Porto Portugalsko a romantická dovolená


Neumíte si vybrat z nabídky běžných dovolenkových destinací? A co takhle zkusit něco méně tradičního a vyrazit do sluncem a vínem zalitého Porta?  Město nabízí vše potřebné pro romantickou, prosluněnou dovolenou a přitom zde nenarazíte na otravné davy turistů a přeplněné pláže.

Někde jsem četla, že nejkrásnější věc na Lisabonu je dopravní ukazatel značící cestu do Porta. Mě, jakožto vášnivého cestovatele, to trochu mrzí, protože podle mne má každé místo své kouzlo. Ale v tomto případě se opravu mohu osobně zaručit za to, že pokud ve vás alespoň trochu dříme duše romantika, Porto vás opravdu nezklame. Vlastně ani nemůže. Má totiž vše, co si představujete pod pojmem krásná a romantická dovolená.  Má dlouhou písečnou pláž, historické centrum s fůrou romantických zákoutí, malinké vinárny a taverny na každém rohu a hlavě – bez diskuze – jedny z nejúchvatnějších scenérií, jaké jsem měla tu čest vidět.

Porto – druhé největší portugalské město

Porto je, jak již název napovídá, původem přístavní město. Nachází se v deltě řeky Douro, díky které si město získalo svůj osobitý vzhled. Po obou stranách řeky jsou totiž kadkádovitě poskládané barevné domečky s mozaikovou výzdobou. Oba břehy pak spojuje ikonický dvoupatrový ocelový most Ponte Dim Luís I. Při pohledu na něj vás asi nepřekvapí, že návrh mostu pocházející z dílny slavného architekta Eiffela.

Město Porto Portugalsko

Většina památek se nachází v centru a můžete je projít během jednoho dne. Začít můžete například na vlakovém nádraží Sao Bento railway station, jehož vestibul je zdoben typickou portugalskou výzdobou – modrobílými dlaždicemi, zvanými Azulejos.

Město Porto Portugalsko 3

Tuto výzdobu pak uvidíte ještě na spoustě dalších portských staveb, a to nejen uvnitř, ale i na venkovních fasádách.

Knihkupectví, které inspirovalo Harryho Pottera

Velmi zajímavou budovou je neogotické knihkupectví Livraria Lello. To je proslaveno díky tomu, že zde J. K. Rowlingová, autorka Harryho Pottera, chodila, když vyučovala v Portu angličtinu. Údajně se vzhledem knihkupectví, zejména točitými vyřezávanými schody, inspirovala při psaní knihy o kouzelnickém učni. Abyste se dostali dovnitř, musíte si vystát malou frontu a zaplatit vstupné, ale stojí to za to.

Bikiny vyměňte za neoprén a vzhůru do vln

Městská pláž je celkem hezká, velmi prostorná a čistá. V sezóně na ní potkáte stovky sluncechtivých lidí. Samotný oceán však není moc vhodný ke koupání. Ani v létě teplota vody nepřesahuje 20 stupňů a velké vlny také příliš nepotěší milovníky plavání. Na druhou stranu, právě díky vlnám, je Porto jednou z mála destinací v Evropě, kde je možné si zasurfovat. Jsou zde nejen půjčovny, ale také školy surfování.

Město Porto Portugalsko 4

Pokud budete ubytovaní na pobřeží, můžete do centra města vyrazit právě podél této řeky pěšky. Pobřeží bez nadsázky místy připomíná procházku prosluněnou Kalifornií, kde se mezi palmami kroutí asfaltové chodníky, lákající k projížďce na inlinech.

Město Porto Portugalsko 5

Pokud se vám nechce šlapat, můžete se z pobřeží do centra svézt historickou tramvají, která tudy jezdí v sezóně několikrát za hodinu. Za tři eura se projedete otevřeným dřevěným rozvrzaným vozem, stejným, jako můžete vidět na fotkách ze San Francisca. Nicméně své kořeny má tento dopravní prostředek právě v Portu, potažmo v Portugalsku.

Víno, franciesinha, zpěv

K Portu neodmysitelně patří také Portské víno. To vám tady nalijí na každém rohu, ale byla by škoda popíjet jej jen tak někde. Na dobré portské se vypravte na zmíněné nábřeží řeky, kde si můžete v četných venkovních restauracích vychutnat nejen víno, ale také pohled na celé údolí řeky včetně mostu. Velká část vináren na nábřeží má i vlastní vinný sklep, kde je možnost komentovaných prohlídek za cenu okolo 10 eur.

TIP: Toulky severním Portugalskem

Porto není jen o vínu, ale také dobrém jídle. Kromě tradičních chuťovek ve stylu tapas si můžete dát typický portugalský sendvič zvaný fransiesinha.

Porto Portugalsko

Je to trochu jako by pejsek s kočičkou dělali tousty, ale ve výsledku je to celkem zajímavý pokrm – jedná se o velmi sytý sendvič, který kromě klasické šunky a sýra obsahuje i plátek masa a klobásu, a aby toho nebylo málo, tak je ještě zapečený s volským okem a další vrstvou sýru a politý omáčkou ze směsi vína a piva. Narovinu – na talíři to vypadá otřesně, ale stojí to za vyzkoušení.

Stadion FC Porto Dragao

Vzhledem k tomu, že jsme také fotbaloví fanoušci, nemohli jsme vynechat návštěvu portského stadionu fotbalového klubu Estádio do Dragão.

Stadion FC Porto Dragao Portugalsko

Za pár euro vás provedou šatnami, VIP zónou, muzeem klubu a projdete se i po hřišti.

Ubytování – Booking Porto

1 komentář u „Porto Portugalsko a romantická dovolená“

  1. Portugalsko je velmi zajímavou zemí, především kvůli oceánu a jídlu :) a i víno tam také stojí za to – třeba portské.

Napsat komentář