Pravčická brána konečně zdolána

Na Pravčickou bránu jsem se chystal vyrazit již delší dobu, ale konečně nám to vyšlo časově i počasí bylo nádherné slunečné, tak bylo jasné, kam pojedeme o víkendu na výlet.


Přestože dnes bylo spíše počasí na koupání v přírodě, my si jej dost užili na letošní dovče u moře a tak jsem pro rodinu vymyslel program následující.

Každý rok mám několik turistických cílů a destinací, které chci zdolat, nafotit a ideálně o tom napsat článek. Před rokem to byl třeba nádherný hrad Hazmburk, hora Říp nebo Lovoš u Lovosic.

Pro letošní rok jsme formou „rodinného výletu“ zatím zvládli tato místa, kam jsem se chtěl podívat. Drábské světničky, rozhlednu na Klínovci, skalní most Bastei v Německu a konečně také symbol Českého Švýcarska, což je zaslouženě právě Pravčická brána.

Pravčická brána

Jedeme do Hřenska

Přestože jsme viděli několik autobusů, které tam dovezly hlavně zahraniční turisty z Německa, Polska a Ruska, nejlepší možnost, jak se na Pravčickou bránu dostat je právě  autem.

Jak již mnozí víte, bydlím v Ústí nad Labem a tak výchozí bod je obvykle vždy právě odtud. Pokud tedy nejsme někde na dovolené.

Cesta z Ústí je na pohodu podél Labe přes Děčín, kde přejedete most a pojedete dál do Hřenska. Zde odbočíte vpravo (rovně byste jeli už do Německa) a doporučuji dojet až na konec obce, kde je vlevo parkoviště.

Parkování – ceník

Cena je tedy „pěkná“ a vůbec ne lidová, 150kč jsem snad v Čr ještě nikde neplatil. Ale pravda, je to za celodenní parkování.

Rozhodně ale parkování zaplaťte, v celé oblasti je zákaz parkování mimo vyznačená parkoviště, což asi jeden majitel Oktávky s pražskou značkou nepochopil a parkoval co nejblíže odbočky k lesu a hned měl botičku.

Pokuta je 5000kč, takže na to pozor.

Přestože jsme na toto nejbližší parkoviště u Pravčické brány přijeli kolem půl 11 v sobotu, parkovali jsme skoro na posledním místě, takže doporučuji si přivstat.

Parkování Hřensko - Pravčická brána

Trasy

Máte tři možnosti – trasy, každý dle svých sil a také času, kdy sem autem dorazíte.

  1. Od parkoviště ve Hřensku po silnici „nahoru“ a na rozcestí vlevo lesem, to je celkem asi 4km. Celkem tedy asi 8km tam a zpět.
  2. Pokud od auta půjdete dolů soutěskami na lodičky (1km), poté až soutěsky projedete, vystoupíte a po cca 1,5km dojdete na Mezní Louku a odtud to je asi 6-6,5km nahoru k „bráně“. Celková trasa (okruh) od auta k autu tedy cca 15km.
  3. Dojedete autem až na Mezní louku, zde zaparkujete za 100kč (odpoledne jsme zde byli ještě projít Rysí stezku a platili pouze 50kč). Odtud vede turistická trasa Gabrielina stezka a je to cca 13km celkem tam a zpátky na Pravčickou bránu. Je zde pro děti i malá dřevěná Pravčická brána.

A Malá Pravčická Brána, skalnatá, na kterou se ale také dá vylézt, je také nedaleko.

Takže je na každém, jaká turistická trasa vám bude vyhovovat, když jsme ale viděli některé nešťastníky, jak z té Mezní louky šlapou po silnici 4km do Hřenska, no nezáviděl jsem jim. Můžete jet také busem, který jezdí v hodinových intervalech z Hřenska na Mezní louku.

Samozřejme tyto trasy můžete kombinovat a není nutné jít stejnou rasou zpět, takže i Hřensko – soutěska – lodičky – Mezní louka – Pravčická brána a zpět tou kratší cestou přes Tři prameny k autu do Hřenska.

Na Pravčickou bránu jezdí i lanovka, stejně ale jako na Milešovce slouží pravděpodobně pouze pro zásobování.

Nejkratší cesta

My zvolili verzi jedna a šli nejkratší trasu, která nám ale i tak s dětmi trvala více než 3 hodiny.

Cesta k Pravčické bráně

Jdete chvíli podél silnice, pak lesem, po kamenech a nakonec podél pískovcových skal, takže logicky v písku.

Pěšky lesem k Pravčické bráně

Cesta kolem pískovcových skal k Pravčické bráně

Doporučuji turistickou obuv, i když viděli jsme i jednu dámu v lodičkách nebo matku s miminem na zádech a v žabkách, tak nevim :)

Než jsme došli na vrchol bylo skoro 12 hodin a turisté začali přibývat. Když jsme šli zpět, bylo jich tam jak na Václaváku – Poláci, Němci (těch bylo snad víc než Čechů) a pak taky Rusové.

