Přehrada Ostrov nad Oslavou


Jste z okolí Žďáru nad Sázavou a nevíte, kam vyrazit na příjemný výlet na kole (popřípadě autem)? V tom případě si rozhodně nenechte ujít toto krásné místo, které vás zavede přímo do centra ničím nerušené přírody.

Poloha přehrady

Tato přehrada se nachází přibližně 15 km od Žďáru nad Sázavou a necelé 2 kilometry od Ostrova nad Oslavou. Nejpohodlněji se na toto místo dostanete rozhodně na kole, ale i autem vám to nebude dělat větší problémy. Příjezd přímo k přehradě je pro auta zakázán, avšak nahoře nad přehradou je možnost zaparkovat.

Přehrada Ostrov nad Oslavou

Rybolov Ostrov nad Oslavou

Toto místo je typickým cílem pro rybáře, protože tato přehrada je hojně využívaná i pro chov ryb. Rybaření „na černo“ bych vám ale nedoporučila. Kousek od přehrady se totiž nachází chata, kde často rybáři přebývají, takže by vás mohl tento výlet vyjít opravdu draho, když byste dostali pokutu. :)

Příroda

Okolí přehrady obklopuje množství zalesněné půdy a mimo to také luk, které z velké většiny nejsou přeměněné na zemědělskou půdu, tím pádem se opravdu dostanete do „zelené“ přírody.

Já osobně toto místo využívám na přemýšlení a tzn „vyčištění hlavy“. Pokud toužíte po klidu a možná po tom samém jako já, toto je to pravé místo pro vás.

Okolí

Pokud byste si chtěli váš výlet o něco prodloužit, v okolí je spousta možností. Necelých 6 kilometrů odsud můžete navštívit malou vesničku Kněževes, kde jejich hlavní chloubou je hřibový háj plný hub vyrobených ze dřeva, který už 5. rokem láká turisty z celého širého okolí. Nachází se zde také krásná vyhlídka, která vám poskytne výhled na všechny okolní vesnice a při dobré viditelnosti i na Žďár nad Sázavou.

Další možností, která už bude spíše kvůli vzdálenosti pro automobilovou přepravu, může být například Velké Meziříčí, které je od Žďáru vzdáleno 30 km. A navštívit zde můžete jejich rozhlednu na Fajtově kopci, zámek nebo dlouhé cyklostezky, které se rozprostírají na okraji města.

Závěr

Takže pokud máte o víkendu pár hodin čas a chtěli byste si odpočinout od každodenního spěchu a pracovního shonu, tak se sem určitě neváhejte podívat. Věřte mi, vaše unavené tělo a mysl mi poděkuje. :)