Posázavskou stezkou z Kamenného přívozu do Pikovic

Jak již název napovídá, Posázavská stezka je část turistické trasy vinoucí se podél řeky Sázavy. Ten nejhezčí úsek červené turistické značky začíná v Kamenném přívozu a končí v Pikovicích. Po cestě vás čeká mnoho zajímavých pasáží, nádherných vyhlídek, příkrých schodů, prudkých stoupání i klesání.


Posázavská stezka – kde začít

Pokud se hodláte vypravit na Posázavskou stezku, musíte se nejprve rozhodnout, zda postupovat po anebo proti proudu. Na obě výchozí místa se lze dopravit autobusem, vlakem či autem. Záleží tedy pouze na tom, čemu dáváte přednost. Cesta vlakem na trati Posázavského Pacifiku má rozhodně své kouzlo, a pokud pojedete až do Kamenného přívozu, spatříte tu nejhezčí část této legendární trati. Pokud se tedy rozhodnete pro vlak, doporučil bych jít po proudu. Cesta autem může být sice pohodlnější, ale má jedno zásadní omezení – musíte začít i končit na jednom místě.

Posázavská stezka - údolí

Cestou necestou

Z železniční stanice v Kamenném přívozu vás červená turistická značka nejprve povede skrz městečko směrem k řece, přes most a dále po silnici do kopce na druhém břehu. Silnici však brzy opustíte a budete opět klesat k řece. Po chvíli spatříte známý jez Žampach a zanedlouho vystoupáte na Žampašskou vyhlídku, odkud se můžete pokochat pohledem na monumentální viadukt na protějším břehu.

Posázavská stezka - viadukt

Stezka vás povede podél řeky, a ačkoli se drží více méně na vrstevnici, klesání i stoupání si užijete až až. Často se cestička odkloní od řeky, kde překonáte malé potůčky vlévající se do Sázavy, abyste se vzápětí vraceli zpět ke břehu. Obdivovat můžete například Ovčínské vodopády či Třebsínský vodopád. Záleží však na stavu vody a označení „vodopád“ je záhodno brát s rezervou.

Posázavská stezka - vodopád

Za zmínku stojí také Raisova či Klimentova vyhlídka.

Viděli jste na tomto webu další vyhlídky a rozhledny v České republice?

Zimní okruh

Protože máme rádi méně tradiční pojetí výletů, rozhodli jsme se projít si Posázavskou stezku v zimě.

Posázavská stezka - řeka

Zvolili jsme auto jako dopravní prostředek a tak bylo zapotřebí trasu naplánovat jako okruh. Z parkoviště v Pikovicích jsme vyrazili po zelené turistické značce směr vrch Medník (417m n. m.), kde jsme si na vrcholu dali malé občerstvení a dále pokračovali po zelené až do vesnice Závist. Odtud po modré přes Třebsín až k jezu Žampach, kde jsme se napojili na Posázavskou stezku a zamířili do Pikovic. Protože před pár dny byla obleva a poté začalo opět mrznout, celá cestička se proměnila v jednu dlouhou a zvlněnou bruslařskou dráhu. V tu chvíli jsme byli velice vděční za trekové hole, protože bez jejich pomoci by byl pohyb téměř nemožný. Ačkoli jsme k autu dorazili téměř za tmy, výlet stál rozhodně za to.

Ubytování na Sázavě

Kam na výlety v okolí:

Napsat komentář