Protože jsme stihli svačinu (a jak se ukázalo později, bylo to i oběd) sníst už v lese před výstupem, nehnali jsme se do restaurace nebo ke stánku, kde prodávali občerstvení a kde bylo permanentně plno a fronta cca 20-30 lidí, jak se sami můžete podívat ve fotogalerii.

Restaurace Pravčická brána

Vyšli jsme až nahoru na skály na vyhlídku, odkud si rozhodně Pravčickou bránu musíte vyfotit, když už jste tady, ale také na druhé straně jsou parádní fotogenické skály, takže také doporučuji.

Pravčická brána - České Švýcarsko 21 Pravčická brána - České Švýcarsko 25

Zde si ale musím opět, jako v poslední době často, postěžovat.

Na vyhlídku se jde po schodech a celkem úzkých chodníčcích. Protože mě rodiče dobře vychovaly, vím co se sluší a patří a zde v konkrétní situaci to, že pustím jiné lidi před sebe nebo uvolním cestu. Ne, tady většina lidí šla jak hulváti, cpali se jak kdyby tam byly slevy nebo výprodej a to nejen Češi, ale hlavně Němci.

Ti se zde opět chovali jako by jim to tu patřilo :(

S těmi jsme měli další zkušenost. Všude jsou cedule, jak česky, tak i německy, že se má chodit jen po vyznačených trasách, ale dva malí němečtí smradi (jinak se to popsat nedá) prostě lezli všude možně jen ne po cestě. Když pak vidím jejich otce cestou dolů, jak si to štráduje také „zkratkou“ lesem, pak se člověk nediví ničemu.

To bylo ale jen takové malé odbočení.

Je to tu opravdu parádní, v lese byl příjemný chládek, když bylo dnes 30C (v září neobvyklé) a tak sem můžete vyrazit také, když ještě bude vedro snad 14 dní. Výhled na všechy strany na celé České i Saské Švýcarsko – doporučuji navštívit i nedalekou Pevnost Konigstein, která se tyčí nad německým městečkem Bad Schandau. Z Hřenska to máte ani ne 20km. Krásné jsou také Jetřichovice, které budete mít jako na dlani z Mariiny i Vilemíniny vyhlídky a když už zde budete, Falkenštejn – zřícenina hradu také stojí za návštěvu.

Naučná stezka (NS) vede krásným okolím, vše je dobře značeno, narozdíl od jižních Čech například.

Sokolí hnízdo

Na fotkách je vedle Pravčické brány obvykle i tento výletní zámeček, který dříve sloužil k ubytování významných hostů. Nyní je zde dole restaurace a v prvním patře fotogalerie.

Sokolí hnízdo - Pravčická brána

Tipy a rady

S kočárkem se nahoru opravdu nedostanete, dokonce jsme viděli jeden v lese za stromem, asi to rodiče vzdali, protože kamenů na cestě bylo dost a raději vyrazili pěšky.

Na kole sem je vjezd zakázán, někdo si to asi nezjistil dopředu, takže jsme viděli i jeden pár v cyklistických botách s nášlapy pochodovat ty 4 km nahoru – respekt :)

Jaká je provozní doba a vstupné se podívejte níže.

Vstupné

Za vstup (rodina 2 dospělí a 2 děti) zaplatíte 250kč.

  • Dospělí – 95kč
  • Děti 6-14 let, důchodci a ZTP – 30kč

Otevírací doba

Duben – říjen: denně 10 – 18h

Listopad – březen: pátek, sobota, neděle: 10 – 16 hodin (26.12.2013 – 1.1.2014 denně 10 – 16 hodin)

Zpět jsme pokračovali stejnou cestou k autu do Hřenska a pak popojeli na Mezní louku, kde nás čekal ještě malý turistický tip a to Rysí stezka. A kdo by ještě měl dost sil, může z mezní Louky vyrazit na lodičky v Divoké soutěsce. Je to okruh cca 7km.

Ubytování

Ubytování v Hřensku hledejte na Booking.com

Vybere si každý – autokempy, penzion, ubytovny, penziony, ale i klasické kempy, kde můžete třeba postavit jen stan, pokud nepřijedete autem.

rezervujte ubytování

Důležité informace a zajímavosti

Aktuální předpověď počasí zjistíte na Yr.no

Národní přírodní památka Pravčická brána se německy řekne Prebischtor, což je také často vidět na cedulích.

Patří mezi památky UNESCO.

Nachází se v CHKO České Švýcarsko.

Nadmořská výška je 447 m.n.m.

Oficiální stránky jsou www.pbrana.cz

Wikipedie

Infocentrum je jak přímo na Pravčické bráně, tak i ve Hřensku a na Mezní louce.

Vstup se psem je povolen.

Kdo sleduje filmy, pak si možná všiml, že toto místo jste mohli zahlédnout ve filmu Letopisy Narnie 1.

Mapa

Podívejte se, kde leží Pravčická brána na mapě.

2 komentáře u „Pravčická brána konečně zdolána“

  1. Katko a jaké? Jak vidíte, my zde byli v roce 2021 podle publikace článku.

Napsat komentář