Příhrazské skály – ideální nedělní výlet pro celou rodinu

Příhrazské skály najdete v Českém ráji nedaleko města Mnichovo Hradiště. Tento komplex skalních měst se nachází u známějších Drábských světniček.


Obujte turistické boty a vyrazte na výlet i s dětmi NS Příhrazskými skalami.

Parkování

Vždy, než vyrazím s rodinou na podobná místa, si pozorně nastuduji v mapách, kudy se tam dojede a kde nechat auto. Zde máte dvě možnosti, podle mě ta mnou doporučovaná je lepší, ale pokud budete vybaveni svačinou, zvládnete i start z místa druhého.

Obec Mužský – Boseň

V této malé vesnici až na jejím konci dojedete na místo zvané Krásná vyhlídka. Je tu jak restaurace, tak i „hladové okno“, malé hřiště pro děti, mini zoo a také opravdu pěkná vyhlídka.

Zde jsme parkovali my. Přijeli jsme v neděli cca v půl 11 a míst bylo ještě dost. Řekl bych tak pro 20-25 aut. Pokud nebude možné zaparkovat přímo u restaurace, pak je druhé menší parkoviště nedaleko a také i podél cesty je dost míst. Parkování zde je zdarma.

Parkoviště Příhrazy

Je vedle rybníka, míst řekl bych cca pro 50 aut a také zdarma. Tady ale není kromě možnosti z zaparkování nic – výhledy, restaurace atd. Proto doporučuji auto nechat v obci Mužský.

Minizoo Na krásné vyhlídce

Vedle restaurace je pro děti dost zábavy. Nejen hřiště s houpačkami, ale i mini zoo. Zvířátek je zde pár, ale děti určitě potěší, že tu uvidí kozy, prasátka, králíky, budou si moci zaskákat na trampolíně nebo se i tady zhoupnout na houpačkách.

Doporučuji vám, pokud přijedete s dětmi, si toto místo prohlédnout hned ráno/dopoledne, dokud zde je klid. Odpoledne už bývá plno.

Následně se můžete vydat na výlet – okruh kolem Příhrazských skal.

Příhrazské skály trasa

Příhrazské skály

Místo, odkud vyrazit na okruh, už znáte. Pěší turistická trasa vede po modré, bohužel ne vždy to je moc dobře značeno, tak se vyplatí dívat nejen na značky z vašeho směru výletu, ale i z druhé – kudy stezka vede, když bude možnost.

Vyšli jsme od Krásné vyhlídky po cestě, kudy jsme přijeli a hned se dali vlevo a následně po cca 50 metrech vpravo z kopce. Cesta vede lesem, a tento úsek není ani moc náročný. Jen s kočárkem byste se zde celkem po chvíli trápili, takže jej raději nechte doma. Přecejen budete za chvíli ve skalách.

Příhrazské skály okruh 01

Poté, co dojdete po cca 1,5km do menšího údolí na místo zvané Hrázka, uvidíte vlevo opravdu nádherný výhled na Příhrazské skály.

Příhrazské skály okruh 03

Příhrazské skály okruh 02

Dále pokračujte rovně stále po modré a po cca 0,5km se na rozcestí můžete vydat vlevo po červené. My ale chtěli vidět zříceninu hradu Hynšta, takže jsme šli vpravo (to je cca kilometr chůze navíc). Od rozcestníku pokračujte rovně a po asi 100 metrech odbočte vpravo.

Hynšta zřícenina hradu - Příhrazské skály - Český ráj 6

Hynšta zřícenina hradu - Příhrazské skály - Český ráj 5

Paradoxně ze strany odkud přijdete, to vidět není, ale z druhé strany je na stromě ukazatel.

Hynšta zřícenina hradu - Příhrazské skály - Český ráj 4

Tudy stále po modré cestou necestou, až se před vámi objeví jeskyně Hynšta.

