Primošten v Chorvatsku a jeho okolí

Jednou z nejatraktivnějších destinací Chorvatska je bezpochyby Primošten. Toto malebné městečko se z části rozkládá na poloostrově, kde můžete najít většinu historických památek.


Autem do Primoštenu

Pokud se chcete vyhnou kolonám a nejet ucpanými cestami v Rakousku, jeďte přes Maďarsko. V Česku si natankujte plnou nádrž, abyste ušetřili, ceny v zahraničí jsou vyšší. Vyrazte v pátek večer, díky tomu se vyhnete sobotním turnusům, které se zde střídají.

Z Prahy to je necelých 1100 km a ty ujedete za 11 hodin.

Projedete ve většině případů bez problémů, aniž byste narazili na nějakou větší kolonu a poté, co přejedete hranice mezi Maďarskem a Chorvatskem, pak už se jen budete kochat krásami místní krajiny. Nádherné jsou dechberoucí výhledy na obrovská skaliska tyčící se v dáli a zajímavá informace – přes noc ve skalách klesne teplota na 12 stupňů.

Primošten Chorvatsko

Ve středověkých dobách Primošten nebyl poloostrov, nýbrž ostrov – ten byl spojen s pevninou mostem (přemostit => Primošten) a později byl propojen hrází.

Primošten Chorvatsko

Městečko je umístěné na poloostrově a s pevninou ho spojuje úzká cesta, která vede do historické části. Jakmile sem vstoupíte, dýchne na vás kouzlo křivolakých uliček, tradičních venkovských staveb a nádherně upravených plážích okolo města. Jakmile projdete historickou uličkou až na horu, narazíte na kostel svatého Jiří, od kterého je nádherný výhled na celé širé moře.

Primošten Chorvatsko 3

Kostel Sveti Juraj stojí na nejvyšším bodě celého poloostrova. Primošten je poměrně malé městečko, tudíž jej celý bez problému projdete za jedno odpoledne.

Primošten socha

Při pohledu na moře si určitě všimnete na jihu obrovského památníku Panny Marie Loretánské, která je ochránkyně celého městečka Primošten. Je to největší památník na světě. Toto nové poutní místo je velkým lákadlem pro všechny návštěvníky města. Po náročném výšlapu směrem k Panence Loretánské vás čeká odměna v podobě neuvěřitelného výhledu na celé městečko a vzdálené okolí. Velkým zážitkem je také východ i západ slunce.

Pláže, sporty, atrakce

Většina hotelů a apartmánů se nachází mimo poloostrov a stejně tak i většina pláží – pobřeží poloostrova je z velké části skalnaté, tudíž podmínky ke koupání nejsou příliš vhodné. V okolí je však plno pěkných pláží – například městská pláž Primošten.

Primošten Chorvatsko 5

Je zde také spousta zábavných atrakcí a můžete absolvovat i poznávací plavby na lodi. Na pláži okolo městečka Primoštenu narazíte na velkou vodní atrakci a tou je vodní skákací hrad. Zaujme jak děti, ale dokáže zaujmout a potrápit rodiče. Na první pohled se to nezdá, ale nějaký překážké dokážou být pěkně náročné, velikou zábavou jsou pády, kterým se nevyhne nikdo, na každého čeká někde nějaká překážka, která ho porazí, užijete si u toho spousty zábavy a je to opravdu náročné.

Primošten Chorvatsko 2

Pokud vyznáváte raději adrenalinové sporty, můžete si vybrat hned z pěti možných sportů. Jako jsou vodní lyže, nebo pokud máte rádi jiné nafukovací atrakce, můžete si vybrat vodní banán nebo vodní křesla. Pokud byste chtěli, můžete si zapůjčit i vodní skútr, na kterém si užijete spoustu zábavy. Kdyby byl někdo vyznavatel leteckých zážitků, může si vybrat let padákem, který je tažený za lodí. Máte krásný výhled na městečko a také na všechny malé ostrůvky a ostrovy, které jsou na moři.

Pláž 2 - Primošten Chorvatsko

Pro zájemce, kteří by se rádi podívali na moře, je k dispozici možnost půjčení loďky, kterou si můžete půjčit na celý den a obeplout okolí městečka. Je to velký zážitek a uvidíte městečko úplně z jiné strany.

Pláž - Primošten Chorvatsko

Primošten výlety

Můžete se přihlásit a zaplatit si plavbu na vzdálené ostrovy. V Primoštenu máte dvě možnosti, kam vyrazit na výlety.

Národní park Kornati

První možností jsou Kornati. Kornati nabízí podívanou na 147 holých ostrovů, ostrůvků a útesů. V roce 1980 vznikl národní park Kornati. Mezi zajímavosti patří, že při plavbě narazíte na pozůstatky římských sídel. Některé ostrovy jsou výbornými místy na kotvení a proto byly před staletími využívány hodně piráty. Ti zde měli výborné strategické podmínky. Určitě vás zaujme celý NP Kornati, ukrývá spousty tajemství, který musíte objevit.

NP Krka

Jako druhou možností je Národní park Krka, který vám nabídne soustavu kaskád, peřejí a vodopádů pod kterými se můžete vykoupat. Určitě pojedete výletní lodí kaňonem řeky Krka až k Rošskému vodopáduRoški slap a na ostrůvek Visovac, kde se nachází františkánský klášter a museum. Na Národní park Krka byste neměli zapomenout, je to krásné zpříjemnění dovolené.

Města a vesnice v okolí

Okolní městečka a vesničky stojí také za návštěvu, jsou to historicky vybudované města, které vás vtáhnou do minulosti.

Mezi oblíbená městečka patří 40 kilometrů vzdálený Trogir, jedno z nejlépe zachovalých a nejkrásnějších měst Chorvatska. Historické centrum Trogiru je zapsáno na seznamu UNESCO.

Přibližně 35 km daleko leží Šibenik, ten má také nádherné historické centrum, kterému dominuje pevnost Michal. Za vidění stojí i zdejší katedrála svatého Jakuba.

Pěkná je též 10 kilometrů vzdálená vesnička jménem Rogoznice.

Za návštěvu stojí také určitě město Split, je to Dalmatské přístavní město plné slunce a nadchne vás kouzlem starobylých památek a zároveň mnoha možnostmi moderní dovolené. Čekají tu na vá čisté pláže, lesopark Marjan, čilý ruch v přístavišti Matejuška, či unikátní rybí trh.

Ubytování v Primoštenu

Pokud se chcete ubytovat někde v historickém centru, tak počítejte s výrazně vyššími cenami za apartmán a větší vzdáleností od pláží. K výběru ubytování (hotely i apartmány v soukromí) můžete využít například Booking.com.

Věřím, že vám tato recenze pomohla a nyní máte jistotu, že dovolená zde se vám bude líbit.

Napsat komentář