Dnes bychom vás chtěli pozvat do Písku, jednoho z nejkrásnějších měst v jižních Čechách, které si zamiloval známý spisovatel, básník a prozaik Fráňa Šrámek. V Písku se odehrává děj jeho Měsíce nad řekou, či Stříbrného větru. Pokud znáte obě zfilmované verze, věřte, že místa natáčení, se ani nyní nijak nezměnila.
V Písku můžete nasávat jeho historii, ale i kulturu. O tomto městě se říká, že je městem důchodců a studentů. Myslím, že je také městem s bohatou historií a kulturním děním. Možná, že při svém výletu dokonce narazíte na nějakou akci. Koncerty, festivaly, divadelní představení, slavnosti piva, Cipískoviště, kde na náplavce vznikají obří sochy z písku, trhy, masopust, prostě město, kde to stále společensky žije a něco se děje.
Obsah článku
Cesta z Prahy
Pokud se vypravíme k našemu cíli od Prahy, pojedeme po Strakonické silnici. První část cesty bude bezproblémová, poblíž Příbrami dálnice bohužel končí a pokračujeme po silnici D4, která je v časech špičky, kterou tvoří páteční pozdní odpoledne hodně vytížená. Věřím, že jedete na výlet a tomuto problému se vyhnete, zkrátka pokud vyjíždíte už v pátek na víkendový výlet, zkuste vyrazit dříve, abyste tento nepěkný úsek stihli projet včas.
Největší pozor si dávejte u obce Chraštičky, je to místo téměř každodenních nehod a až k Zalužanům pokračujte opravdu obezřetně, nehody zde mívají často fatální následky.
Kousek za Miroticemi najedete opět na dálnici D4, ze které nezapomeňte sjet u Drhovlí na Písek. Pokud by se vám povedlo sjezd z nějakého důvodu minout a pokračovali jste dál směrem ke Strakonicím, máte na výběr ze dvou variant. Buď vůz na příhodném místě obrátíte a pochybení napravíte, nebo prostě budete pokračovat dál, až k obci Kbelnice, kde natankujete nejlevnější palivo, jaké je v současné době možné. Následně vůz otočíte a nejkratší cestou přes Dobev, vyrazíte už přímo do Písku. Tato zajížďka vás sice bude stát asi 15 minut času a 15 km najetých navíc, ale při nečepování plné nádrže, se vám i tak vyplatí. Takže nyní jsme konečně v tom kouzelném Písku. Ještě musíme zaparkovat, ale to tady problém také nebude.
Parkování
Můžeme začít naše toulky rovnou v centru, neměl by být problém s parkováním, jak na Velkém, tak na Alšově náměstí. Místo tady určitě seženete, jen počítejte s tím, že bude zpoplatněné od pondělí do sobotního poledne. Ale protože jste vyrazili na výlet, nikam nechvátáte, zaparkujte raději na parkovišti na Výstavišti, místa je tam opravdu dostatek a parkování je zde bezplatné. Pokud jste vlastníky elektromobilu, zde je možnost ho dobít. K perle Písku, Kamennému mostu, to bude zhruba 100m. Po pravé ruce už můžete pozorovat řeku Otavu, o které tak básnil Fráňa Šrámek a po levé ruce budete míjet vyhlášenou Kozlovnu u Plechandy.
Restaurace aneb kde se v Písku najíst
Je to nejoblíbenější hospoda místních, prostě kam jinam na slavnostní večeři, než do Plechandy. Přes den tu pochopitelně také potkáte hodně hostů, většinou žíznivých místních, cyklistů i jiných turistů. Pokud jste tedy po dlouhé cestě vyprahlí, či vyhládlí, můžete se rovnou usadit ke stolu. Také vás, ale seznámím i s jinou možností, s hospodou, jejíž založení se datuje do roku 1844 a po celou dobu tu točí Plzeň. Nachází se v samém centru, Palackého sadech a znají ji snad všichni, kteří navštívili Písek. Je to stálice s historií, kde na vás dýchne atmosféra. Připravují zde bohatou nabídku hotovek a sedět se dá, jak ve vnitřních prostorách, tak na zahrádce, která bývá ovšem přes poledne v letních měsících dost zaplněná. Pochopitelně v Písku je celá řada jiných pohostinství, ale tyto dvě prostě hrají prim. Pokud bych vám mohla nabídnout nějaké své doporučení, na oběd bych zašla K Reinerům a na večeři do Kozlovny u Plechandy.
Procházka po Písku
Most
Nyní jste už určitě po dlouhé cestě občerstveni dobrým jídlem a jdeme se tedy kochat městem samotným. Jak už jsem zmínila, největší zajímavostí je určitě Kamenný most, který je nejstarším kamenným mostem v Čechách. Pochází ze 13 století a zdobí ho repliky barokních soch. Projděte se po něm a upřete svůj zrak proti proudu.
