Přes ostrov Korčula na kole


Před 801 lety Korčula jako první na světě zakázala otroctví. Před 762 lety se tu narodil mořeplavec Marco Polo. Poté ostrov ovládli postupně Benátčané, Janovští, Srbové, Habsburkové, Slovinci, Italové, Jugoslávci a nakonec Chorvati.

Korčula Chorvatsko

Dnes je chorvatský ostrov cílem dovolenkářů, jachtařů, turistů a také cyklistů. Od pevniny, přesněji dalmatského poloostrova Pelješac mezi Makarskou a Dubrovníkem, ho dělí jen kilometr široký mořský průliv Pelješki kanal.

Východisky výletů na ostrov je stejnojmenné město Korčula na východním pobřeží, nebo přístav Vela Luka v zátoce zakusující se hluboko do západního pobřeží.

Ostrov Korčula Chorvatsko

Korčulu jsme poznali ze sedla horského kola napříč po celé její délce.

Korčula Chorvatsko 1

Startovali jsme v malém přístavu v Prigradica a končili v Korčule. Ráno nás na ostrově vysadila jachta cestovní kanceláře Geotour, která během dne obeplula ostrov, a večer nás vyzvedla na druhé straně.

Korčula Chorvatsko 3

Korčula Chorvatsko 2

Pryč hlavní silnice

Z Prigradice vystoupáme lesní silničkou do městečka Blato. Zamíříme po hlavní silnici směrem na Korčulu, ale hned na první odbočce vpravo z ní sjedeme. Nechceme se proplétat mezi auty v silném provozu, který zde panuje po celý den.

Po několika stech metrech neustálého stoupání máme v pravotočivé zatáčce na výběr: buď pokračujeme po hlavní cestě přes vesničku Grščica, sjedeme k moři, párkrát se vykoupeme v kouzelých zátokách a nakonec dorazíme do Korčuly. Nebo odbočíme na úzkou asfaltku a do Korčuly přijdeme středem zalesněného ostrova.

Korčula Chorvatsko 5

Vybrali jsme si druhou možnost. Vede nás cyklistické značení, abychom nezabloudili. Řídké, ale dostatečné stylizované značky jízdního kola jsou dílem českého touroperátora Zdeňka Kukala, který sem vozí každý rok několik zájezdů českých cykloturistů.

Dlouhé klesání mezi keři porostlými kopci končí ve vsi Smokvica. Zde se připojuje první varianta trasy podél mořského pobřeží. Bohužel musíme vjet znovu na hlavní ostrovní silnici.

Závratné serpentiny k moři

Po dvou kilometrech utrpení mezi auty naštěstí končí. Za vesnicí Čara odbočujeme doprava na rozbitou asfaltku. Vine se ve skalách vysoko nad mořem a dopřává nám daleké výhled na azurově modrou hladinu.

S hlavní silnicí se opět setkáváme u vsi Pupnat. Pouze ji překřížíme a ocitneme na nejvyšším bodě dnešní cyklistické túry v nadmořské výšce 450 m. Odtud rychle klesneme po úzké závratné silničce s mnoha vracečkami a serpentinami k moři. Projedeme rybářskou vesničku Kneža na břehu a podél mořského pobřeží už po rovině došlapeme do přístavního města Korčula.

Ujeli jsme 65 kilometrů. Trvalo nám to téměř celý den.

Korčula Chorvatsko 4

INFO na cestu

Informace o trajektech, jízdních řádech a cenách najdete na webu http://www.chorvatsko.cz/lodni/osplit.html

Ostrov Korčula má spojení trajektem z přístaviště Korčula-Dominće s Orebicem na poloostrově Pelješac a s Drvenikem na Makarské riviéře. Přístav Dominće je zastávkou rychlé trajektové linky RijekaZadarSplitStari Grad na Hvaru – Korčula-Dominče – Sobra na MljetuDubrovník – italské Bari. Vyplouvají odtud mezinárodní trajekty do Ancony v Itálii se zastávkami ve Starém Gradu na Hvaru a ve Splitu. Přístav přímo ve městě Korčula slouží výletním lodím a jachtám. V přístavu Vela Luka zastavují trajekty ze Splitu a pokračují na ostrov Lastovo.

Kdy jet

Nejlepším obdobím pro cyklistiku na Korčule je jaro a podzim. Na jaře je vzduch průzračně čistý, krajina je zelená a vzduch voní kvetoucími středomořskými keři a rostlinami. Moře sice není nejteplejší, ale osvěží. Pláže jsou prakticky prázdné. Očekávejte nárazy ostrého větru. Podzim je horký a suchý, voda v moři stále teplá, ale může překvapit silný vítr. V restauracích je k dostání první víno. Na trzích se prodávají sladké hrozny a jižní ovoce.

Vybavení

Kromě horského nebo trekkingového kola nezapomeňte na přilbu, cyklorukavice, tmavé brýle, opalovací krém, lahve na vodu, nářadí a základní náhradní díly. Cykloservisy na ostrově prakticky neexistují.

Korčula ubytování

Kdo nevyužije služeb cestovní kanceláře, ale pojede sám autem, ten jistě bude zařizovat i ubytování na chorvatské Korčule.

Na webu Booking.com můžete vybírat z více než 400 nabídek v této lokalitě, nejčastěji se nabízí oblíbené apartmány v soukromí.

Město Korčula Chorvatsko

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář