Přerov – město, které má co nabídnout


Přerov. Město, kterým protéká řeka Bečva a které leží zhruba 21 kilometrů jihovýchodně od krajského města Olomouc. Když se zeptáte obyvatel města na to, jak se jim tu žije, někteří z nich nebudou šetřit kritikou, co se jim nelíbí a co všechno je špatně, případně i kdo se jim nelíbí a budou mít tisíce různých důvodů.

Město Přerov

Někteří řeknou, že život v tomto městě je poklidný. A pro některé je tu život dokonce nudný. Vyjádří se ve smyslu, že tu vlastně není co dělat.

Ano, je pravda, že rok co rok žije ve městě čím dál tím méně obyvatel. Podle sčítání lidu zde žilo k roku 2011 něco málo přes 45 tisíc obyvatel. K 1.1.2013 se počet obyvatel snížil na 44 824. Lidé se totiž stěhují do větších měst převážně za prací a za lepšími možnostmi výdělku.

I tak má ale město co nabídnout a stojí za to, ho navštívit.

Zajímavosti

Co jistě stojí za návštěvu, to je muzeum Jana Amose Komenského. To leží na Horním náměstí. Vlastně celé náměstí stojí za to vidět, protože zde na vás dýchne trochu té historické atmosféry. Náměstí je lemované domy, z nichž některé pochází až z 15. století. Muzeum se vlastně nachází v zámku. Zámek je vybudovaný na místě původního hradu, jehož věž má románský původ. V muzeu se nachází několik stálých expozic, jako například rekonstrukce školních tříd z dob Komenského, ale také třeba můžete vidět sbírku minerálů a ve sklepě muzea se nachází rozsáhlá výstava archeologických nálezů.

Město Přerov - náměstí T.G.Masaryka
Město Přerov – náměstí T.G.Masaryka

Milovníci přírody jistě ocení návštěvu parku Michalov. Ten je od roku 1992 kulturní památkou. Součástí parku je i hřiště pro děti.

Kousek od parku se nachází Areál lagun. Je to rekreační zóna, která láká k odpočinku a své si zde jistě najdou malí i velcí. V areálu se totiž nachází Skatepark či bikrossová trať. Návštěvníci také mají možnost se v horkých dnech osvěžit ve vodě. Velká laguna je přírodní koupaliště o rozloze 27 500 m2. Malá laguna má 19 500 m2 a slouží pouze jako vodní plocha. V létě se zde také konají závody dračích lodí.

Mezí oblastí lagun a parkem Michalov se nachází ornitologická stanice.

Pokud byste pokračovali od lagun dál, došli byste až k národní přírodní rezervaci zvané Žebračka. Ráj pro všechny, kteří mají rádi přírodu a také pro ty, kteří se o přírodu zajímají více než jen, že sedí v parku a koukají do stromů. Znalci zde totiž mohou vidět různé druhy rostlin či ptactva.

Tip na výlet: Zatopený lom Výkleky.

Žebračka byla zřízena v roce 1949 a patří k nejstarším v tomto regionu. Je zde možné vidět staré duby, lípy, javory, habry a na vlhčích místech i jasany, olše, topoly a vrby. Z rostlin se zde nachází plicník lékařský, konvalinka jarní nebo kyčelnice žlaznatá. Typickou rostlinou, kterou v této rezervaci pravděpodobně nepřehlédnete, zejména pak v období květu, je česnek medvědí, který upoutá svou česnekovou vůní. Rezervace leží na rozloze téměř 235 ha.

Koho by však příliš nezajímalo zkoumání rostlin a ptactva, ten si může prohlédnout centrum města.

Centrum města

Náměstí T. G. Masaryka je tzv. hlavním náměstím celého města. Leží na něm několik významných budov. Jednou z takových budov je jistě Městský dům. Budova pochází z roku 1897 a je postavená v novorenesančním slohu, výzdoba však nese i jisté prvky secese. Dalo by se říct, že dům je jedním z hlavních kulturních center města. Konají se zde koncerty, divadelní představení, plesy. Jednou z nejvýznamnějších akci, kterou Městský dům pořádá, je Československý jazzový festival, který má i mezinárodní účast a který se koná každoročně na podzim. Tato tradice sahá až do roku 1966.

Koho však zajímají spíše jiné památky, ten může navštívit například Farní kostel sv. Vavřince z 18. století nebo Českobratrský kostel evangelický. Kostelů je však ve městě více a milovníci kostelů si jistě přijdou na své. Kromě toho je zde k vidění také židovský hřbitov. Ten byl otevřen roku 1882. Roku 1956 tam byly přesunuty náhrobky ze starého hřbitova, který byl ještě téhož roku přebudován na parčík.

Milovníci kultury, kromě toho, že mohou navštívit Městský dům v době konání nějaké akce, mohou navštívit třeba i Galerii města, která je umístěna na Horním náměstí. Galerie zároveň funguje jako kavárna a v létě je možné posezení venku.

V létě se na prostranství mezi starými hradbami konají divadelní představení. Tato akce je místním známá pod názvem Letní divadelní scéna.

Město nezapomíná ani na ty, kteří by si rádi zasportovali. Už tu byl zmíněn Skatepark a bikrossová dráha v areálu Přerovských lagun. K dispozici je také plavecký areál, který kromě krytého a venkovního bazénu nabízí i další služby jako například saunu. Přerov je také známý svou tenisovou historií, takže zde naleznete velký areál, ve kterém je mimo jiné 25 kurtů s antukovým povrchem. A další sport, pro který je město známé, je lední hokej. V zimě mohou obyvatelé využívat zimní stadion, který neslouží pouze pro zápasy místního klubu, ale také je otevřený veřejnosti k bruslení. V létě lze halu využívat i pro florbal či se zde dá zajezdit na kolečkových bruslích. Vedle zimního stadionu leží další stadion, který se využívá například na volejbal. Nachází se zde ale i posilovna, kterou může kdokoliv využít.

Milovníci motorismu by si jistě neměli nechat ujít návštěvu Přerovské rokle, kde se konají závody v motokrosu a autokrosu.

Je toho však daleko více, co stojí za to, aby bylo zhlédnuto.

Město tedy má svým obyvatelům i turistům co nabídnou v jakékoliv oblasti cestovního ruchu, a stále se snaží své služby zlepšovat, aby byli lidé spokojení.

Ubytování v Přerově

Související:

Městský park Michalov v Přerově je místem aktivního odpočinku

Napsat komentář