Pražský hrad je nejznámější historická památka nejen v České republice, ale i v zahraničí a proto i my jsme sem zavítali, abychom si prohlédli všechny zdejší turistické zajímavosti.
Obsah článku
Kudy na Pražský hrad
Přijeli jsme metrem od Vyšehradu a vystoupili na stanici Malostranská. Poté, co vyjdete z metra, se dejte vlevo a po chvíli opět vlevo po Starých zámeckých schodech. Stačí se dívat na ukazatele, vše je dobře značeno.
Bezpečnostní opatření
Co vás jistě na konci schodů upoutá, je celkem dlouhá fronta. Ano, ta je zde právě proto, že policie kontroluje vše, co sem nesete a také zda nemáte zbraň.
Čekali jsme zde asi 30 minut, u kontroly je nutné si odložit hodinky, mobil, klíče, peněženku, a budete zkontrolováni, zda „nepípáte“ :) Také vám prohlídnou batoh a pokud nesete foťák, pak i ten musíte z ukázat. Naštěstí to není tak důkladná prohlídka jako na letišti.
Podle aktuálních informací už se zde fronty netvoří, protože bezpečnostní kontroly už zde nejsou.
Hlavní památky a objekty v areálu hradu
Po kontrole se můžete pustit do prohlídky hradu. Vydali jsme se vlevo podél pěkně opečovávaných trávníků až ke kulatému náměstíčku, odkud po schodech vpravo dojdete až na nádvoří hradu.
Zde už je turisty přeplněno, polovina z nich leží na zemi a fotí selfie a zbytek točí videa za pochodu.
Také jsme udělali několik fotek, protože místo to je moc pěkné a proto sem všichni jezdí.
Před výletem jsem si v mapách zjistil, co vše zde navštívit a jako milovníka rozhleden mě zaujalo, že zde také je jedna vyhlídka v Jižní věži katedrály sv. Víta, takže jsem ji též navštívil.
Ceník
Vstupenky je možné koupit předem na webu GetYourGuide.
Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha
Katedrála, známá i jako chrám svatého Víta, je nejvýznamější český katolický kostel a je k vidění na III. nádvoří pražského hradu. Interiér nemá chybu a asi nejvíc vás zaujmou okna, kde každé z nich obsahuje jiný motiv.
Historie + zajímavosti
Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha, která se nachází v areálu Pražského hradu, je nejvýznamnější a největší katedrálou v České republice. Je to mistrovské dílo gotické architektury, které dominuje pražskému panoramatu svými vysokými věžemi a oslnivými vitrážemi.
Katedrála je duchovním symbolem českého státu a místem posledního odpočinku mnoha českých králů, královen a patronů země. Zároveň je v katedrále umístěna korunovační klenotnice, kde jsou uloženy české korunovační klenoty, včetně slavné Svatováclavské koruny.
Jak dlouho se stavěla katedrála svatého Víta
Stavba katedrály byla zahájena v roce 1344 za vlády Karla IV., ale její dokončení se protáhlo až do 20. století, kdy byly konečné práce dokončeny ve 20. letech 20. století. Během své dlouhé historie prošla katedrála mnoha změnami, což se odráží v bohatém interiéru, kde se mísí různé umělecké a architektonické styly.
Katedrála je také známá svou nádhernou výzdobou, včetně nádherných vitráží, které vytvořili významní umělci jako Alfons Mucha, a nádherného Svatovítského pokladu, jedné z nejvýznamnějších sbírek liturgického umění na světě.
Návštěva katedrály sv. Víta nabízí nejen duchovní zážitek a možnost obdivovat umělecké skvosty, ale také poskytuje nahlédnutí do historie a kultury českého národa. Katedrála je navíc otevřena veřejnosti a je jedním z nejoblíbenějších turistických cílů v Praze.
Určitě zde navštivte Katedrálu Svatého Víta, interiér je vskutku působivý. K návštěvě vybízí i Zlatá ulička.
Vstupné
Cca 1/4 katedrály je volně přístupná, pokud ji chcete projít celou, je třeba zaplatit.
Aktuální ceník včetně dalších prohlídkových okruhů najdete webových stránkách.
Otevírací doba
- Duben – říjen: 9 – 17h
- Listopad – březen: 9 – 16h
Kompletní info o historii této katedrály výborně popisuje česká Wikipedie.
Fotogalerie
Web: www.katedralasvatehovita.cz
Velká jižní věž katedrály sv. Víta na pražském hradě
Rozhledna s nejlepším výhledem na Prahu je právě na pražském hradě na vrcholu věže katedrály sv. Víta.
Ještě než se na vrchol vypravíte, doporučuji si přečíst informace před vstupem. Ten najdete na III. nádvoří Pražského hradu.
