Přehrada Pastviny – ideální dovolená

Máte plnou hlavu starostí a potřebujete nahlédnout na čas do přírody? A nebo pouze hledáte místo na letošní dovolenou s dětmi či bez? Přehrada Pastviny je ideální lokalitou jak pro rodiny, tak pro cestovatelé a trempy všeho druhu.

Video z plavby

Pastviny přehrada

Zaplavené údolí, táhlé uprostřed lesnaté krajiny až k hrázi, u které se slunní hejna tolstolobiků, mohutných kaprů, líných amurů čekajících na úlomek zastaralého pečiva. Pouze tolstolobici nehnutě předvádí svou velikost a na kusy olámaného chleba absolutně nereagují. Pastvinská přehrada je takzvaný „Ráj pro Rybáře“.

Přehrada Pastviny

Ubytování v pohodlných chatkách, rozmístěných téměř po celém údolí blízko vodě, není předražené. Popřípadě mohou posloužit i okolní penziony, jiné apartmány či kemp.

Ubytování Pastviny

Místo pro léto, jak stvořené. Možnost vypůjčení šlapadel, lodích menšího rozměru, paddleboardů a dalších prostředků může zabavit vás i vaše děti. Všude okolo se nabízí pohledy na zachovalé, české vesničky, které nenechají Váš fotoaparát v režimu off. Ale přestaňme nabádat diváky jenom letními možnostmi.

TIP: Peklo u Nového Města nad Metují v Orlických horách

Výjimečné chvíle Vám nabídne tamní krajina i v zimním období, kdy vysoký viadukt pokryje vrstva sněhu a voda se stane nehnutou, posypána povlakem bílého prašanu. Opadané stromy, které se dorostly do výše až patnácti metrů, dělají atmosféru v zimním období tak ponurou, až Vás z toho mrazí.

Přehrada Pastviny - most

Vodní nádrž Pastviny skrývá mnoho dalších tajemství o kterých se dá jednoznačně říct, že dokáží vytřít nezaujaté osobě zrak. Patří mezi jednu z největších perel Orlických hor a svými příběhy a pověstmi, si právem vysloužili, abychom je tak nazývali.

Přehrada Pastviny - most 2

Pastvinská přehrada zajímavosti:

  • Hloubka přehrady je více než 15 metrů.
  • Pokud byste se rozhodli vyrazit kolem této vodní nádrže na výlet, pak byste ušli 17 km a trvalo by vám to přibližně 4 hodiny.
  • Pro všechny fandy adrenalinových zážitků je zde v okolí i bobová dráha. Ta má délku 740 metrů a má dva okruhy, jako jediná v České republice.
  • A protože tato vodní plocha je opravdu velká, půjčovna lodí nesmí chybět.

Jak vidíte, zábavy zde je pro každého plno.

Lodí po přehradě Pastviny

Zajímavým zpestřením dovolené může být projížďka lodí po zdejší přehradě. Proto jsme si ji nemohli nechat ujít. Loďku je možné pronajmout dole pod parkovištěm. Kdo navštívíte i bobovku, pak jen sejdete z kopce k vodě.

Půjčovna lodí, šlapadel a paddleboardů Pastviny

Cena je 500kč za 1 hodinu, což je za to, jaký zážitek to bude, opravdu cena luxusní. V zahraničí byste zaplatili mnohem víc. Není nutné ukazovat občanský průkaz nebo řidičák, jen zaplatíte, paní od obsluhy vám vysvětlí ovládání a jedete. Z přehrady se nedá dojet nikam dál, takže je jasné, že se do původního místa musíte vrátit :) Proto obsluha nemá obavy.

Jak se loď ovládá

4 rychlosti, šipkou nahoru je přidáváte a loď zrychluje a šipkou dolů zpomalíte, třeba při parkování v cíli.

Pastviny lodičky – kam se dá odtud za hodinu dojet

Výchozí místo je půjčovna lodiček a odtud dojedete za 20-25 minut až k hrázi vodní nádrže Pastviny, zde se otočíte, pojedete zpět kolem půjčovny lodí a šlapadel k železobetonovému mostu z roku 1936, u něhož je restaurace (o té už jsem psal v článku o zdejší bobovce) a pak zpět, což je akorát hodina jízdy.

Na lodi po přehradě Pastviny

Během plavby je třeba dávat na plavce, hlavně starší osoby, kteří nemají žádnou bojku či reflexní čepici, aby byli vidět. Jednoho jsem se na to ptal, a on s úsměvem odpověděl, že já musím dávat pozor, on ne. Připomnělo mi to hodně cyklistů, opět starších, kterých zde jezdí dost a helmu nemá skoro nikdo. Přitom život mají jen jeden….

Přehrada Pastviny

Cestou potkáte i stanoviště vodní záchranné služby, takže „kdyby něco“, nemají to daleko.

Loď může řídit osoba od 15 let, kdo máte děti starší, pusťte je také za kormidlo :) Líbilo se nám tady dost, na koupání ty pláže moc nejsou, ale projížďka lodí nebo na šlapadle je fajn.