Pražský orloj – Staroměstský


Orloj v Praze na Staroměstském náměstí, jedna z nejnavštěvovanějších památek v centru hlavního města. Používá se název Staroměstský, ale i Pražský orloj. První dochovaná zmínka je z roku 1410.

Staroměstský orloj

Pražský orloj, známý také jako Staroměstský orloj, je jedním z nejvýznamnějších a nejznámějších historických památek v Praze. Tento středověký astronomický orloj je umístěn na jižní stěně Staroměstské radnice v centru Prahy a je oblíbenou atrakcí pro návštěvníky z celého světa.

Orloj byl původně instalován (postaven) v roce 1410, což z něj činí třetí nejstarší astronomický orloj na světě a nejstarší orloj, který stále pracuje. Složitý mechanismus orloje zobrazuje nejen běžný čas, ale také astronomické informace, jako jsou polohy Slunce a Měsíce, fáze Měsíce, a dokonce i některé náboženské svátky.

Mistr Hanuš a Pražský orloj

Legenda o Mistru Hanuši a Pražském orloji je jednou z nejznámějších pověstí spojených s Pražským orlojem. Podle této pověsti byl Mistr Hanuš (někdy uváděn jako Jan Ruze nebo Hanuš z Růže) významným hodinářem, kdo postavil Pražský orloj = byl pověřen vytvořením orloje pro Staroměstskou radnici v Praze. Hanušův výtvor byl tak ohromující a jedinečný, že orloj získal slávu po celé Evropě.

Příběh dále vypráví, že radní města Prahy se obávali, aby Mistr Hanuš nevytvořil podobný orloj pro jiné město, a tak by Praha přišla o svou unikátnost. Aby to zabránili, rozhodli se mistru Hanušovi oslepit. Další verze příběhu uvádějí, že si mistr Hanuš sám vypíchl oči, aby nikdy nemohl vytvořit nic podobně ohromujícího.

Podle legendy Mistr Hanuš, rozzuřený a zrazený, požádal svého pomocníka, aby ho přivedl k orloji, a tam, oslepený, vstoupil do stroje a zastavil jeho chod. Říká se, že po mnoho let nikdo nebyl schopen orloj opravit a obnovit jeho funkci.

Ačkoli je toto vyprávění působivé a dodává Pražskému orloji tajemný nádech, je důležité si uvědomit, že jde o legendu a neexistují historické důkazy, které by podpořily pravdivost této příběhu. Historické záznamy o skutečném tvůrci orloje a přesných okolnostech jeho výroby jsou spíše skromné a nejednoznačné. Nicméně, příběh o Mistru Hanuši a Pražském orloji zůstává milovanou součástí pražského folklóru a dodává orloji zvláštní kouzlo.

Pražský orloj kdy odbíjí

Jedinečnost Pražského orloje spočívá v jeho hodinové show. Každou celou hodinu od 9:00 do 23:00 se otevřou dvířka nad ciferníkem a objeví se dvanáct apoštolů, kteří projdou okénkem před zraky shromážděných diváků. Při této příležitosti se také pohybují další sochy na orloji, včetně smrtky, která odbíjí čas, a dalších postav symbolizujících lakomství, marnost a tureckou invazi.

Kromě toho Pražský orloj nabízí úchvatné zobrazení zodiaku a kalendářní desky s medailony, které představují každý měsíc v roce. Tento orloj je nejen ukázkou středověkého umění a vědy, ale také symbolizuje bohatou historii a kulturu Prahy. Jeho fascinující mechanismus a umělecká výzdoba přitahují ročně miliony návštěvníků.

Od orloje můžete dojít přes Karlův most až na Pražský hrad.

Podívejte se na také na video orloje v Olomouci a přečtěte si článek o brněnském orloji.

Ubytování Praha

Související: