Poprvé v životě se chci v roce 2000 v době listopadových plískanic v ČR jet ohřát někam na jih, pro výběr dovolené v Africe se jdu radit do CK a je mi doporučen okruh Tuniskem.
Leták CK Hammamet Tour slibuje 1710 km po stopách Kartaginců, Berberů, Římanů, Židovství, Křesťanství a Islámu.
Poznávací zájezd Tunisko
Zástupkyně Hammamet Travel Service se omlouvá za pět minut zpoždění. V druhém zeleném pasu – s bradkou mám první razítko z Ruzyně – letadélko. Fotím z okénka Prahu a Českomoravskou vrchovinu, jsou mráčky, ale v Bratislavě mraky, vystupuje půl letadla Slováků vracejících se z Tunisu. Nejukecanější si na Ruzyni dal k cigáru kávu za 2 $ a rozdýchával to dosti těžko. Celá Evropa je pod mraky, dalekohledem sleduji, jak se vlnky kočkují ve Středozemním moři (již jsem zažil v roce 1986 na lodi). Airbus 320 Tunis Air má co dělat, aby proti větru letěl vpřed. Na letišti vítr cítíme také, je příjemně teplý. Na celnici předáváme v letadle vyplněnou kartu = vízum, návod na vyplnění pro Čechy použijeme ještě několikrát, vlastně v každém hotelu, taška doletěla také. Čeká nás Patricie – Slovenka z Rimavské Soboty, žije zde tři roky s přítelem. Mikrobus Toyota pro 11 osob nás veze k hotelu **** Diplomat, cestou fotím STB Bank, TV nemá dálkové ovládání, švédský stůl s večeří je slušný.
Hlavní město Tunis má 2 miliony obyvatel, Medina = stará část s bazarem začíná za hlavní branou Bab El Bahar (Brána moře), nejvýznamnější památka města – Velká mešita je zavřená. Přecházíme na hlavní třídu Avenue de France a Avenue Habib Bourquiba (po prezidentovi), je prý celkem 1.6 km dlouhá, ale přešli jsme ji pomalou chůzí za 10 min. Čekáme 30 min. na průvodce – Tunisana, svítí sluníčko, je azuro a fouká větřík. U francouzské ambasády stojí dva vojáci se samopaly. Muzeum Bardó je největší muzeum v Tunisku a po Káhiře druhé nejdůležitější muzeum v Africe, bylo založeno v prostorách harémových komnat Hafbejova paláce. Ve 40 sálech ve třech podlažích obsahuje převážně římské mozaiky, zobrazují 2000 let staré události, náhrobky nad obětovanými dětmi nebo muži, později jen zvířaty, ptáčky a rybami. Fotím jen spícího hlídače. Na chodníku hrají chlapi domino.
Kartágo (fénicky nové město) je předměstím Tunisu s prezidentským palácem, je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Bylo založeno Féničany okolo roku 814 př.Kr., zničeno při třetí punské válce roku 146 př.Kr. římskými legiemi. Nejslavnější rodák je Hannibal Barkas – kartaginský generál, později také politik, který je všeobecně považován za jednoho z nejznamenitějších vojevůdců světových dějin. S otcem bojoval v první punské válce, sám ve druhé. V roce 218 př.Kr. vyrazil z Kartága se 100.000 muži, prošel Galií se 40 000 pěšáky a 10 000 jezdci, spolu se 37 válečnými slony a přešel přes Alpy s 20.000 vojáky a 6.000 jezdci. Proslavila ho bitva u Kann, byla vybojována 2.8.216 př.Kr. poblíž říčky Aufidus v Apulii (Itálie) a byla to jedna z nejvýznamnějších bitev druhé punské války. Kartaginské vojsko (35 000 pěšáků a 10 000 jezdců) vedené Hannibalem Barkou zde zničilo početně silnější římské vojsko (80 000 mužů pěchoty a 6000 jezdců) pod společným velením konzulů Lucia Aemilia Paulla a Gaia Terentia Varra. Díky Hannibalově obratné taktice a rozsahu jeho vítězství se tato bitva zapsala do světových dějin. Dodnes je vyučována na vojenských akademiích jako dokonalý příklad obkličovací bitvy. Okřídlená slova „utrpět Kanny“ vyjadřují ničivou porážku. V roce 212 př.Kr. stál před branami Říma – Hanibal ante portas. Nejrozsáhlejší památkou jsou Antoniovy lázně (vodu přiváděli + ohřívali) je „prý“ hezký výhled na prezidentský palác, ale i zákaz fotografování, opakovala nám 3x průvodkyně.
Zájezdy a dovolená
Další díly cestopisu
- 1. díl – Poznávací zájezd Okruh Tuniskem
- 2. díl – Město Monastir a ostrov Djerba v Tunisku
- 3. díl – Poušť Sahara a fata morgana
- 4. díl – Pohoří Atlas a skalní oázy
- 5. díl – Kairouan – nejvýznamnější islámské poutní místo