Polské pobřeží Baltu – lázeňská městečka i sádroví trpaslíci

Když naše děti přišly s myšlenkou, že bychom mohli letní dovolenou strávit v Polsku u Baltského moře, byli jsme s manželem oba skeptičtí. Nicméně děti trvaly na Baltu a nám se postupně začala líbit myšlenka, že první moře, které náš nejmladší uvidí, bude stejné moře, jaké jsme viděli v životě první my. A rozhodli jsme se dát severu šanci.


A musím uznat, že se to vyplatilo, z dovolené na severu Polska se nakonec stal nádherný zážitek. Moře si zde uchovává svou čistotu a divokost, nikde nenarazíte na davy turistů, máte možnost vidět nádhernou přírodu…a šedivý umakart už je dávno pryč.

Autem do Polska

Jak je u nás zvykem, na dovolenou do Polska jsme vyrazili autem po vlastní ose a rozhodli se ubytovávat ve stanu v kempech, na které narazíme. Takže jsme jen zhruba promysleli trasu, jíž se chceme vydat a vyrazili.

Cesta nám zabrala cca 7 hodin, abychom se vyhnuli polským silnicím nevalné pověsti, jeli jsme z Liberce směrem na Drážďany, dále po dálnici na Berlín, Štětín a polské Mezizdroje.

Čtěte: Kudy k Baltu do Polska z Čech.

Tam jsme nalezli volný kemp, v němž turistů opravdu mnoho nebylo, a ubytovali se.

Polské pobřeží Baltu

Miedzyzdroje – rekreace s nádechem českého pohraničí

Mezizdroje jsou menším lázeňským městem, s malebnou atmosférou. V srpnu, na konci sezóny již téměř opuštěné. Kempy se, podobně jako na celém polském pobřeží, vesměs nacházejí na vrchu dun za úzkým lesnatým pásem, který odděluje moře od zbytku pevniny. K moři na pláž to tedy z kempu bývá cca 200m. Pláže jsou dlouhé, písečné. Moře tradičně studené – na konci srpna mělo 18°. Na koupání to moc nebylo, i když se mu nedalo odolat, a párkrát jsme si zaplavat šli. Jako ideálnější zábava se ukázal ranní běh po dlouhých plážích, rodinná hra chození po kůlech ve vodě, které slouží jako vlnolamy, plážový volejbal.

O to více jsme měli čas na výlety po okolímolo, Wolinský národní park, Kawcza Góra, vyhlídka Gosan, Muzeum bunkier V3, Tyrkysové jezero, do centra lázeňského městečka s nádhernou promenádou, k místnímu kostelu z r.1862. A zjistili jsme, že Miedzyzdroje jsou, spíše než k aktivní dovolené plné výletů, stvořeny k poklidné dovolené strávené v klidu s knihou na pláži, nebo v místních kavárničkách a restauracích v historickém centru. To zní sice lákavě, ale s malými dětmi je tato varianta nereálná.

Molo - vyhlídka Gosan Mezizdroje Polsko

Navíc, pokud vyjedete z centra města. Místní turistický ruch počítá s hojnou návštěvou německých turistů, což se nám vizuálně moc nezamlouvalo. Podél hlavní silnice jsou rozmístěny klasické barevné obchůdky s létacími draky, sádrovými trpaslíky, protěným zbožím. No, ocitli jsme se zase doma v polsko-německo-českém pohraničí.

Kolobrzeg – lázeňská pevnost

A tak jsme se vydali dále na sever. Projeli jsme zemědělské severní pobřeží až jsme narazili na městečko Kolobřeh.

Pevnost, která odolola i obléhání Napoleona Bonaparta, a největší lázeňské město v Polsku. Kombinace vojenské historie, lázní a námořního dopravního uzlu. Nabízí nejen kilometry písečných pláží, ale i maják s výhledem na 200m dlouhé procházkové molo vedoucí několik metrů nad mořem.

Maják Kolobřeh - Kolobrzeg Polsko 6

Možnost vyjet si na trajektu na dvoudenní výlet na dánský ostrov Bornholm, nebo německou Rujánu. Zůstali jsme v Kolobřehu týden a toto rozhodnutí se ukázalo jako dobré.

Sport, koupání i výlety za historií

Podnikli jsme výlety trajektem na oba zmíňené ostrovy, trávili hodiny sportem a hrou na prázdné pláži, večer se procházeli po molu a s dětmi sledovali, jak kolem plují velké lodě. Navštívili jsme místní proslulý maják, pevnost i vojenské muzeum. Sádroví trpaslíci byli pryč, zůstala jen původní polská architektura. A dokonalá klidná dovolená stranou od všech přeplněných turistických středisek. S možností střídat pobyt na pláži s výlety k památkám, na klaždém kroku památky vojenské historie.

K dispozici je velký městský kemp s vlastním obchodem, kompletním zázemím a velmi příjemnou cenou za ubytování. Opět se nachází na vrcholu dun v lesnatém pásu, cca 150m od moře.

Park Stefana Zeromského

Mezi kempem a mořem je k dispozici velký Park Stefana Zeromského, plný atrakcí, strojů na cvičení a zpevněných cest. Takže jsme k rannímu běžeckému tréninku nebyli odkázání jen na běh po pláži, ale mohli jsme písek vyměnit za pohodlné zpevněné cesty s výhledem na duny a moře. Když se děti začaly na pláži nudit, našlo se tam dost vyžití i pro ně.

Kolobřeh představuje ideální místo pro rodinnou dovolenou s dětmi, kdy nejste odkázání jen na pláž, ale máte i velkou možnost výletů, jak po místních památkách, tak do přírody. Na pláži najdete svůj klid a soukromí, moře i pláže jsou čisté. Pokud si s omezeným rozpočtem potřebujete vyrazit odpočinout a toužíte po moři, Kolobrzeg je tou pravou destinací. Jen je dobré k Baltu jet spíše v červenci nebo počátkem srpna, kdy je teplota moře i 23-24C a užijete si i koupání.

Levné ubytování u Baltu v Polsku

Napsat komentář