Poreč je nejnavštěvovanější letovisko v Chorvatsku


Chorvatsko je Čechy nejvíce navštěvovanou zemí vůbec a není divu. Návštěvníkům nabízí nejen příjemně teplé koupání v mořské vodě, ale také velice zajímavá místa, která jako by přímo sváděla návštěvníky k prozkoumání.

Poreč Chorvatsko

Výjimkou není ani město Poreč, největší a nejnavštěvovanější středisko cestovního ruchu na celém jadranském přímoří, které leží na západním pobřeží Istrie. Turistům nabízí bezpočet hotelů, penziónu, barů i restaurací. Ale i milovníci historie si zde přijdou na své.

Poreč Chorvatsko

Největší turistickou atrakcí je jednoznačně Bazilika svatého Eufrazia, jejíž základy byly položeny již v 6. století našeho letopočtu biskupem Eufraziusem, po němž nese své jméno. V roce 1997 byla Eufraziova bazilika, pro svou historickou hodnotu, zapsána na seznam světového dědictví UNESCO a prošla nejednou rekonstrukcí. Další neméně významnou památkou je dům Sinčičů, kde se nachází regionální muzeum a obraz „Poslední večeře Páně“ od místního autora.

Poreč Chorvatsko 4

Historie města

Město má velice bohatou historii. Založeno bylo ve 2. století před naším letopočte Římskými vojáky, kteří si zde postavili tábor. Status města Poreč získala v 1. století našeho letopočtu, kdy panoval císař Augustus a Poreč se stala součástí římské kolonie. Nejstarší bazilika svatého Maura, která uchovávala i relikvie světce, byla postavena ve 2. polovině 4. století. Dnes z ní zbyly jen mozaiky z podlahy baziliky, které jsou k vidění v zahradě Eufraziovy baziliky. Po tom co Římská říše padla, se město ocitlo pod nadvládu Ostrogótů.  V letech 539 se stalo součástí Byzantské říše a roku 788 se ho zmocnila říše Frantská. Po jejím pádu si na krátkou dobu Poreč uchovala samostatnost, později se ho zmocnil patriarcha z Aquileje.

V letech 1267 se Poreč stala, jako první, istrijským městem, které se rozhodlo pro připojení k Benátské republice.

V tomto spojení setrvala více než pět století. Právě v tomto období bylo vystavěno několik paláců a křesťanských staveb, které nesly prvky benátského stylu. Bohužel se z nich zachovaly jen zbytky, protože roku 1354 bylo město zničeno Janovanyty. Po pádu Benátské republiky, v letech 1797 se Poreč stala součástí Habsburské monarchie, aby se záhy, v letech 1805–1814, ocitla pod nadvládou Napoleonova Italského království, pak Ilyrských provincií v rámci Prvního Francouzské císařství a nakonec byla začleněna do Rakouského císařství.

Poreč Chorvatsko 3

Dovolená, zájezdy a ubytování

Poreč je opravdu ideálním místem pro letní dovolenou a své návštěvníky uchvátí nejen svou historií, ale také vybaveností. Přijdou si tu na své i ti, co spíše památkám holdují poslechu dobré vážné hudby nebo třeba sportu.

Velmi oblíbený je hotel Delfín i Plavi a také kemp Zelená Laguna.

Ubytování v Poreči rezervujte na Booking.com

Poreč Chorvatsko 2

Související:

Umag a Buje v Chorvatsku jsou zajímavá místa na dovolenou

Sdílejte článek s přáteli

Napsat komentář