Přehrada Les Království – Dvůr Králové nad Labem


Přehrada Les Království, známá také jako vodní nádrž Les Království, je jednou z nejkrásnějších a technicky zajímavých přehrad v České republice. Nachází se na řece Labe, nedaleko města Dvůr Králové nad Labem, v krásné přírodní scenérii Podkrkonoší. Tato přehrada byla postavena v letech 1910 až 1919 a je významným dílem především díky své architektuře, která připomíná hradní styl a dokonale se harmonicky zapojuje do okolní krajiny.

Les Království

Po přehradě se můžete nejen projít, ale i z jedné strany na druhou projet autem.

les království 01

Místa na vyhýbání zde ale moc není, proto se vždy dobře rozhlédněte, než vyrazíte na druhou stranu.

les království přehrada 02

Historie a architektura

Přehrada Les Království byla navržena architektem Dušanem Jurkovičem, který pro její vzhled zvolil neogotický styl inspirovaný romantickými zámečky. Vyznačuje se výraznými architektonickými prvky, jako jsou věže, cimbuří a kamenné reliéfy, což jí dodává unikátní charakter a činí z ní technickou památku s mimořádným estetickým hodnotami.

Technické údaje a využití

Přehrada slouží především jako ochrana proti povodním, zdroj pitné vody pro okolní oblasti a místo pro rekreaci. Délka hráze je přibližně 218 metrů a její maximální výška činí 41,5 metru. Vodní dílo má také hydroelektrárnu, která využívá energii proudící vody.

Turistické atrakce

Les Království je oblíbeným místem pro turisty a milovníky přírody. Nabízí ideální podmínky pro pěší turistiku, cykloturistiku a vodní sporty. V okolí přehrady se nachází řada naučných stezek, vyhlídek a piknikových míst, kde návštěvníci mohou obdivovat krásu okolní krajiny a relaxovat.

Kromě toho je možné se zúčastnit prohlídek vodního díla a seznámit se s jeho historií, technickými parametry a významem pro region. V létě jsou pořádány pravidelné plavby lodí po přehradě, což poskytuje jedinečnou příležitost vidět přehradu a okolní přírodu z jiné perspektivy.

Přehrada Les Království je nejen významným technickým dílem, ale také místem, kde se snoubí krása české přírody s lidskou tvořivostí a uměním. Občas zde je den otevřených dveří, to pak je možné se v rámci prohlídky dozvědět informace o historii. Od roku 2010 je přehrada i s elektrárnou národní kulturní památka. Více na webu.

Parkování a kde se najíst

Zaparkovat je možné z jedné i druhé strany, hezčí fotky ale uděláte z té, kde je restaurace.

les království - parkování

My byli na obědě v Občerstvení Na Vyhlídce, kam dojdete z po schodech a pak vpravo. Mají zde výběr celkem velký, ale je to spíše kiosek, než plnohodnotná restaurace. Borůvkové knedlíky už jsme jedli lepší a cena 100kč za jedno jídlo taky nebyla právě nejnižší.

Dále zde je občerstvení U kolečka a restaurace Les Království.

les království přehrada

les království přehrada 03

Vodní elektrárna.

les království vodní elektrárna

Levné ubytování v okolí

Mapa

Podívejte se, kde tato vodní nádrž leží. Najdete ji poblíž obce Nemojov.

Kam dál na výlet

Rozhodně doporučuji navštívit také Safari zoo ve Dvoře Králové, která je odtud vzdálena 10 km.
Národní kulturní památka Braunův betlém také stojí za to.

Hořice, město sladkých trubiček a sochařství