Hrad – muzeum
Uvidíte Písecký hrad. Původní gotický hrad byl už v roce 1510 poničen požárem, uchovala se jen část. Nyní slouží jako Prácheňské muzeum, kde můžete navštívit řadu expozic, třeba o rýžování zlata na řece Otavě. Pokud počasí vašemu výletu příliš nepřeje, můžete se uchýlit do prostorů muzea a nasávat historii regionu z vystavených artefaktů.
Křižíkova elektrárna
Kousek za hradem na témže břehu Otavy zahlédnete elektrárnu. Není to ledasjaká elektrárna, ona se honosí stejně, jako místní most, svým prvenstvím. Je to nejstarší veřejná elektrárna v Čechách. V roce 1887 přestavěl František Křižík vodní mlýn na elektrárnu, která začala dodávat elektřinu pro veřejné osvětlení. Písek tak byl prvním městem s elektrickým osvětlením. Elektrárnu můžete navštívit, je veřejnosti přístupná a odhalí vám své turbíny.
Palackého sady a Velké náměstí
Pokud jste podle mých rad poobědvali U Reinerů, určitě jste si prošli Palackého sady a prohlédli oba historické pavilony, pokud ne, ubereme se nyní tímto směrem a poté zamíříme na Velké náměstí. Cestu si můžeme zkrátit některou z pasáží. Na Velkém náměstí nás upoutá barokní radnice, nezapomeňte zvednout zrak do výšky, zdobí ji opravdu krásné chrliče.
Kameny zmizelých
Cestou, kterou vás budeme provázet, koukejte pod nohy. Věřím, že nezakopnete, ale možná tam objevíte něco jiného. Jsou to kameny zmizelých a měli byste na ně narazit v Jungmannově ulici, kterou budete procházet z Velkého náměstí na Alšovo. Mají podobu zlaté dlažební kostky a připomínají židovské oběti holokaustu.
Alšovo náměstí
Projdeme pohodlně na Alšovo náměstí, kde se můžeme pokochat mariánským sloupem a gotickou budovou knihovny.
Kostel Narození Panny Marie
Zatímco stále obdivujeme architekturu domů, blížíme se ke kostelu na tak zvané Bakaláře. Podívejte se na věž kostela z dálky. Co vám připomíná? Není to sova? A nyní změřte své síly. Do věže můžete vystoupat a prohlédnout si město z ptačí perspektivy. Vstupné je zde dobrovolné.
Bakaláře, co to je?
Pokud už jste u kostela, jste Na Bakalářích. Od roku 1565 zde po tři století stávala škola, odtud tedy ten nevšední název. A dál ulicí Bakaláře k Putimské bráně.
Když jsem já šel tou Putimskou branou…
Jistě všichni známe písničku a teď tedy stojíte na tom opěvovaném místě, před Putimskou bránou, jednou ze tří bran městského opevnění, která umožňovala opuštění města směrem k Putimi.
Parkány
Je čas navštívit parkány, sejít po schodišti dolů a užít si klidnou chvíli v jejich prostoru mezi hradbami.
Hradební bašta
Nezapomeňte si dobře prohlédnout Hradební baštu, jedinou dochovanou ze systému městského opevnění.
Hradby
A nyní se vydáme po pravém břehu řeky, po jejím proudu, a zatímco si budeme prohlížet hradby po pravé ruce, budeme procházet kolem zmíněné elektrárny k mostu a parkovišti. Pokud váš výlet končí, můžete udělat příjemnou tečku za krásnými zážitky ještě v místní Kozlovně, kolem které budete procházet na parkoviště ke svému vozu.
Vyrazit domů nebo hledat nocleh?
A nyní je to na vás. Jste tu na více dní, nebo bude následovat cesta domů? Pokud chcete setrvat více dní, doporučím k přenocování Apartmán Pisek centrum, je opravdu moderní, prostorný a přímo v historickém centru, nebo Apartmány Pisek. Písek je, ale turisticky opravdu vytížené město, takže pobyt v těch nejpreferovanějších zařízeních je určitě třeba zamluvit dopředu. Najdete zde ovšem i jiné možnosti ubytování, včetně hotelů, takže věřte, že někde seženete ubytování i doslova na poslední chvíli.
Den druhý – Písecko a okolí
Pokud jste udělali to rozumné rozhodnutí a nadělili jste si rovnou dvoudenní výlet, jste jistě už nedočkaví, kam vás dnes zavedeme. Můžete dále courat tímto půvabným městem, kochat se stříbrným větrem nad řekou Otavou, protože abyste se seznámili opravdu se všemi těmi kouzelnými místy, museli byste tu být třeba týden. Navrhneme vám na dnešek poněkud odlišný program. Máte děti? Pokud ano, věřte, že budou doslova nadšené. Uděláte jim takovou radost, že rázem zapomenou na nudu ve městě, protože pokud jsou opravdu ještě menší, tak jim nic naše historie ještě neříká.
