Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Na dovolené v městě Jeseník jsme jeden den věnovali světoznámým vodoléčebným lázním Vincenze Priessnitze, který při pozorování přírody poznal již v raném mládí podivuhodné účinky vody – zraněný srnec si vyléčil poraněný běhák koupelemi v lesní studánce.


Priessnitzovy lázně Jeseník

Priznicovy lázně Jeseník
Priessnitzovy léčebné lázně

Z autobusového nádraží Jeseník dojedeme za 16 Kč a 17 min. na konečnou – Jeseník Lázně Priessnitz. Jsme na svazích Studničního vrchu, kde vyvěrá ze země 80 registrovaných a pojmenovaných pramenů. Priessnitzova alej nás vede do Balneoparku – „vodní zahrady“, slavnostně otevřené 26.8.2010, na tabuli čteme o principu hydroterapie. První vodu ochutnáme ze Slovanského pramene, leží zde čtyři hrnečky, předchozí Žofiin pramen v parném létě roku 2015 vyschl.

Modrá turistická značka nás vede k vyschlému Rumunskému pramenu, který dal postavit král Karol I.

Na informační tabuli se dočteme, že Priessnitz v lázních zakazoval kouření, kávu a alkohol, pacienti museli dodržovat večerku.

Ke Smrkovému a Vilémovu pramenu stoupáme téměř do nebe a najednou cesta začíná klesat, vítr zesiluje, a proto se od vyhlídky pod Jehlanem pokorně vracíme.

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník 13

Stoupáme k Fitparku a zkoušíme některé cvičící stroje, ale do lázně pro dolní končetiny nemáme odvahu vstoupit.

Balneopark Vincenze Priessnitze a Milošova procházka

Cesta vedla ke Slovanskému pramenu, kde si mnoho lidí tuto vodu rovnou čepovalo do lahve. Asi by stačilo se tu napít jednou, ne si plnit kanystry :)

Slovanský pramen Priznicovy lázně Jeseník

Dále pokračujte přes Balneopark. To jsou zastavení jak vidíte na obrázcích, kde si můžete zchladit nohy.

Balneopark Priznicovy lázně Jeseník

Je zde několik míst, každé má jiný podklad, kameny velké, malé, aby to pro nohy bylo „zpestření“.

Balneopark Priznicovy lázně Jeseník 2

Nakonec je „nahoře“ tento bazén, kde je voda po kolena a je opravdu ledový. Já to dal 2x a taky to natočil, ale byla zde paní, co tady snad 10 minut chodila dokola. Vedle je také lázeň i na ruce, aby se nejen nohy prokrvily.

Balneopark Priznicovy lázně Jeseník 3

Sestupujeme na Jižním svahu mezi sochami z cyklu Cesty života.

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník 19

Na zpáteční bus čekáme na zastávce u Schindlerova domu.

Ubytování u lázní je možné v soukromí, ale nabízí je samozřejmě i pensiony a hotely.

Musíme se sem určitě vrátit v teplejším čase, když bude lepší počasí, třeba na víkendový pobyt. Vyzkoušet si vodoléčbu, terapie, termální lázně, plavecký bazén, navštívit rodný dům Vincenze Priessnitze, projít se po kolonádě, napít se z Žofiina pramene, svézt se vláčkem Lázeňáčkem, opět navštívit Balneopark,  atd. Někdo tyto léčebné lázně nazývá česky Priznicovy.

Ubytování nabízí Hotel Priessnitz, kde na vás čekají mnohé léčebné procedury a samozřejmě nechybí bazén.

Na webu www.priessnitz.cz najdete veškeré informace, co zajímají návštěvníky, např. rekreační pobyty, komplexní léčba, dětské lázně, rezervace, recepce, ale třeba i kulturní akce, které se zde pořádají. Diskuze – hodnocení klientů zde nesmí chybět.

Parkování

Zjišťoval jsem to dost dlouho a našel jsem pouze jediné parkoviště pár metrů od Balneoparku, protože z centra Jeseníku to je sem skoro 3km a to asi nechcete jít celé do kopce a pak zde do dalšího kopečku pochodovat k těm bazénkům se studenou vodou a pramenům. Parkoviště B je přímo vedle Priessnitzových léčebných lázní „za závorou“. Je celý den dost plné, proto přijeďte ráno, nebo navečer. My zde byli cca v půl 5 a byly zde jen 2 místa volná. Cena je 80kč za první hodinu, poté každá další za 60 kč. Zaplatíte bez problémů kartou před odjezdem.

K návštěvě a prohlídce Balneoparku nám ta hodina v pohodě stačila.

Parkování Priessnitzovy lázně Jeseník
Parkování Priessnitzovy lázně Jeseník

Další odkazy

Webkamera Jeseník lázně webová a web kamera

Přečtěte si také o našem ubytování v hotelu Slovan v centru Jeseníku.

Související články:

Napsat komentář