Přehrada Kružberk nabídne odpočinek a cvičné skály nadchnou horolezce


Nedaleko od města Opava v lesích se rozkládá vodní nádrž Kružberk. Leží na řece Moravici a je součástí dvou spojených přehrad Kružberk a Slezská Harta. Slouží k dodávání pitné vody do Ostravy a okolních obcí.

Vodní nádrž Kružberk – zajímavosti

Kružberská přehrada je obklopena lesy a nízkými kopci, kde je několik turistických stezek na které se můžete vydat. Nejčastěji navštěvovaným místem je vyhlídka nad skalami, které se tyčí nad řekou Moravicí vytékající z přehrady a jsou oblíbeným místem pro horolezce. Vyhlídka je na strmé skále se zábradlím, spatříte z ní celou přehradu i horolezce šplhající pod vámi po skále.

TIP: Rybaření na Štěrkovně v Dolním Benešově.

Kružberské cvičné skály jsou břidlicového původu a jejich povrch je velmi členitý, proto mají mnoho výstupků, které poskytují oporu při lezení. Jednotlivé skalní stěny mají také svá pojmenování. Žabí kůň je skála, ze které uvidíte nádherně celou přehradu i okolní lesy Součástí stěny Hlavní masiv je jeskyně, po jejím boku se tyčí Rozlámaná a Horní stěnky. Na Kružberk se jezdí převážně odpočívat nebo za horolezectvím.

Kružberské skály

Radisko-kružberský hrad na skále v lesích se již téměř nezachoval, existují však jeho pozůstatky. Sloužil jako strážní hrad u obchodní stezky, která tudy kdysi vedla. Zříceninu najdete nedaleko vyhlídky nad horolezeckými stěnami.

Pobyt na přehradě

Pod přehradou, kde vytéká řeka Moravice, najdete chatovou osadu. Na svahu u vody stojí původní chatky, kde se ubytovávali dělníci, kteří přehradu stavěli. Kousek od chatové oblasti je ubytovna, kde seženete levný nocleh. Na jaře můžete pozorovat nejen horolezce šplhající po skalách nad přehradou, ale také vodáky pod přehradou, kteří sjíždějí řeku Moravici na raftech a kánoích, když se vypouští přebytečná voda. Ať už se ubytujete v chatkách u známých nebo na ubytovně, máte možnost si u přehradní hráze koupit čerstvé ryby a upéct si je na ohni.

Kružberk je zajímavý také tím, že se zde natáčel seriál Velké sedlo o životě na přehradě a boji s přírodními živly.

Navštivte také:

Související články:

Napsat komentář