Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník


Na dovolené v městě Jeseník jsme jeden den věnovali světoznámým vodoléčebným lázním Vincenze Priessnitze, který při pozorování přírody poznal již v raném mládí podivuhodné účinky vody – zraněný srnec si vyléčil poraněný běhák koupelemi v lesní studánce.

Priessnitzovy lázně Jeseník

Priznicovy lázně Jeseník
Priessnitzovy léčebné lázně

Z autobusového nádraží Jeseník dojedeme za 16 Kč a 17 min. na konečnou – Jeseník Lázně Priessnitz. Jsme na svazích Studničního vrchu, kde vyvěrá ze země 80 registrovaných a pojmenovaných pramenů. Priessnitzova alej nás vede do Balneoparku – „vodní zahrady“, slavnostně otevřené 26.8.2010, na tabuli čteme o principu hydroterapie. První vodu ochutnáme ze Slovanského pramene, leží zde čtyři hrnečky, předchozí Žofiin pramen v parném létě roku 2015 vyschl.

Modrá turistická značka nás vede k vyschlému Rumunskému pramenu, který dal postavit král Karol I.

Na informační tabuli se dočteme, že Priessnitz v lázních zakazoval kouření, kávu a alkohol, pacienti museli dodržovat večerku.

Ke Smrkovému a Vilémovu pramenu stoupáme téměř do nebe a najednou cesta začíná klesat, vítr zesiluje, a proto se od vyhlídky pod Jehlanem pokorně vracíme.

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník 13

Stoupáme k Fitparku a zkoušíme některé cvičící stroje, ale do lázně pro dolní končetiny nemáme odvahu vstoupit.

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník 18

Sestupujeme na Jižním svahu mezi sochami z cyklu Cesty života.

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník 19

Na zpáteční bus čekáme na zastávce u Schindlerova domu.

Ubytování u lázní je možné v soukromí, ale nabízí je samozřejmě i pensiony a hotely.

Musíme se sem určitě vrátit v teplejším čase, když bude lepší počasí, třeba na víkendový pobyt. Vyzkoušet si vodoléčbu, terapie, termální lázně, plavecký bazén, navštívit rodný dům Vincenze Priessnitze, projít se po kolonádě, napít se z Žofiina pramene, svézt se vláčkem Lázeňáčkem, opět navštívit Balneopark,  atd. Někdo tyto léčebné lázně nazývá česky Priznicovy.

Ubytování nabízí Hotel Priessnitz, kde na vás čekají mnohé léčebné procedury a samozřejmě nechybí bazén.

Na webu www.priessnitz.cz najdete veškeré informace, co zajímají návštěvníky, např. rekreační pobyty, komplexní léčba, dětské lázně, rezervace, recepce, ale třeba i kulturní akce, které se zde pořádají. Diskuze – hodnocení klientů zde nesmí chybět.

Další odkazy

Webkamera Jeseník lázně webová a web kamera

Přečtěte si také o našem ubytování v hotelu Slovan v centru Jeseníku.

Související články:

Napsat komentář