Přílucký rybník – přírodní zajímavost ukrytá v údolí potoka


Máte rádi poklidná přírodní zákoutí a marně hledáte tip na nedělní výlet s dětmi? Přílucký rybník s malým vodníčkem uprostřed vám zpříjemní den. Kudy se k němu vydat? Rybník najdete v okrajové části města Zlín (Zlínský kraj) zvané Příluky. Tam se můžete dopravit prostřednictvím MHD, vlakem, nebo na kole po cyklistické stezce, která vede podél břehu řeky Dřevnice.

Přílucký rybník - Zlín

Přílucký rybník - Zlín 2

Přístupová cesta

K rybníku bohužel nevede značená turistická značka. Orientačním bodem je restaurace Villa Rosenaw. Za restaurací zabočíte doleva na ulici Pekárenskou. Následně budete pokračovat nahoru do kopce a v první zatáčce odbočíte doprava. Ulice Dolní dědina vás dovede k místní kapli sv. Martina (z konce 19. století).

Od ní se vydáte po asfaltové cestě směrem po ulici Horní dědina k vysílači a vyhlídkovému místu. Odměnou vám budou krásné výhledy na město Zlín, sídliště Jižní Svahy, biofarmu Juré i Vizovické vrchy.

Výhled na město Zlín

Biofarma Juré

Asfaltka vás dovede k dalšímu zajímavému bodu cesty – kapli Panny Marie. Ta pochází z 1. poloviny 20. století. Byla vysvěcena těsně před 2. světovou válkou (v roce 1938). O její zbudování se zasloužil místní rodák František Krumpolc.

Za povšimnutí stojí také mohutná zákonem chráněná lípa, která dosahuje výšky přes 15 metrů. Děti potěší stáda volně se pasoucích oveček. Využijte vzácnou příležitost si je prohlédnout z bezprostřední blízkosti.

Kaple Panny Marie

Důležitým bodem pro orientaci je areál lovecké chaty po levé straně cesty. V první zatáčce za chatou odbočíte doprava a budete pokračovat po přírodní cestě směrem dolů do údolí potoka.

Lovecká chata

Následně se před vámi rozprostře louka. Projdete přes louku nebo malým lesíkem po levé straně až k cílové destinaci. Rybník nemusí být v jarně letním období viditelný z dálky, neboť je dokonalé ukrytý v lesním porostu, který jej v téměř celé jeho ploše obklopuje.

Přílucký rybník - Zlín 3

Přílucký rybník - Zlín 4

Výlet si snadno prodloužíte o procházku ke Štáchovým pasekám a následně o modré turistické značce až k lázním Kostelec.

Kam dál na výlet v okolí: