Pohodová dovolená v chorvatském Murteru

Když jsme listovali katalogem cestovní kanceláře a rozhodovali se, kterou chorvatskou destinaci navštívit, zaujal nás Murter, ktery leží na ostrově se stejným jménem ve střední Dalmácii. Protože jsme o ostrově tehdy nic neslyšeli, byla tu naděje, že nebude v tak velkém obležení turistů, což se i vzhledem k pobytu v září potvrdilo.


Pro cestu jsme zvolili autobus, kdy nás čekala přibližně jedenáctihodinová cesta.

Ostrov Murter Chorvatsko
Ostrov Murter v Chorvatsku

Průzkum města Murter v Chorvatsku

Hned po příjezdu a ubytování jsme se dali na průzkum okolí. První pláž, na kterou jsme narazili, byla menší městská kamínková pláž, vedle které se nachází supermarket. Odtud jsme se vydali romantickou uličkou podél pobřeží, která vede do centra města. Snad v každé budově je kavárna, restaurace nebo obchod. Bohužel jsme narazili v nočních hodinách, kdy v září už zřejmě bylo po sezóně a všechny bary zavírali ve 22:00 hodin.

Murter Chorvatsko - ulička
Romantické uličky

Ostrov Murter pláže a moře

Moře na Murteru bylo krásně čisté, s kamenitými plážemi s pozvolným vstupem do vody a taky poměrně bohatým podmořským životem, takže jsme využili i naši šnorchlovací výbavu. Pláží jsme tu vystřídali hned několik, včetně vyhlášené písečné pláže Slanica, ale nejvíce nám vyhovovaly méně frekventovaná místa mezi pláží Čigrada a nudistickými plážemi vzdálené 3 km od centra. Příjemné soukromí nabízí taky malé plážičky mezi kameny na severozápadní části ostrova pod vrškem Velki vrh.

Zátoka Slanica Chorvatsko
Zátoka Slanica

Murter výlety – co vidět a co jsme tady navštívili

V okolí ostrova se rozléhá Národní park Kornati, který je tvořen mnoha ostrovy a útesy a Murter je nejlepším výchozím bodem pro výlety lodí kolem nich. Nám tedy stačilo se pohledem na ostrovy kochat z pobřeží nejlépe při západu slunce. Pro romantické výhledy stojí za to vyjít na nejvyšší bod ostrova – kopec Raduč. Pěkná procházka s výhledy je i ke kapli sv. Rocha a ke kostelu sv. Michala.

TIP: Šparadiči – malá přímořská destinace v Chorvatsku

Taky jsme se prošli po jachtařském přístavu Marina Hramina, kde nás zaujaly nejen některé luxusní jachty, ale i velká šachovnice před hotelem. Přes přístav jsme pak došli k archeologickému nalezišti z dob římského osídlení.

Murter Chorvatsko - vykopávky
Archeologické naleziště

Mimo území Murteru jsme si udělali výlet do Národního parku Krka a historického města Šibenik.

Vodopády Krka
Vodopády na řece Krka

Zhodnocení dovolené

Murter byl pro nás dobrou volbou. Určitě bych jej doporučila pro rodiny s dětmi a taky všem, kteří hledají poklidnou dovolenou mimo velká turistická letoviska.

Ubytování (booking) Murter

Výhled na ostrovy Kornati z kopce Raduč - Murter Chorvatsko
Výhled na ostrovy Kornati z kopce Raduč

Související:

Napsat komentář