Odjíždíme směr Buffalo, na exitu „60“ – Barcelona sjíždíme k jezeru Erie – jedno z pěti mezi USA a Kanadou, máme piknik v přístavu, obtěžují nás vosy, je srpen 2001.
Jedeme podél krásně azurové vody a po 10 km se vracíme na Interstate dálnici, jsme v Pennsylvanii.
Bufallo
V Bufallu při hledání pošty vidíme HSBC Arena (Buffalo Sabres = buvolí šavle).
Fotíme lavičku s hokejistou, musíme přeparkovat z chodníku, sport otvírá v 10 hod., fotíme se v dresu brankáře Dominika Haška – 39, který za Buffalo Sabres hrál v letech 1992-2001, nyní přestoupil do Detroit Red Wings.
Po krátkém bloudění vyjíždíme směr Pittsburg, ve Visit centru bereme prospekty a mapy, k Mellon Arena dojíždíme přímo, dres Jaromíra Jágra – 68 je ve slevě ze 135 $ na 88 $, hokejka ze 12 $ na 5 $ a puk z 5 $ na 2,5 $, protože po 12 letech 1990-2001 od tučňáků z Pittsburgh Penquins přestoupil do Washington Capitals, mají i dres Martina Straky – 82, který za ně hrál do roku 2003.
Od Martiny dostávám klubovou čepici za 20 $ – dárek k narozeninám za týden, fotím kostel s Ježíšem.
Bloudíme dlážděným centrem, město se nám líbí, ale vyjíždíme po jiné silnici, se ztrátou 1 hod. Vjíždíme na „70“, po které bychom měli dojet až domů, každý druhý motorkář jede s americkou vlajkou. Naštěstí neprší tolik jako včera, Martině déšť nevadí, Američani se ale za deště bojí – neumí jezdit. Na večeři se zastavujeme v neznačkovém podniku, každý vyplňujeme tiskopis formátu A5 – viz foto č. 13 a po 15 min. mají hotovo, nejprve ale nechám Martinu reklamovat, že 7-palcová bageta s tuňákem není dostatečně teplá. Jako správní Američané jíme sendvič za 3 $ přímo v autě, na zídce vedle parkoviště je to ale bezpečnější, do cíle v Columbia v Marylandu ujeto 500 mil = 805 km !!
Baltimore
Další den odjíždíme do Baltimore, podle Martiny nezajímavé město rozveselily desítky ryb jako loď, kůň, letadlo a tank.
Je dusné horko, kterým ji strašili známí, ale my stejně většinu času trávíme v klimatizovaném autě nebo budovách. Přesouváme se do krásného obchodního centra Mall in Columbia, ve dvou patrech plochy několika hektarů je zde 250 obchodů. K večeři Martina objednává tři porce pro pět osob a ještě necháváme zbytky, na WC je superčisto a hraje hudba, u žen je i pohovka. Jeden večer navštívíme mexickou restauraci pro 300 osob, obvykle je zde plno, proto dostaneš pípátko a jdeš do blízkých desítek obchodů si něco koupit a po cca 20 min. ti pípnou, že stůl je připraven. Dnes v dešti je pár míst volných, automaticky dostáváme kukuřičné velké chipsy + paprikový salát + sýrovou omáčku + 0,5 litru vody s citrónem, po dojedení vše doplňují a čekají, až si vybereme hlavní chod.
Annapolis
Hlavní město Marylandu – Annapolis má jen 35.000 obyvatel, nemá mrakodrapy a domy jsou obvykle postaveny z červených cihel, jezdí zde nejstarší historické tramvaje = autobusy. Podle Martiny je to nejkrásnější městečko na východním pobřeží, které navštívila.
Když hrál Jarda Jágr v letech 2001/4 za Washington Capitals, bydlel zde.
Senát je přístupný veřejnosti, fotím starou vlajku USA s 13 hvězdami a sochu Thurgooda Marshalla – bojovníka za práva Černochů. Námořní akademii obsahující i Westpoint a přístav si prohlížíme z auta, protože začal přívalový déšť, jedeme v něm a Martina – výborný řidič zvládá i průjezd kaluží 10 cm hlubokou.
Před těmi pár lety internet fungoval pouze v počítači, chytré mobily nikdo neměl. Dnes už by se vše dalo zařídit online, hlavně rezervace ubytování, což je dnes záležitost na několik kliknutí i v mobilu, by byla jednodušší.
Chystáte se do USA na dovolenou? Podívejte se na ceny českých cestovek.
1.Díl cestopisu – Letíme do New Yorku
2.Díl cestopisu – Niagarské vodopády
3.Díl cestopisu – Po stopách Dominika Haška a Jaromíra Jágra
4.Díl cestopisu – Washington – Hlavní město USA
5.Díl cestopisu – New Bohemia a opět Jágr
6.Díl cestopisu – Philadelphia, oceán a návrat domů