Pompeje a Herculaneum. Města, která zničila sopka


Kupujeme si společnou vstupenku na Pompeje a Ercolano (latinsky Herculaneum) za 22 a ušetříme dvě eura. Podle legendy založil Herculaneum mytický řecký hrdina Herakles, první zmínka o městě s názvem Herakleion je z roku 314 před Kristem.

Herculaneum

Město se rozkládalo na ploše 20 hektarů, bylo obehnáno zdí a leželo u budoucí silnice Via Domitiana z města Neapol do Pompejí a Stabiae. V roce 63 zničilo město zemětřesení, ale bylo znovu vybudováno. 28. srpna roku 79 kolem jedné hodiny odpoledne po předchozích lehkých otřesech začal Vesuv chrlit popel a vyvrhovat vulkanické kameny tisíce metrů k obloze, převládající větry foukaly v tu dobu k jihovýchodu a způsobily dopad kamení zejména na Pompeje a okolí. Protože Herculaneum leží na západ od Vesuvu, bylo jen mírně zasaženo první fází erupce. Zatímco střechy se v Pompejích hroutily pod tíhou padající suti, na Herculaneum padalo jen trochu popela. Během noci se na Herculaneum valila rychlostí 160 km/hod. hornina a směs horkých plynů o teplotě 400° až 500°C. Kolem jedné hodiny ráno plyny dorazily k přístavním budovám, kde čekali obyvatelé na pomoc a byli okamžitě usmrceni intenzivním žárem.

Poznávací zájezd, kdy uvidíte Řím, Vatikán, Vesuv a Pompeje koupíte na Dovolena.cz

Tento pyroklastický proud a několik dalších následujících pomalu vyplnily městské budovy od zdola nahoru a způsobily jen malá poškození na budovách. Celé město tak bylo po 1.800 let bezpečně zakonzervováno pod vrstvou lávy a sopečného prachu do výšky 11 až 26 metrů, pod ní však zůstalo zachováno mnohem více než v nedalekých Pompejích. Většina obyvatel Herculanea patřila k bohatší vrstvě, byly zde nalezeny bohaté dvou nebo i tříposchoďové domy s mozaikami a freskami, plné předmětů uměleckých i denní potřeby. Kvůli ochraně fresek a mozaik byly znovu vztyčeny i střechy, některé se zachovaly, kočičí oči v mozaice na podlaze v noci svítily. Vidíme zakonzervovanou pouliční vývařovnu – hrnce zapuštěné do pultu byly kdysi plné omáček, polévek a nápojů, na prodejně vína je namalována láhev bílého, růžového i červeného vína.

Nejslavnějším domem je č. 22 – Dům Neptuna a Amphitrité, pojmenovaný podle nádherně zachované mozaiky ve zlatých, modrých a zelených tónech.

Dosud odkrytá plocha bývalého města představuje asi pětinu rozlohy Pompejí. Velká část Herculanea ještě čeká na své odhalení, což nebude jednoduché, neboť na zaneseném městě bohužel vyrostlo město nové. Herculaneum bylo objeveno v roce 1738 při kopání studny, Pompeje o 10 let později.

Fotogalerie

Četli jste všechny díly cestopisu?

1. Poznávací zájezd do Vatikánu autobusem
2. Vatikánská muzea jsou komplex uměleckých sbírek
3. Bazilika sv. Petra v Římě
4. Baia Domizia je městečko nedaleko Neapole
5. Město Pozzuoli a amfiteátr Flavio
6. Solfatara – kráter sopky v Neapoli
7. Pompeje a Herculaneum. Města, která zničila sopka
8. Památky a místa v Římě, která musíte navštívit
9. Toskánsko, Pisa a San Marino

Napsat komentář