Prachovské skály – prima výlet v Českém ráji


Prachovské skály jsou malebné místo v CHKO Český ráj, zhruba 15 minut jízdy autem z nedalekého Jičína. Toto rozsáhlé skalní město je každoročně cílem filmařů, mnoha horolezců i nadšených turistů. Komplex nabízí mnoho vyhlídek nejen na skalní masivy a věže. Za dobré viditelnosti můžete dohlédnout až na Ještěd či Bezděz.

Turistické okruhy v Prachovských skalách

Pro turisty jsou tu připraveny celkem tři návštěvnické okruhy po zákoutích skalního města. Vybrat si můžete z Malého okruhu (1,5 km) a Velkého okruhu (3,5 km), na obou na vás čekají skalní průchody, množství úzkých chodeb, skalních oken i schodů mezi skalními věžemi. Pro rodiny s malými dětmi je připravena také jednodušší trasa pro kočárky. Nevýhodou těchto okruhů bývá zejména v létě za pěkného počasí vysoká návštěvnost.

Mimo turistických okruhů skal je možné prodloužit si výlet k nedaleké zřícenině hradu Pařez, která se nachází zhruba 3 km po červené značce od Turistické chaty Prachovské skály, po cestě navíc potkáte přírodní koupaliště Pelíšek. Od hradu je to nedaleko k rybníku Pařez, ke kterému dorazíte, vydáte-li se od hradu po málo frekventované silničce dolů z mírného kopce.

Otevírací doba

Turistická sezóna ve skalním městě zpravidla začíná na přelomu března a dubna, končí na podzim dle počasí. Vstup do skal je v sezóně zpoplatněn a obzvláště v letních měsící zde potkáte velké množství turistů. Skály rozhodně mají své kouzlo i v jiných než letních měsících.

Kde se najíst

Pokud nejste fanoušci batůžků a krabiček s obědem, můžete si zajít na oběd či odpolední kávu na Turistickou chatu, do hotelu Pod Šikmou věží či kousek mimo centrum skal do Parkhotelu Skalní město. Drobné občerstvení je možné zakoupit také v kiosku na Prachově.

Kudy do skal

Do skal se nejsnáze dostane autem, autobusem či pěšky z Jičína. Na konci vesnice Prachov je první ze dvou velkých parkovišť. Toto místo je zároveň jedním z nástupních míst do skalního komplexu a začátek trasy pro kočárky. Druhé parkoviště se nachází u Turistické chaty Prachovské skály, kde se nachází již přímo v centru skalního města. Rozhodnete-li se pro delší variantu vycházky, je snazší najít parkování poblíž zříceniny či nedalekého rybníka. Pokud preferujete výlet vlakem, je možné dojet do zastávky Mladějov v Čechách či Hrdoňovice a přes rozcestí Pod Střelečskou hůrou/Pod Velkou hůrou dojít do Prachovských skal i z opačném směru přes Pařez a Pelíšek, cesta vede pěkným lesem, kde bývá turistů o poznání méně.

Levné ubytování v okolí

Fotogalerie

Jaké je aktuální vstupné a další informace najdete na webových stránkách.

Web: www.prachovskeskaly.cz

Doporučujeme:

Adršpach je skalní město. Adršpašské skály si zamilujete