Zřícenina hradu Hynšta

Uvidíte zde i jeskyni, která sloužila jako modlitebna kněžím Jednoty Bratrské. Hrad zde byl již ve 13.století, jak napověděly archeologické pozůstatky. Můžete také vylézt na vrchol zbytků hradu a prohlédnout si okolí.

Zpět jdete stejnou trasou až k rozcestí, kde se napojíte na červenou turistickou trasu. Zde už začíná turistika ve skalním městě s nádhernými výhledy na okolí.

Příhrazské skály okruh 05

Příhrazské skály okruh 06

Příhrazské skály okruh 07

Mezi skalami stále cestou z kopce dojdete do obce Příhrazy, což je, jak jsem psal výše, další místo, kde nechat auto.

Příhrazské skály okruh 10

Určitě stojí za to navštívit i místo – skálu zvanou Kobylí hlava (Kobyla), která je odtud asi 1 kilometr vzdálena, no, s dětmi už by to byly 2 km navíc, takže si to necháme na příště.

Příhrazské skály okruh 09

Toto je cca polovina výletu, každopádně si připravte svaly, protože na vás čeká dost schodů i stoupání. To, co jste sešli, musíte zase vyjít zpět, jen po druhé straně.

Po přestávce na sváču u rybníka, kde je i žába :) jsme pokračovali k hlavnímu bodu výletu, což jsou Staré hrady a zdejší vyhlídka.

Místo stejného názvu Staré hrady najdete i u Jičína, proto se více používá název Stará hrada. Z původního místa zbyly jen dvě světničky a studna.

Jak vidíte, hrad stojí na pískovcové skále a výhled je opravdu parádní.

Stará Hrada - skalní hrad - Příhrazské skály

Stará Hrada - skalní hrad - Příhrazské skály 2

Na výlet můžete dále pokračovat dále i ke Drábským světničkám. Ty jsou vlevo „za rohem“.

Stará Hrada - skalní hrad - Příhrazské skály 4 Stará Hrada - skalní hrad - Příhrazské skály 5

Vpravo vidíte hrad Trosky.

Stará Hrada - skalní hrad - Příhrazské skály 6 Stará Hrada - skalní hrad - Příhrazské skály 7

Stará Hrada - skalní hrad - Příhrazské skály 3

Další skalní hrady v ČR:

I cestou je zde mnoho vyhlídek a to i na trasu, kudy jste přišli – vlevo.

Naopak vpravo je ze Starých hradů vidět dokonce Ještěd a také sníh v Krkonoších. To byl úchvatný pohled.

Příhrazské skály okruh 11

Příhrazské skály okruh 12

Do cíle to je „jen“ asi 1,5km, ale v lesním terénu vám to zabere ještě minimálně půl hodiny chůze, s dětmi pár minut připočtěte :)

Až dorazíte do cíle, budete štastni, že tu máte auto a také určitě využijete nabídku zdejší restaurace. Mají nejen jídlo a pití, ale samozřejmě i WC.

Informace

  • 4h – tak dlouho jsme i s přestávkami tuto trasu šli
  • 10km – celková délka výletu, měřeno jak pomocí krokoměru, tak i chytrými hodinkami

Jako první jarní výlet doporučuji spíše kratší trasu, v ne tak náročném terénu, ale my jsme si to celá rodina užili, i když nohy mají dnes jiný názor :)

Pseudokrasová propast v Českém ráji

Pseudokrasová propast je další zajímavé místo nedaleko Krásné vyhlídky v Příhrazských skalách v Českém ráji. Dojdete sem po cca 100 metrech od parkoviště u restaurace na Krásné vyhlídce. Tato trhlinová propast má hloubku 22,5 metru, byla objevena v 6o.letech 20.století a je tou nejznámější u Mladé Boleslavi.

Pseudokrasová propast v Českém ráji

Pseudokrasová propast v Českém ráji 2

Turistická mapa

Podívejte se na mapu, kde leží Příhrazské skály v Českém ráji.

Ubytování Na krásné vyhlídce