Převádět peníze z USA do ČR bude minimálně na konci léta každý účastník Work and Travel. Někdy je to potřeba i průběžně, pokud například dlužíte peníze na české kreditní kartě. Snažil jsem se najít nejvýhodnější způsoby převodu a tady jsou.
Bankovní převod
Jednou z nejdražších možností je paradoxně klasický bankovní převod. Poplatek je kolem 50 USD, záleží jakou máte banku. Určitě se zeptejte svého bankéře, ale nejlevněji jsem narazil na 40 dolarový poplatek.

Hotovost
Naopak nejvýhodnější je převoz peněz do Česka v hotovosti. Výběr peněz z účtu je zdarma a v Praze pak můžete použít nejvýhodnější směnárnu Alfa Prague. U hotovosti je to samozřejmě otázka bezpečnosti. Není nic příjemného mít v kapse 5000 dolarů a určitě byste nechtěli, aby vám je někdo ukradl nebo jste je ztratili. Každopádně na čím více hotovosti si troufnete, tím výhodněji pro vás.
TransferWise
TransferWise se jeví jako nejvýhodnější prostředník pro zahraniční převody. První transakci máte zdarma, ty další jsou za poplatek 0,5 až 1 procento. Peníze dorazily do 4 pracovních dnů a celý web je hodně user friendly. Chtěl jsem zkusit i CurrencyFair, ale ten nepodporoval české účty. TransferWise je 100% bezpečný, vyhledejte si reference, dokonce jej spolufinancoval můj oblíbený vizionář Richard Branson.
PayPal, Skrill, Payza a další internetové peněženky
Než jsem narazil na TransferWise, tak jsem měl v plánu peníze nabít na nějakou z internetových peněženek a poslat domů. Poplatek je pouze kolem 80 korun. Ovšem peněženky hodně vydělávají na kurzovém rozdílu, když si u nich směníte dolary na koruny a to až 1 korunu na každý dolar. Takže jsem tuto variantu zamítnul, ale pokud si například budete americký bankovní účet rušit a plánujete nějaké peníze utratit na Amazonu nebo Ebay, pak je rozumné si určitě část dolarů převést na PayPal.
Bitcoin a další kryptoměny
Pokud jste duchem obchodníci, tak můžete využít toho, že jste v Americe k zajímavé arbitráži. Najděte si lokální burzu bitcoinů či jiné kryptoměny, zaplaťte za ni dolary a pak tuto kryptoměnu se ziskem v Česku prodejte na našem lokálním trhu. Je to trochu pracnější, ale můžete i pár procent vydělat. Samozřejmě zde hrozí i riziko ztráty. Jen je to další krásná cesta, co dnešní doba nabízí.
TIP: Bitcoiny můžete za tržní cenu nakupovat a prodávat s 0,5% poplatkem na CoinBase.
Mohlo by se vám také hodit znát stránku LocalBitcoins.com.
Účet obchodníka na burze
Vetšina burzovních účtů je vedena v dolarech a tím pádem se vám vyplatí je nabíjet z amerického účtu, protože nedochází ke kurzovní směně. Možná váš obchodník umožňuje vybrat si peníze v korunách za dobrý kurz. I tato možnost tady je. K vyzkoušení stojí například platforma Plus500.
TIP: Zkuste také novou českou investiční platformu Portu.
Pokud znáte nějaké další výhodné metody převodu peněz, budu rád, když se o ně podělíte v komentářích.
Mohlo by Vás zajímat: Bankovní účet a šeky v USA
Doplnění článku informací od Pavlíny:
Z USA do České republiky můžete převést ve své peněžence 10 tisíc dolarů na osobu. Pokud cestujete jako rodina (manželé), tak je to 10tis $ rodina, ne osoba. Pokud ale cestujete sám, tak je to max 10 tis $, které nemusíte nikde uvádět a je to legální.