Přírodní rezervace Vysoký vodopád přes Švýcárnu

Výlet do přírodní rezervace Vysoký vodopád v Jeseníkách je fyzicky středně náročný výšlap odměněný nádhernými výhledy a bouřícím vodopádem uprostřed lesa. Klasická trasa vede z Bělé pod Pradědem, ale pro okružní trasu se hodí vyrazit spíš z Videlského sedla. Dá se tam dobře dostat a ušetřit si náročné stoupání v zákrutách kolem vodopádu.


Parkování Vysoký vodopád Bělá pod Pradědem (Jeseníky)

Přímo na Videlském sedle (také Videlském kříži) je velké parkoviště i zastávka autobusu, dobře se sem dojede od Karlovy studánky.

Trasa kudy

Asi půldenní výlet v pohodovém tempu jsme zahájili stoupáním po zpevněné lesní cestě k chatě Švýcárna, která je odsud vzdálená 3 kilometry s asi 400 metrovým převýšením. Výhled od chaty je nejhezčí za celou trasu. Na Švýcárně se vaří, takže je to ideální místo pro svačinu (když není místo uvnitř, jsou ještě stoly a lavice venku).

Výhled od Švýcárny v Jeseníkách

Teď už vede cesta 2,5 kilometru z kopce směrem k vyhlídce Nad Vysokým vodopádem, odkud toho ale přes stromy a ze strmého svahu není moc vidět. Vysoký vodopád je odtud ještě půl kilometru ostrého sestupu. Prudší sestup usnadňují kamenité chodníky a dřevěné zábradlí, na některých částech doplněné dřevěnými schody.

Nad Vysokým vodopádem

28 metrů vysoký vodopád padá v kaskádách po skalnatém povrchu mezi stromy.

Vysoký vodopád - Jeseníky 2

Vysoký vodopád - Jeseníky

Když jsme konečně sešli dolů, otevřel se širší pohled na rozlehlou skálu, po níž se doširoka rozléval Vysoký vodopád. Skvělé místo k zastavení, poslouchání šumící vody a dalšímu občerstvení.

Vysoký vodopád - spodní část

Zpátky se dá vrátit buď od vyhlídky Nad Vysokým vodopádem, kde se dá dobře napojit na cyklistickou Milionovou cestu, která vede přímo k Videlskému sedlu.

TIP: Lurdská jeskyně ve Starém Rejvízu

My ještě chtěli do lesa. Proto jsme šli chvíli po modré směrem na Bělou, odpojili se na lesní cestu a pak se podle map v mobilu lesem prudce vyšplhali na parkoviště.

Kdy vyrazit

Vysoký vodopád je nejkrásnější na jaře, kdy odtává sníh a má tak nejvyšší průtok. Zajímavý je ale v každém ročním období, v létě se tu dá příjemně ochladit, v zimě jeho kaskády zamrzají a na povolení Horolezeckého oddílu Jeseník je možné po nich lézt. My jsme tu byli na podzim, kdy byly okolní lesy plné hřibů a zároveň tu ani o víkendu nebylo velké množství turistů.

Na Vysokým vodopádem

Vysoký vodopád - ústí

Ubytování v okolí

Další tipy na nedaleké výlety:

Napsat komentář