Moravský Krumlov – epopej, zámek, památky, zajímavosti

Moravský Krumlov je město na jižní Moravě ležící asi 40 km jihozápadně od Brna. Obec nabízí několik specifických atrakcí pro případné návštěvníky, zejména co se architektury a přírody týká. Hlavní náměstí obce tvoří historické jádro s rekonstruovanými budovami a mírně rušným charakterem zejména v letní sezóně.


Hlavním lákadlem je zámek s rozsáhlými zahradami. Kromě něj však v městečku a jeho okolí naleznete také další lákadla, které stojí za to vidět.

Zámek Moravský Krumlov

Moravský Krumlov je známý především díky událostem, akcím a výstavám, které jsou realizovány v zámeckých prostorách. Donedávna byla ve výstavních prostorách stálá expozice Slovanské epopeje, jejíž autorem je malíř a grafik Alfons Mucha. Výstava se sem po rozsáhlé rekonstrukci věže, fasád i interiérů na podzim 2020 opět vrací. Kromě výstav je zámek v Moravském Krumlově využíván také pro pořádání kulturních akcí.

Zámek Moravský Krumlov

Slovanská epopej výstava

Pokud navštívíte zámek, rozhodně se vydejte i na prohlídku Slovanské epopeje. My si ji také nenechali ujít a opravdu to stojí za to. Fotit obrazy se dá také bez problémů, takže pro ukázku pár fotek, ať máte představu, jak jsou ta plátna velká a jak Muchova epopej vypadá ve skutečnosti.

Slovanská Epopej 2

Slovanská Epopej

Slovanská Epopej 3

Zámecké zahrady

Krásné zámecké zahrady jsou ovšem plně přístupné veřejnosti. V zahradách se můžete procházet neomezeně po dlouhé hodiny ve velmi příjemném stínu, nebo si udělat piknik na ošetřovaném trávníku. Zahrady jsou nově opatřeny diskgolfovým hřištěm pro kompletní hru.

Moravský Krumlov památky a zajímavosti

Dominantou města je barokní kaple Sv. Floriána tyčící se nad městem. Ke kapli si můžete udělat krátkou vycházku do kopce a obdivovat její zvláštní provedení. Dále se v obci nachází také dva kostely, které jsou chráněnou kulturní památkou – kostel Všech Svatých a Klášterní kostel Sv. Bartoloměje.

Barokní kaple sv.Floriána Moravský Krumlov

Parkování

Kdo jede pouze na prohlídku zámku, ten může auto nechat na parkovišti Sokolovna, které je nedaleko. Kdo si ale chce prohlédnout větší část města, ten může zaparkovat zdarma na náměstí T.G.Masaryka, odtud to je k zámku asi 300 metrů.

Restaurace

Právě na tomto náměstí je i restaurace U Matěje s venkovní zahrádkou, v den naší návštěvy zde bylo plno, takže asi vaří dobře. Hned vedle je cukrárna, takže si můžete dát i něco na zub po dobrém obědě.

Restaurace U Matěje Moravský Krumlov

Příroda a atrakce v okolí Moravského Krumlova

Městečko Moravský Krumlov se nachází v přírodní oblasti Krumlovsko-Rokytenské slepence s naučnou stezkou. Oblastí protéká řeka Rokytná, na jejímž přítoku je dvouúrovňový vodopád. Procházka oblastí nabízí krásné přírodní prostředí a vede v poměrně lehké pěší trase.

Kde nakoupit

Když sem vyrazíte v neděli nebo o svátek, kousek od restaurace jsou potraviny, kde mají otevřeno celý rok, takže můžete na dovolené třeba doplnit zásoby.

Ubytování v okolí

Kam dál na výlet:

Napsat komentář