Pokořte Svatého Nikolu! Nejvyšší horu ostrova Hvar


Ať už jste zkušený turista nebo ne, je dobré alespoň jeden den dovolené strávit jinak, než jen poleháváním na pláži. Výstup na horu Sveti Nikola navíc nemůže být považován za žádný obdivuhodný horolezecký výkon, protože se jedná spíš o velmi příjemnou a poměrně nenáročnou procházku, kterou hravě zvládnou i děti.

Svatý Nikola

Nejvyšší vrchol ostrova leží totiž pouhých 628 metrů nad mořem. Přesto na vás nahoře čeká výhled k nezaplacení, kvůli kterému je Sveti Nikola oblíbenou turistickou lokalitou. Někteří dokonce tvrdí, že kdo na něj nevystoupil, jako by na Hvaru vůbec nebyl.

TIP: Zkusili jste někdy Robinzonádu?

Pokud se opravdu chystáte na výlet s celou rodinou, bude vhodnější zvolit delší, ale zato mírnější cestu z vnitrozemí, místo lehce náročnějšího terénu, který by bylo nutné zdolat cestou z přímořské vesnice Sveta Nedjelja. Při příjezdu ze severu je navíc možné vyjet autem poměrně vysoko a zaparkovat na jednom z připravených parkovišť. I pokud máte raději pomalejší chůzi a plánujete časté přestávky na svačinu či focení středomořské flóry, nezabere vám výstup na Svatého Nikolu více než pět hodin.

Sveti Nikola - Hvar Chorvatsko

Sveti Nikola - Hvar Chorvatsko 2

Pro milovníky levandule jedna skvělá zpráva- cestičku vedoucí k vrcholu lemují nesčetná levandulová pole, na kterých je mimo jiné možné pozorovat i velké množství krásných motýlů. Když budete mít štěstí, můžete se nachomýtnout i ke sklizni, nebo si koneckonců sami natrhat voňavou kytici pro radost. Krajina je jinak poměrně pustá, zajímavé jsou ale staré přístřešky z navršeného lomového kamene, které sloužily k uskladnění nástrojů nebo přespání pro zemědělce.

Sveti Nikola - Hvar Chorvatsko 3

Na samé špičce kopce můžete kromě rozhledu na všechny světové strany obdivovat i kamennou kapli z roku 1487 nebo kamenný kříž, který se na hoře nachází od roku 1998. Stejně jako je hora vidět ze kteréhokoli místa na ostrově, budete i vy mít na vrcholku celý ostrov Hvar jako na dlani. Je možné dohlédnout dokonce na okolní ostrovy, jako je Korčula, Vis nebo Brač a samozřejmě se naskýtá překrásný výhled na moře.

Sveti Nikola - Hvar Chorvatsko 4

Levné ubytování na Hvaru

Související:

Napsat komentář