Výlet na Poledník kolem Prášilského jezera


Na Poledník jsem chtěl vždy vyrazit. Někomu se ta rozhledna líbit nemusí, mě ale ano a to, že je tak daleko, z ní dělá zajímavý turistický cíl. Pokud budete na dovolené na Šumavě, určitě je to skvělý tip na celodenní výlet.

Parkování Prášily

V této obci jsou parkoviště 2. Jedno je přímo v centru obce, za celý den do 18h zaplatíte 70kč, což je v pohodě a navíc to lze i kartou, to je určitě mnohem lepší varianta než neustále hledat po kapsách drobné.

Prášily parkoviště
Prášily parkoviště

Parkoviště Poledník Slunečná

To je druhé parkoviště, mnohem větší. Je to z Prášil 1 kilometr. Za celodenní parkování zaplatíte 100kč. Je to odtud na Poledník blíž, ale vyplatí se to?

Prášily parkoviště Slunečná Poledník
Parkoviště Slunečná

Pokud jdete přímo na rozhlednu a zpět, je to lepší varianta, ale jestli tak jako my chcete cestou navštívit i Prášilské jezero, lepší je nechat auto v centru obce. Navíc po výletě a těch minimálně 16km si budete chtít určitě na chvíli sednout a něco dobrého si dát a asi ten kilometr autem nepojedete do Prášil, takže opravdu doporučuju auto nechat tam, jen to chce přijet brzy dopoledne. My přijeli před 10h ve státní svátek 28.září, místo ještě bylo, ale v létě v sezoně to tady bude určitě plné mnohem dřív.

Kudy na Poledník

Je zde více variant jak se na Poledník dostat. Ať už na kole, pakliže jste cyklista či pěšky jako turista. Všechny varianty jsou přizpůsobeny tak, abyste je zvládli. Ovšem vy sami si musíte určit náročnost a délku trasy.

Jestliže jste zkušený turista, určitě vás nadchne trasa po červené, přes Prášilské jezero až na Poledník.

Trasy

Varianta 1 – Nejkratší cesta na Poledník (délka trasy 8 km)

 1. U Prášil – po červené – Jezerní cestou
 2. Prášilské jezero – po červené
 3. Liščí díry – po červené
 4. Poledník

Z Poledníku si pak můžete vybrat, kterou cestou se vydáte zpět.

 • Po červené zpět na Liščí díry, následně po zelené, směr Slunečná a pak už na Prášily.
 • Po zelené na Frantův most (cesta uzavřena od 16.11. do 14.07) a pak podél Prášilského potoka, po červené na Prášily.

Varianta 2 – Delší, ale jednodušší cesta – 16,5km

 1. Parkoviště Poledník, Slunečná – po žluté – Slunečná (naproti parkovišti je rozcestník, parkoviště je placené, minimální poplatek činí 100 kč)
 2. Slunečná – po zelené
 3. Liščí díry – po červené
 4. Prášilské jezero – zpět po červené na Liščí díry
 5. Poledník

Oblíbená je také trasa Z Modravy na Poledník, délka 12km, doba chůze ale skoro 4 hodiny.

Určitě to pojměte jako celodenní výlet, protože čistého času vám to zabere cca 5 hodin a to jen chůze. Odpočinek na Poledníku bude třeba, nějaký čas ve frontě na rozhlednu a hnedle jste tam nahoře 2 hodiny ani nevíte, takže ideál dopoledne vyrazit z Prášil.

Prášilské jezero trasa

Z centra obce se vydejte z kopce po červené turistické značce po silnici a u rozcestníku U Prášil odbočte doprava do lesa, kde Stezka Českem pokračuje. Půjdete Jezerní cestou, je dost náročná, často po kamenech, s kočárkem tudy určitě nechoďte a na kole také ne. Někdy je to taktak, že projde jeden člověk.

Trasa k Prášilskému jezeru
Trasa k Prášilskému jezeru

Po 4 km dojdete k jezeru. Je zde několik laviček, takže si můžete odpočinout a třeba posvačit.

Prášilské jezero
Prášilské jezero
Prášilské jezero 2
Jezero Prášily podruhé

Určitě načerpejte síly před dalším výstupem, resp. sestupem kolem turistického přístřešku až rozcestníku Liščí díry.

Pokud byste chtěli navštívit Prášilské jezero s kočárkem nebo na kole, zde ten přístřešek je ideální místo, kde tato „vozidla“ nechat a těch pár metrů dojít po svých.

