Poloostrov Coromandel na Severním ostrově vybíhá do Tichého oceánu východně od Aucklandu a tvoří východní hranici zálivu Hauraki. Hory, pláže, pralesy, cestování za dobrodružstvím – to a mnohem více nabízí Coromandel svým návštěvníkům.
Na východním pobřeží poloostrova najdete jedny z nejlepších bílých písčitých pláží Severního ostrova. Můžete navštívit historická místa, kde se těžilo zlato, koupat se v termálních pramenech, surfovat nebo vyrazit na túru pralesem. Nebudete zklamáni.
Poznejte Coromandel
Poloostrov Coromandel leží na Severním ostrově Nového Zélandu v regionu Waikato. Coromandel se rozprostírá 85 km severně ze západního konce Bay of Plenty a v nejširším místě dosahuje šířky 40 kilometrů. Za pěkného počasí můžete poloostrov vidět z největšího města země – Aucklandu, které leží na protějším břehu zálivu Hauraki. Poloostrov je součástí místních správních oblastí Thames-Coromandel District a Waikato Region.
Své jméno získal po HMS Coromandel, což byl název lodi Royal Navy – britského královského námořnictva, která připlula ke Coromandel Harbour v roce 1820. Poloostrov je strmý a kopcovitý a je z velké části pokryt deštným pralesem.
Zajímavostí je, že pouze pět měst na poloostrově má populace větší než 1000 (Coromandel, Whitianga, Thames, Tairua, Whangamata), z toho jen v Thames žije více než 5000 obyvatel.
Turisticky vyhledávanou atrakcí je pláž „Hot Water Beach“ na východním pobřeží. Jak už název napovídá, najdete zde horké termální prameny, které vyvěrají z písku. Během odlivu tu potkáte celé zástupy lidí s lopatičkami, kterými hrabou do písku a budují si soukromé „vany“ s horkou vodou. Pokud je na vás tato pláž moc přelidněná, můžete navštívit klidnější Opito Bay na severovýchodním cípu poloostrova. Na výhodná straně se rozprostírá pláž Opoutere, kterou si oblíbili zejména surfaři.
Cathedral Cove
Jedním z charakteristických znaků nejen Coromandelu, ale i celého Nového Zélandu, je unikátní vápencová skála Cathedral Cove Najdete ji nedaleko vesnice Hahei. Z parkoviště na západním konci Hahei Beach vede k pláži cca 2,5 km dlouhá stezka. Jeskyně působí jako majestátní brána, která dělí pláž na dvě části. Nádherný výhled se vám naskytne také pokud si pronajmete kajak a poplujete podél pobřeží.
Zlatokopecké stezky
Oblast Coromandelu je známá také díky období „zlaté horečky“ . Pokud vás tato tematika zajímá, pak byste měli vidět Karangahake Gorge . Karangahake Gorge je naučná stezka, která vede podél staré železniční trati mezi městy Paeroa a Waihi. Nachází se ve spodní části poloostrova Coromandel. Během cesty stezkou se dozvíte zajímavosti o historii těžby zlata a železničního spojení v této oblasti.
Trasa vede v nádherném prostředí přírodní rokliny, kde uvidíte mimo jiné také dva ocelové příhradové mosty a 1 km dlouhý železniční tunel. Krásná je procházka podél řeky Ohinemuri.
Můžete si vybrat, jak dlouhou túru zvolíte, vyhledávanou trasou je například „Windows Walk“, která vede přes staré důlní tunely Talisman Mine, dále pokračuje přes visutý most na řekou Waitawheta a připojí se k Crown Tramway Track podél útesů Waitawheta Gorge. Pokud budete mít štěstí, v tunelech zahlédnete „svítící“ larvy hmyzu zvané glowworms.
Město Waihi
Výše zmíněné město Waihi je známé díky těžbě zlata a především pro svůj obrovský zlatý důl Martha Mine. V informačním centru ve Waihi dostanete tipy na výlety a túry po okolí. Můžete si užít piknik u jezera Gilmour a poté se vydat na klidnou procházku proti proudu podél břehu řeky Ohinemuri.
Stezka vede turisty od břehu řeky až na vrchol kopce Black Hill. Nahoře se můžete kochat výhledy na Waihi a široké okolí. Dále vede stezka kolem důlní oblasti Union Hill a končí v Morgan Park. Za návštěvu stojí také Waihi Beach, krásná devět kilometrů dlouhá pláž se zlatým pískem. Můžete zde lenošit na pobřeží, plavat, surfovat nebo vyzkoušet jízdu na kajaku.
Puketui Valley
Puketui Valley se nachází 12 km jižně od města Tairua. Obdivovat můžete Broken Hills Gold Mines, místo, kde se v minulosti těžilo zlato a které dnes nabízí nádherné túry, při kterých můžete objevovat podzemní důlní tunely, ale i krásy přírody Nového Zélandu. Nejoblíbenější turistickou atrakcí v této oblasti je tzv. Collins Drive, což je přes 500 metrů dlouhý tunel, kterým můžete projít a kde můžete pozorovat svítící glowworms. A nezapomeňte si s sebou přibalit baterku.
Město Paeroa
Na úpatí poloostrova Coromadel leží malé město Paeroa, které je známe jako místo, kde se vyrábí vyhlášená novozélandská limonáda L& P (Lemon & Paeroa). Nápoj byl původně vyroben za použití citronu a minerální vody z Paeroa. Dnes je L & P vlastněn společností Coca-Cola. Historická budova v centru města je bývalá Národní banka zlaté rafinérie, postavená v roce 1914 ve Willoughby Street.
Informace o turistických trasách i možnostech dopravy a ubytování na Novém Zélandu získáte v tzv. DOC infocentrech. DOC neboli Department of Conservation je vládní společnost, která se zabývá ochranou přírodního a historického dědictví Nového Zélandu.
Ubytování, dovolená, zájezdy
- Ubytování na Novém Zélandu – BOOKING
- Dovolenou nebo zájezd od všech CZ cestovek vybírejte na jednom místě – INVIA