Příroda, hospoda a zvířátka
Půjdeme na rozhlednu, do hospody, kde vás vlastní děti budou nutit dát si ještě jedno pivo. Nevěříte? Ale ano, nebude to tím, že chtějí vypít tři limonády a sníst pět párků v rohlíku, ale ony vás nechají odpočívat s pivem a samy poběží do unikátního 3D bludiště, kde budou nadšeně skotačit, dokavad jim budou síly stačit. Unikátní projekt, první v jihočeském kraji, se těší veliké oblibě. Navíc vaše cesta k vytyčenému cíli povede kolem obory U Vodáka, kde můžete udělat první lehkou pauzu a pozorovat daňky a muflony. Děti si odpočinou a naberou další síly, věřte, že je ještě budete všichni potřebovat k vytyčenému cíli.
U Vodáka
Abychom nohy trochu ušetřili, projedeme Pískem přes Nový most směrem na západ a zaparkujeme na parkovišti U Vodáka. Je neplacené, ale není moc veliké, v nejatraktivnějším období může být i dost plné. Z parkoviště se vydáme k blízké oboře, kde můžete udělat zastávku u daňků a muflonů. Po chvíli stoupáme do mírného kopce okolo Vyhlídky lesníků a vysílačů k rozhledně Jarník.
Jarník
Jste v podstatě na vrcholu, stoupání máte za sebou, takže si můžete oddechnout a rozmyslet se, jestli máte ještě fyzické rezervy k výšlapu na rozhlednu. Rozhodně nedoporučuji přeceňovat svoje schopnosti, přeci jen je každý z nás jiný a snese různou zátěž. Nemůžeme být všichni jen sportovci, takže pokud vám zdraví až tak neslouží, výstup na Jarník prostě vzdejte. Když vám řeknu, že k vaší metě budete už pouze klesat, že vám žádné stoupání nehrozí, jen sestup o délce 750m, přece jen možná seberete odvahu a na rozhlednu vystoupáte.
V Živci
Pokud toho máte už právě tak dost, tak vás musím ujistit, že žádné sportovní výkony se od vás už neočekávají, že podle mapy prostě do čtvrt hodiny vychutnáváte pravé točené. Pokud vás tedy provázejí děti, věřte, že opravdu ožijí a ve 3D parku budou řádit, takže vám poskytnou dostatečně dlouhou regeneraci u občerstvení. Můžete si zde objednat i teplé jídlo, takže nemusíte nosit žádné svačiny a pokud by vás zastihlo nepříznivé počasí, je tu prostorný přístřešek, kde můžete posedět v naprostém pohodlí.
Lomy
V Píseckých horách se nacházejí i lomy. Jsou dokonce ještě nyní atraktivní pro určitou skupinu lidí, takže možná spatříte různé mužíky, kteří neúnavně něco rubou v zemi. Nejznámější je lom U obrázku. Jde o malý romantický lom, zatopený a nachází se v těsné blízkosti chaty V Živci. V některých lomech se těžil právě živec, ale jinde se těžilo dokonce zlato a drahé kameny. Obvyklý byl růženín, který možná sami naleznete při toulkách zdejšími lesy okolo lomů.
Vyrážíme domů
A protože čas vašeho výletu již uplynul, vydejte se na cestu domů, ale věřte, že Písek a jeho okolí vám mohou nabídnout další a další zážitky. Samotné město jsme prošli pouze zběžně a okolí je také stále plné nejrůznějších lákavých nabídek. Což třeba navštívit gotické tvrze, nebo zámek Orlík? Pohádková kovárna by určitě učarovala dětem, vy si můžete skočit bungee jumping z mostu, dát si pivko přímo ve Zvíkovském pivovaru a potom navštívit hrad Zvíkov. Nebo plavba po Orlické přehradě? Chtěli byste představit další historické zajímavosti města? Nebo procházka z Písku do skvělé venkovní hospůdky se spoustou dětských atrakcí a grilovanými makrelami přímo na ohni? Také jsme úplně zapomněli na návštěvu Středověké krčmy. Originální prostředí, dobové pokrmy, které se jedí rukama, ohnivá show, tanečnice, prostě unikátní program! Nebo se chcete v létě svalit na nějakou krásnou pláž a plavat v řece Otavě, která je v těchto místech opravdu čistá? Pronajmout si na léto třeba chatku a nachytat štiky, poslouchat hučení jezu a doufat, že spatříte ledňáčka, který se zde často objevuje? Nasbírat si koše bedel a lišek, které u vás běžně nerostou? Poznat starou prachárnu? Nebo spolu hned za městem vlezeme přímo do štoly?