Lázně Poděbrady – město v okrese Nymburk ve Středočeském kraji. Byly založeny v roce 1908 po objevu minerálního pramene, známého jako Poděbradka. Léčí se zde kardiovaskulární onemocnění, ale také nabízejí relaxační a wellness pobyty. My jsme do sem vyrazili na dovolenou v září.
Parkování
Koho zajímá, kde zaparkovat v Poděbradech zdarma, zde jsou potřebné informace. U zdejšího jezera v ulici Bílkova je bezplatné parkoviště. Do centra je to odtud asi 800 metrů. Několik míst je zadarmo také poblíž hotelu Bílá růže, kde jsme byli ubytováni. Odtud to je asi 150 metrů na náměstí Jiřího z Poděbrad.
Ubytování Poděbrady
Zvolili jsme jen ubytování se snídaní ve dvoulůžkovém pokoji v hotelu Bílá Růže. Měli jsme pokoj s balkónem, lednicí a výhledem na zámek, most přes Labe a parkoviště u hotelu i u cyklostezky. Spalo se nám velmi dobře, přestože kolem hotelu vede silnice od Prahy směr Hradec Králové. Pochvalu si zaslouží snídaně, které obsahovaly teplou i studenou kuchyni a bohatý výběr ovoce a zeleniny.
Památky a zajímavosti, co zde vidět
Náměstí Tomáše Garrique Masaryka v Poděbradech je s 6,5 ha druhé největší náměstí v České republice, největší je Karlovo náměstí v Praze, měří 7,965 ha a třetí je Václavské náměstí v Praze, které má 4,5 ha. Na náměstí přicházíme z hotelu přes Jiřího náměstí se sochou Jiřího z Poděbrad. Za Divadelní ulici náměstí začíná sochou T.G. Masaryka a Kongresovým centrem s lázeňskou kolonádou.
Pokračujeme ke květinovým hodinám z 15.000 sazenic, trpaslík odbíjí čas na muchomůrku.
Pokračujeme ke kolonádě prof. Libenského s fontánou pramene Boček, nedaleko je bazén s osvětlením a programovatelnými vodotrysky. Park končí fontánou se sochou Leda s labutí, za ní je vlakové nádraží, kam jsme prakticky každý den došli.
Procházka po Poděbradech
Z hotelu jsme kolem busty Franze Kafky vcházeli na Jiřího náměstí, několikrát jsme navštívili Íčko, vedle je Nová radnice – Městský úřad, naproti je Museum filmu se Spidermanem. Autobusová zastávka u ZŠ Václava Havla je vyzdobena postavou Jiřího z Poděbrad, k bývalému léčebnému domu Zámeček nejdeme.
Studentskou ulicí míříme k vlakovému nádraží, které tvarem připomíná lokomotivu. Cyklisté si svá jízdní kola mohou uložit do jedné z prvních samoobslužných cyklověží v ČR. Dlouhý podchod pod nádražím je vyzdoben obrazy Poděbrad i seznamem jeho rodáků, krátce ve městě žili Miloš Forman, Václav Havel a Marta Kubišová.
Vracíme se náměstím T.G. Masaryka krásnou alejí podél lázeňských hotelů a odbočujeme k Letním lázním. Na Riegrově náměstí ochutnáváme další pramen, láhve si zde plní i místní. Na poděbradském děkanství je busta Matěje Rösslera, zakladatele českého ovocnářství.
K poslední památce musíme přejít most přes Labe a sejít k protizáplavovému inundačnímu mostu z roku 1831, nedaleko na místě popravy deseti vůdců vzbouřených kutnohorských havířů v roce 1496 stojí Havířský kostel, dřevěná zvonice a studna s pramenem železité vody.
Zámecké nábřeží
Na dovolené v Poděbradech jsme chtěli navštívit co nejvíce zajímavostí. Jedním z cílů byla i hydroelektrárna se čtyřmi Francisovými turbínami a generátory od firmy Františka Křižíka, nyní je vedle malá vodní elektrárna, dojde se k ní po lávce přes řeku Labe.
Lávka se vine od polabské cyklostezky a Zámeckého nábřeží. Začíná v Kubových sadech u Svatojánského pramenu, je zde i půjčovna jízdních kol, dětské hřiště a v létě parkoviště poděbradského výletního vláčku.
Jdeme kolem zámeckých hradeb, v přístavišti stojí výletní loď Král Jiří, v létě jezdí do Nymburka nebo k soutoku Labe s Cidlinou, vedle plavou tři kačeny.
Před mostem přes Labe nás láká restaurace Sotto Ponte a půjčovna paddleboardů, za mostem u parkoviště „Cyklostezka“ přecházíme na Labské nábřeží. Dětské hřiště vybudované nadací ČEZ s reklamou na 100 let skautování v Poděbradech je opuštěné, u řeky sedí rybáři a my v trávě hledáme ořechy, potom odpočíváme na lavičce. Kolem minipivovaru se vracíme do hotelu Bílá růže na večeři.
Mapa
Na Nymbursku je toho k vidění mnoho, přesvědčte se sami.
Přečtěte si ještě