

Milovníci vodních sportů mají k dispozici podhradský rybník s půjčovnou loděk nebo Plumlovskou přehradu. Ta právě prošla revitalizací. Ze dna vypuštěné vodní nádrže byly odstraněny sedimenty, aby se zabránilo tvorbě sinic a nádrž byla vhodná ke koupání. Současně opravilo Povodí Moravy také hráz, takže letos se na známé výletní místo začínají pomalu vracet rekreanti. Zpestřením jejich pobytu mohou být vycházky do okolí nebo vyjížďky na kole. Část okolních lesů sice patří do vojenského prostoru Březina, volně přístupných cyklistických tras je zde ale i tak dost.

Zámek Plumlov

Na kole

Na kole doporučuji vyjet třeba do nedalekých Žárovic a Hamer a pokračovat Repešským žlebem kolem zříceniny Ježova hradu do Repech a do Nivy. Zpátky můžete pokračovat přes Drahany. Tam stojí za návštěvu Muzeum Drahanské vrchoviny. Možná si ještě stačíte zajet do nedaleké Otinovsi a v podnikové prodejně zdejší mlékárny koupit čerstvý sýr Niva. A pak už můžete svištět zpátky do Plumlova. Pěkně po silnici, z kopce.

TIP: Kam na výlet na Střední Moravě.

A tip na nenáročnou vycházku pro rodinu s dětmi? Třeba k Loupežníkovi. Od přehrady se vydáte po zelené turistické trase směřující do Alojzova. Tam ale nedojdete, protože na rozcestí se žlutou turistickou značkou odbočíte doleva a po pár metrech se octnete na místě bývalého lomu zvaného Loupežník. Malebnost místa podtrhuje jezírko s průzračnou vodou.

A program na večer? Třeba návštěva koncertu, kterých tu v létě na plážích u přehrady bývá několik, nebo letní kino. To zdejší je přímo u hráze, takže večer můžete sledovat kromě filmu také lesknoucí se hladinu přehrady.

Ubytování Plumlov

Ubytovat se můžete v Autokempu Přehrada v Mostkovicích nad hrází Plumlovské přehrady (nedaleko je půjčovna loděk a šlapadel, minigolf a hřiště na plážový volejbal) nebo v kempu Žralok u Podhradského rybníka. Pro ty náročnější jsou v okolí k dispozici penziony nebo nově otevřený hotel Plumlov.

Doporučujeme: