Plzeňský pivovar je oblíbený turistický cíl


Pokud se vydáte navštívit západ Čech, kde leží metropole Plzeň, která patří dle svého počtu obyvatel ke čtvrtému největšímu městu v ČR, jistě nesmíte opomenout návštěvu velmi oblíbeného turistického cíle, kterým je Plzeňský pivovar, který byl založen v roce 1842 a který produkuje pivo plzeňského typu, které známe pod značkou Pilsner Urquell.

Mimo jiné je tento pivovar největším exportérem tohoto piva do zahraničí. Prohlídku tohoto velkolepého místa si tak rozhodně nesmíte nechat ujít.

Plzeňský pivovar
Plzeňský pivovar
Motorka v muzeu plzeňského pivovaru
Před odjezdem do pivovaru se můžete pokochat v muzeu, které se nachází v atriu pivovaru

Kam vás prohlídka zavede?

Prohlídka, která je doslova naditá zajímavostmi, potěší i toho nejnáročnějšího návštěvníka. Nelze se tedy proto divit, že prohlídková trasa tohoto pivovaru, patří mezi nejlépe hodnocené turistické atrakce v Plzni. Na prohlídce, která je dlouhá zhruba 70 minut a která je završena konzumací nepasterizovaného piva značky Pilsner Urquell, které je v tomto případě čepováno přímo z dubových sudů, a to v historických sklepech pivovaru, se mimo jiné dozvíte také to, jak se vyrábí pivo dnes, jak vypadala varna z konce 30. let minulého století anebo také to, jak se vyrábí pivo podle modelu Josefa Grolla z roku 1842.

Jak prohlídka pivovaru probíhá?

Poté, co vstoupíte na krásné dobové nádvoří pivovaru, přijede pro vás a vašeho průvodce pivovarský autobus, který vás poprvé vysadí u nové stáčírny, která momentálně patří k těm nejmodernějším v celé Evropě. Tato stáčírna má kapacitu 120.000 lahví za pouhou hodinu. Na tomto místě tak v případě, kdy bude stáčecí línka v provozu, uvidíte, jak se vyrábí lahve piva Pilsner Urquell a také plechovky tohoto špičkového moku.

Autobus - pivovar Plzeň
Dobový autobus, který vás poveze do stáčírny
Nejmodernější stáčírna piva v Evropě
Nejmodernější stáčírna piva v Evropě
Expozice před stáčírnou piva
Expozice před stáčírnou piva

Expozice surovin vás zaujme

Další zajímavou zastávkou je expozice surovin, ze kterých se pivo vyrábí. Poté, co tedy vyjedete největším osobním výtahem v ČR k panoramatickému kinu, kde na vás bude čekat film o tajemství výroby tohoto moku, budete se moci exkluzivně všemi smysly „dotknout“ surovin, ze kterých se pivo vyrábí. Spatříte tak měkkou plzeňskou vodu, jarní dvouřadý ječmen, ze kterého pochází slad, speciální pivovarské kvasnice a také Žatecký poloraný chmel červeňák.

Varny napříč všemi třemi stoletími

Poté, co nasajete vůni pivovarských surovin a nakouknete pod pokličku umění pivovarských sládků od dob minulých až po současnost, budou vám představeny unikátní varny a také naprosto první varní pánev, ze které pochází první várka tohoto výtečného plzeňského ležáku. Do této varní pánve návštěvníci dnes mohou házet drobné mince a komu se podaří trefit se do otvoru varní pánve, čeká ho do roka a do dne přírůstek do rodiny.

Mimo jiné se tato měděná pánev dochovala až dodnes, což bylo díky oběma světovým válkám, dosti náročné.

V samotné historické varně vám také bude představeno, jak probíhal proces vaření piva na počátku 20. století a jak probíhá dnes, kdy máme k dispozici celou spoustu moderních technologií. Uvidíte tak nejen staré měděné varny, nýbrž také moderní varnu, která pochází z roku 2004.

Měděné varny
Měděné varny
Moderní varny na pivo
Moderní varny z roku 2004
První varna na pivo
První varní pánev, do které můžete házet mince

Po celou dobu se budete setkávat se sládky i jinými pivovarskými profesemi

Za úspěchem piva Pilsner Urquell stojí nejen moderní technologie a postupy, nýbrž především lidé a jejich píle a odhodlání. Proto budete po celou dobu prohlídky ze všech stran obklopovány medailonky osobností, které stály za vznikem pivovaru a které uměli předat svůj um dalším generacím.

Z pivovarského sklepa nebudete chtít jít ven

Pokud se rozhodnete absolvovat tuto jedinečnou prohlídku pivovaru, nezapomeňte na to, že byste si s sebou měli vzít teplé oblečení. Prohlídka je totiž završena v pivovarských sklepích, kde se teplota pohybuje okolo -5 stupňů Celsia. V pivovarských sklepích mimo jiné uvidíte, jak fungují takzvané spilečné kádě a také zjistíte, co je to takzvaná „pivní deka“.

Pivovarský sklep
Pivovarský sklep
Sudy plné piva Pilsner Urquell
Sudy plné piva Pilsner Urquell

Na závěr prohlídky nechybí degustace nepasterizovaného piva

Závěr samotné prohlídky si užijí nejen pánové. Na konci každé prohlídky vás totiž čeká v případě plnoletosti, možnost ochutnávky nepasterizovaného piva Pilsner Urquell, které vám bude načepované přímo z ležáckého sudu. Mimo jiné toto pivo můžete ochutnat pouze na této prohlídce.

Sejdeme se Na Spilce

Za zmínku rovněž stojí vynikající restaurace, která nese příznačný název Na Spilce. Zde se můžete chutně najíst a také si vychutnat pivo, o kterém již nyní víte naprosto vše potřebné. Pokud si z prohlídky budete chtít odnést i nějaký ten suvenýr, čeká na vás přímo originální obchod se suvenýry, kde naleznete kšiltovky s logem, trička, pivo Pilsner Urquell, pivní drobnosti pro své přátele a rodinu a mnoho dalšího.

Restaurace na Spilce
V restauraci Na Spilce na vás čeká dobré jídlo i pití

Web: www.prazdrojvisit.cz

Ubytování v Plzni