Poznaň – výjimečná zastávka cestou po Polsku


Mým oblíbeným Polskem vede spousta tras, navštívila jsem hodně polských měst, avšak Poznań se stala jednou z těch, která, i když nebyla plánovaná, ve mně zanechala spoustu emocí a dojmů.

Poznaň Polsko

Cestování Polskem máme zažité všemi možnými způsoby, nesčetněkrát autem, několikrát dokonce letadlem, docela často i vlakem a autobusem. Toho dne byl plán trasy Katovice – Bydhošť, ale rozhodli jsme se cestou udělat malou zastávku ve městě, kterým se stala právě Poznań. Průvodce městem vám jistě vaší návštěvu usnadní.

Cedule Poznan centrum

Poznaň co vidět + památky

Stary Rynek

Dorazili jsme dopoledne, v době oběda, což nás zavedlo rovnou do centra města – na Stary Rynek, v překladu starý trh. Historickou atmosféru náměstí dokreslují malebné původní domy, jenž některé byly postaveny už počátkem 14. století. Září všemi barvami a svítící slunce je nádherně dokresluje. Stary Rynek mi připomněl náměstí v Krakově, i když není tak rozlehlý.

Upřímně řečeno, historie nikdy nepatřila mezi mé silné stránky, což mi ale na jednu stranu při cestování dává možnost s chutí objevovat spíše zajímavosti daného místa, než jeho pamětihodnosti.

rezervujte ubytování

Na náměstí nás lákalo spoustu číšníků do své restaurace na oběd, což je tady především v letních měsících zvykem. My ale neměli na poznávání tohoto města ani 24 hodin, takže místo plného břicha jsme zvolili raději kávu a zákusek na terase jedné z kaváren – zákuskem nemohlo být nic jiného než poznaňský rohlíček, typické sladké pečivo.

Rohlíček vypadá jako croissant, ale je z kynutého překládaného těsta s vydatnou náplní z máku, ořechů, cukru a smetany. V polštině se nazývá rogal a je natolik výjimečný, že má i své muzeum, které jsme poté navštívili – nachází se přímo na Starém Rynku, takže jsme tam bez problému dorazili i s naplněným žaludkem právě touto delikatesou.

Poznan Stary rynek

V muzeu jsme se dozvěděli mimo jiné i to, že o rogal by se lidé měli rozdělit – na což pamatujte při vaší návštěvě Poznani – vzhledem k tomu, že se jedná o kalorickou bombu, mi určitě později budete za tuto radu vděční. Mezi další zajímavosti patří například i to, že rohlíček má více než 150 let a dokonce i svou vlastní certifikaci – může se tedy vyrábět pouze ve Velkopolském vojvodství, jehož metropolí je právě Poznaň.

Pokud se rozhodnete muzeum navštívit, nemějte obavy, neprozradila jsem vám vše – naše prohlídka v muzeu totiž trvala přibližně jednu hodinu, takže vás čeká nesčetně dalších informací o rogale marcinskie.

Plac Wolności

Z náměstí jsme se chůzí přesunuli na Plac Wolności, v polštině náměstí svobody, protože nás velmi zajímala fontána, kterou se dá projít skrz – je opravdu nádherná a překvapila nás, jak je velká. Veřejnosti byla představena v červnu roku 2012 a její výstavba stála necelé 4 miliony zlotých. V noci je dokonce podsvícena LED lampami, ale takový pohled na ni už jsme bohužel nestihli.

Poznan Plac Wolnosci

Další zajímavostí na Plac Wolności je určitě budova s číslem 14. Nachází se v ní totiž jeden z nejstarších výtahů v Polsku, který je stále v provozu. Byl postaven v letech 1910 – 1911. Odvahu k jeho vyzkoušení jsme neměli a proto jsme pokračovali dál.

Citadel Park

Jelikož jsme Poznaň navštívili v sezóně, všudypřítomné davy lidí nám vnukly nápad, abychom dali příležitost i Citadel Park, který se nachází severně od centra města. Zatoužili jsme po chvilce klidu a ten tady opravdu byl.

Park zabírá plochu okolo 100 hektarů a nachází se v něm i dva muzea (armádní a výzbroje) či hřbitov. Muzeum zbrojení zahrnuje i venkovní otevřený prostor, kde je vystavena vojenská technika. Můžete si tedy zblízka prohlédnout vojenská vozidla, letadla nebo vrtulníky. Tato konkrétní expozice nás doslova nadchla.

Procházka parkem naše těla příjemně unavila, cestou jsme zahlédli dětské hřiště a rodiče, kteří odpočívali na dece a užívali si teplého počasí.

Jezioro Maltańskie

Čas ale rychle běžel a my se rozhodli pro poslední zastávku v Poznani– jezero Malta.

Jedná se o umělou vodní nádrž, která vznikla při přehrazení řeky Cybiny. Slouží i pro sport nebo rybolov. Pravidelně se zde konají mistrovství světa v kanoistice.

Ale to, co nás sem doopravdy přivedlo, byl oběd na terase hotelu Novotel, z které je nádherný výhled právě na maltské jezero.

Poznaň jídlo

Bylo nám doporučeno ochutnat źurek, což je tradiční polská polévka s nakyslou chutí, kterou jí dodává žitný kvásek použitý při vaření. Tehdy jsem se do ní doslova zamilovala a od té doby ji vyzkoušela snad po celém Polsku – vždy chutná trochu jinak, ale nikdy v ní nechybí vajíčko a klobása. Několikrát jsem si ji zkoušela uvařit i doma, ale té od polských kuchařů se nevyrovná.

Od milého číšníka jsme se dozvěděli, že pro polský národ jsou typickým jídlem brambory, polsky pyry a mají dokonce i zde v Poznani své muzeum. Když jsme si pochutnávali na bramboře upečené ve slupce, plněné smetanou, tvarohem, cibulkou a bylinkami, padl slavnostní slib, že příště vynecháme muzeum rogálů, avšak místo toho navštívíme muzeum pyr.

Při pozorování západu slunce nad Maltou mě napadlo, že Poznań nás překvapila – nečekali jsme tak nádherné a rozlehlé město, moderní a zároveň plné historie, vynikajícícho jídla a přátelských lidí.

Už teď se těším na naši příští návštěvu.

Praha — Poznaň autem

Díky tomu, že z Prahy to je do polské Poznani 450 km a doba jízdy necelých 6 hodin, lze sem vyrazit například na víkend.

Ubytování Poznaň