Trasa z Prášil vede po žluté, u rozcestí Gruberg odbočíte doprava, odkud půjdete po žluté až na rozcestník Slunečná, dále doprava po zelené a pak po několika kilometrech u Liščích děr ještě jednou doprava po červené. Kopec je to ale odtud opravdu slušný, skoro jak potom na Poledník.

Turistický přístřešek u Prášilského jezera
Turistický přístřešek u Prášilského jezera

Pokračujeme na Poledník od rozcestí Liščí díry

Dále odtud vede dál do kopce vpravo červená turistická trasa, už zde jezdí nahoru i dolů dost cyklistů, neboť to je pro ně ideální trasa, jen to převýšení dá zabrat už i tak chodcům, na kole se to dá mnohdy jen na elektrickém, a že jsme jich zde viděli.

Další rozcestník má název Předěl, zde pokračujte doprava a nakonec rozcestník Poledník vás navede ještě jednou doprava a zde už je rozhledna na dohled.

Rozhledna Poledník

Vždy je dobré mít jasný cíl výletu a tato rozhledna na Poledníku k tomu přímo vybízí. Jistě vás zaujme její tvar, jinou takovou v Čr nenajdete. V minulosti sloužila k ostraze státní hranice, to ale byla jen věž, ta dřevěná část k ní byla později dostavěna.

Jedná se o třetí nejvýše položenou rozhlednu v České repubublice, nejvyšší je Praděd a druhý v pořadí Boubín.

Rozhledna Poledník
Rozhledna Poledník

Parametry rozhledny

 • Výška: 37 metrů
 • Počet schodů: 227

Poledník rozhledna otevírací doba

 • Květen – říjen

Od listopadu do dubna je rozhledna uzavřena.

Občerstvení na Poledníku

Je zde malý krámek, kde si lze koupit nápoje (hlavně ovocný Birell či pivo) a pak něco k zakousnutí, hermelín, klobása s chlebem, štrúdl nebo koláč. Není toho moc, ale věřte, že po těch několika hodinách, co výstup trvá, nebudete mít na svíčkovou se šesti ani pomyšlení :)

Míst k sezení je zde dostatek, ve stínu i na slunci. A nechybí ani 3 toalety.

Výstup na rozhlednu

Vstupné si zakoupíte v pokladně pod rozhlednou, kde je zároveň Informační středisko Poledník, z druhé strany od občerstvení. Zde byla první fronta, jak na nákup lístků, tak i poté u turniketu, který vás na rozhlednu pustí, protože na ní může být jen 50 lidí a na vrcholku na vyhlídkové plošině jen 10. Vyčkali jsme tedy asi 30 minut, než se k nám dostala „putovní“ vstupní karta, je jich omezený počet. Po vystoupání 227 schodů jsme došli k další frontě, pod vyhlídkou a čekali až se 10 lidí pokochá a sleze dolů. Bohužel ve frontě před námi bylo více než 20 lidí takže jsme zase několik desítek minut čekali. Výhled ale nakonec stál za to, jak se podívejte na fotkách.

Na venkovním ochozu byste neměli být déle než 30 minut. Vzhledem k tomu, jaká tam je dole ale fronta, je myslím 10 minut max., co by mělo stačit každému.

Co je odtud vidět:

Výhled z rozhledny Poledník 2
Výhled z rozhledny
Výhled z rozhledny Poledník
Touto cestou přijdete i poté půjdete zpět

Nouzové nocoviště Poledník

Kousek od rozhledny najdete místo, kde můžete v nouzi přenocovat. Je pro jednu osobu a je otevřeno od 18h do 9h ráno následujícího dne.

Nouzové nocoviště na Poledníku
Nouzové nocoviště

Zpátky můžete zvolit stejnou trasu jako jste šli nahoru. Je to vše z kopce a nebudete muset znovu zacházet na jezero, což vám zkrátí cestu. Na kole ale opatrně z kopce :) Výletu, zdar!

Značka pro cyklisty u Poledníku
Značka pro cyklisty

Prášily restaurace

Hostinec U Michala

Je zde jediná restaurace, kde se můžete najíst. Klasická jídla ok, dcera si dala salát Caesar a nebylo v něm maso.

Cukrárna Pampeliška

Po horské túře je třeba doplnit cukr, dali jsme si kávičku a dortíků několik, vše v pořádku. Ten čokoládový s malinami byl exklusivní.

Prášily ubytování

Výlety v okolí:

Napsat komentář