Poreč je nejnavštěvovanější letovisko v Chorvatsku

Chorvatsko je Čechy nejvíce navštěvovanou zemí vůbec a není divu. Návštěvníkům nabízí nejen příjemně teplé koupání v mořské vodě, ale také velice zajímavá místa, která jako by přímo sváděla návštěvníky k prozkoumání.

Výjimkou není ani město Poreč, největší a nejnavštěvovanější středisko cestovního ruchu na celém jadranském přímoří, které leží na západním pobřeží Istrie. Turistům nabízí bezpočet hotelů, penziónu, barů i restaurací. Ale i milovníci historie si zde přijdou na své.

Poreč Chorvatsko

Chorvatsko Poreč zajímavosti

Největší turistickou atrakcí je jednoznačně Bazilika svatého Eufrazia, jejíž základy byly položeny již v 6. století našeho letopočtu biskupem Eufraziusem, po němž nese své jméno. V roce 1997 byla Eufraziova bazilika, pro svou historickou hodnotu, zapsána na seznam světového dědictví UNESCO a prošla nejednou rekonstrukcí. Další neméně významnou památkou je dům Sinčičů, kde se nachází regionální muzeum a obraz „Poslední večeře Páně“ od místního autora.

Poreč město

Město má velice bohatou historii. Založeno bylo ve 2. století před naším letopočte Římskými vojáky, kteří si zde postavili tábor. Status města Poreč získala v 1. století našeho letopočtu, kdy panoval císař Augustus a Poreč se stala součástí římské kolonie. Nejstarší bazilika svatého Maura, která uchovávala i relikvie světce, byla postavena ve 2. polovině 4. století. Dnes z ní zbyly jen mozaiky z podlahy baziliky, které jsou k vidění v zahradě Eufraziovy baziliky.

Poreč Chorvatsko 4

Po tom co Římská říše padla, se město ocitlo pod nadvládu Ostrogótů.  V letech 539 se stalo součástí Byzantské říše a roku 788 se ho zmocnila říše Frantská. Po jejím pádu si na krátkou dobu Poreč uchovala samostatnost, později se ho zmocnil patriarcha z Aquileje.

V letech 1267 se Poreč stala, jako první, istrijským městem, které se rozhodlo pro připojení k Benátské republice.

V tomto spojení setrvala více než pět století. Právě v tomto období bylo vystavěno několik paláců a křesťanských staveb, které nesly prvky benátského stylu. Bohužel se z nich zachovaly jen zbytky, protože roku 1354 bylo město zničeno Janovanyty. Po pádu Benátské republiky, v letech 1797 se Poreč stala součástí Habsburské monarchie, aby se záhy, v letech 1805–1814, ocitla pod nadvládou Napoleonova Italského království, pak Ilyrských provincií v rámci Prvního Francouzské císařství a nakonec byla začleněna do Rakouského císařství.

Cesta autem na dovolenou do Chorvatska

Cesta z České Republiky na sever Chorvatska se dá zvládnout průměrně za 9 hodin. My jsme si vybrali v podstatě tu nejvýhodnější trasu.

rezervujte ubytování

Naše cesta začíná na samém jihu Moravy a končí na severním pobřeží Jadranu. Když si s sebou na „tůru“ vezmete alespoň dva zkušené řidiče, s pár odpočinkovými přestávkami u benzínek ujedete tuto trasu za 7 hodin! Nejen, že se můžete po cestě prospat (pokud tedy nejste ten zkušený řidič sedící za volantem!), ale také se více sblížíte, zahrajete si pár slovních her, poslechnete pár CD dobré hudby a rázem stojíte před hotelem!

Poreč autem a cena. Na kolik vyjde cesta?

A jak moc budou bolet zastávky u benzínek Vaši peněženku? No, pokud nemáte příliš mlsné spolucestující, skoro tu bolest neucítí! S naším autem a jeho spotřebou nás jednosměrná cesta dlouhá 620 km stála přibližně 3 000 kč včetně všech potřebných dálničních známek. Že je to moc myslíte? Pojďme se tedy podívat na jiné alternativy. Cesta letadlem by vás stála nejen průměrně 6 hodin obsahující stresující přestup, ale také zhruba 6 000 kč na jednoho dospělého člověka! A to se zkrátka nevyplatí.

TIP: Víte, že do Chorvatska můžete letět letadlem z Prahy už za 774 kč?

Ve městě najdete opravené nové hotely, krásné čisté pláže, atraktivní centra měst a příznivé ceny!

poreč chorvatsko 1

Město Poreč situované na severním pobřeží Jadranu Vás uchvátí svými uličkami, památkami jako vystřiženými z italského městečka a hlavně krásnou promenádou podél moře.

poreč chorvatsko 2

Poreč pláže, aquapark a adrenalin

Ne každý je na povalování se na pláži celý den, opalování se, plavání nebo čtení knih na lehátku. Někdo si přesně takto představuje dovolenou. Vždyť je to podstata slova, ne? Dovolit si nic nedělat. Ale někteří lidé jedou za poznáním, dobrodružstvím a cestováním. Od toho tu přece máme své auto, ne?

Poznávání Poreče ať už jen jeho centra po dvou nohách, nebo jeho rozlehlejších částí po čtyřech kolech rozhodně stojí za to!

Přijdou si na své romantici, milovníci jídla, „odpočinkáři“ (kteří naleznou útěchu v lavičkách na promenádě) ale i adrenalinově založení lidé. Máte dost slané vody a hotelový bazén Vám nestačí? Nasedněte do auta a po pár minutách jízdy Vás již z dálky přivítá velký zábavní vodní park Aquacolours Poreč který je nově otevřený. Ideální místo, kam s dětmi. A pokud by i to pro Vás bylo málo, přímo na pláži u hotelů na Vás čekají stánky nabízející vodní lyžování, jízdu „na banánu“, parasailing i jiné vodní adrenalinové sporty!

Výlet do Itálie

Ale co takhle na chvíli úplně změnit lokalitu? My jsme se díky naší cestovní kanceláři (která rozhodně není podmínkou vašeho výletu) na jeden mohli podívat do Itálie! Jak jsme se tam dostali? No samozřejmě přes vodu! V Poreči tyto takzvané zájezdy provozují hned dvě společnosti! Trajekt první společnosti se plaví 7 krát týdně a trajekty druhé společnosti se plaví 5 krát za týden, přičemž plavba trvá okolo 3 hodin. Trajekty jsou velice široké a mohutné lodě, proto nepociťujete téměř žádné kymácení.

poreč chorvatsko 3

A kam že to vlastně plujeme! Přece přímo za přídí do Benátek! O Benátkách snad již mnozí z nás slyšeli. O městě plovoucím na vodě, o Muránském skle a krásném náměstí svatého Marka.

Chorvatsko nabízí spousty možností na výlety a když s sebou máte i své auto, máte vyhráno a můžete jet kamkoli se vám zamane!

Poreč ubytování a dovolená

Jelikož se jedná o jedno z nejnavštěvovanějších letovisek v Chorvatsku, proto pokud se sem chystáte, doporučuji rezervovat ubytování včas.

Je opravdu ideálním místem pro letní dovolenou a své návštěvníky uchvátí nejen svou historií, ale také vybaveností. Přijdou si tu na své i ti, co spíše památkám holdují poslechu dobré vážné hudby nebo třeba sportu.

Velmi oblíbený je hotel Delfín i Plavi a také kemp Zelená Laguna, na své si ale přijdou i ti, co preferují ubytování v soukromí, a navíc, mnohé apartmány jsou přímo u moře.