Budete muset vyjít 287 schodů a to už se nejeden turista zapotí :)
Upřímně, když jsem byl nedávno na Sokolovsku a navštívil v jednom dni rozhlednu Cibulku a Krásno, počet schodů byl taky skoro 300. Ale zde to musíte dát najednou, není kde si odpočinout. Vyhlídková plošina je až nahoře, v polovině nikde žádné místo odpočinkové není.
Ale dá se to, když zaberete, takže jsem zabral a byl „za chvíli“ nahoře.
Výhled za to stojí. Budete mít Prahu jako na dlani a uvidíte všechna místa, o kterých jste si zde četli i ta další, o kterých ještě budu psát.
Vyšehrad, Karlův most, Národní divadlo, Žižkovskou věž, Petřínskou rozhlednu a další.
Dolů těch skoro 300 schodů už zvládnete lépe, výtah zde není, takže jediná možnost pěkně pěšky po svých.
Starý královský palác
Starý královský palác, původně sídlo českých králů, je dnes přístupný veřejnosti a nabízí expozice věnované historii české státnosti. Nejznámější částí paláce je Vladislavský sál, který je jedním z největších gotických sálů v Evropě.
Bazilika sv. Jiří
Bazilika sv. Jiří je nejstarší zachovanou církevní stavbou na hradě. Byla založena v 10. století a její interiér je bohatě zdobený freskami a barokními oltáři.
Zlatá ulička
Zlatá ulička je malebná ulička s malými barevnými domečky, které kdysi obývali zlatníci a alchymisté. Dnes zde najdete malé obchůdky a expozice věnované historii této unikátní části hradu.
Letohrádek královny Anny
Letohrádek královny Anny, známý také jako Belvedér, je renesanční stavba v Královské zahradě. Jeho arkády a zdobené fasády jsou skvělým příkladem renesanční architektury.
Zahrady a okolí Pražského hradu
Královská zahrada
Královská zahrada, založená v 16. století, je krásným místem pro procházky a relaxaci. Najdete zde mnoho vzácných rostlin, fontán a soch, které dodávají zahradě jedinečný charakter.
Jelení příkop
Jelení příkop je přírodní rokle oddělující Pražský hrad od Hradčan. Tento příkop byl dříve používán jako místo pro chov jelenů a dnes je oblíbeným místem pro procházky a obdivování přírody v blízkosti hradu.
Pražský hrad jako sídlo prezidenta
Pražský hrad slouží jako sídlo českých prezidentů od vzniku Československa v roce 1918. Prvním prezidentem, který zde sídlil, byl Tomáš Garrigue Masaryk. Hrad se stal místem významných státnických událostí a ceremonií.
Tipy a triky pro návštěvu Pražského hradu
Nejlepší doba pro návštěvu
Nejlepší doba pro návštěvu Pražského hradu je brzy ráno nebo pozdě odpoledne, kdy je méně turistů. Podzim a jaro jsou ideální období, kdy je počasí příjemné a zahrady jsou v plném květu.
Co si nenechat ujít
Mezi hlavní atrakce, které byste neměli vynechat, patří katedrála sv. Víta, Starý královský palác, Zlatá ulička a Královská zahrada. Každá z těchto památek nabízí něco jedinečného a nezapomenutelného.
Jak se vyhnout davům
Abyste se vyhnuli davům, doporučuje se navštívit hrad v pracovní dny a mimo hlavní turistickou sezónu. Rezervace vstupenek online a účast na prohlídkách s průvodcem vám také mohou pomoci vyhnout se frontám.
Zpět z hradu jsme šli od „kontrolní brány“ přes zdejší vinice, sousedící i s restaurací.
Nejsem si jist, že si ale český turista zde něco k snědku nebo k pití dá, protože ceny jsou opravdu velmi nadsazené.
Doporučuji se občerstvit mimo centrum, nebo si vzít vlastní sváču, nebo ještě lepší možnost, poobědvat v rychlém občerstvení McDonalds, těch je zde po Praze hodně a ceny všude stejné. Navíc po celodenní turistice asi nebude mít sílu spořádat „guláš s osmi“, takže ten „mekáč“ bohatě stačí.
Když zpětně koukám na fotky, vidím, že se sem budeme muset vypravit ještě jednou, protože jsme viděli jen polovinu.
Časté dotazy
Jak dlouho trvá prohlídka Pražského hradu?
Prohlídka Pražského hradu může trvat od 2 do 5 hodin, v závislosti na tom, kolik objektů a expozic chcete navštívit.
Je možné navštívit všechny objekty v areálu?
Ano, je možné navštívit většinu objektů v areálu hradu, ale některé části mohou být uzavřeny během státních ceremonií nebo údržby.
Jaké jsou možnosti parkování v okolí hradu?
Parkování v blízkosti hradu je omezené, doporučuje se využít veřejná parkoviště v okolí nebo městskou hromadnou dopravu. Nejbližší zastávky jsou Malostranská (metro A) a Pražský hrad (tramvaj).