Přimda – zřícenina nejstaršího známého kamenného hradu v ČR


Pokud se zajímáte o středověké památky, je hrad Přimda výbornou volbou na strávení celého odpoledne. Nachází se v severní části Českého lesa a je umístěn na vrcholu skalnatého hřebene v blízkosti stejnojmenného města. Pevnost sloužila jako strážnice obchodní cesty z Prahy a Plzně do Horní Falce.

Dále fungovala i jako královské vězení (byl zde nucen pobývat například král Přemysl Otakar II.).

Hrad Přimda

První zmínka o hradu se datuje až do roku 1126! Jedná se o druhý nejstarší hrad v celé České republice. Po několik set let si uchovával hrad svojí majestátnost. Bohužel vlivem času se hrad začal bortit. Ve 20. století proběhla řada oprav, které hrad spíše poškodily, než zrekonstruovaly. Proto je v dnešní době v tak dezolátním stavu.

Přimda - zřícenina hradu 2

Kudy ke zřícenině hradu

Na zříceninu můžete vystoupit několika cestami (z nichž jedna vede přes kapli Panny Marie). Každá trasa je označená přehlednými značkami, takže se nemusíte bát, že byste se ztratili. Vrchol je dostupný pěší chůzí i jízdou na kole. Naučné stezky s informačními tabulemi navazují na jakoukoliv trasu. Přimda také nabízí lyžařský areál s přátelskou atmosférou a velmi ochotným personálem.

Ubytovat se můžete například v horském hotelu Kolowrat, který je situován hned vedle hlavní cesty na hrad.

Návštěvu lze taktéž propojit s koupáním v krytém bazénu, nacházející se v přilehlém městě Přimda.

Horský vrchol nabízí pohled na krásnou, neposkvrněnou přírodu. Sice musíte výhled mezi korunami stromů chvíli hledat, ale pátrání se určitě vyplatí. Jako na dlani uvidíte překrásnou scenérii se šumavskými kopci. I vzdálená dálnice D5 vypadá velmi elegantně působením melancholické přírody.

Otevírací doba

  • Leden – duben: zavřeno
  • Květen – září: 10 – 16 h (sobota – neděle)
  • Říjen – prosinec:  zavřeno

Máte-li zájem zavítat na hrad s průvodcem, je zde pro Vás nabízen prohlídkový okruh s návštěvou spodního a horního nádvoří, středověké toalety a interiéru obytné věže (délka okruhu je okolo 60 minut).

Přístup ke hradu je celoroční, ale prohlídky jsou možné pouze o víkendech a v určitých obdobích. Informační budka s průvodcem se nachází těsně pod zříceninou. Ceník vstupného najdete na webových stránkách.

Přimda - zřícenina hradu

Web: www.hrad-primda.cz

Mapa

Ubytování v okolí Přimdy