Prodloužený víkend v Amsterdamu v Holandsku


V listopadu jsme letěli na prodloužený víkend do Amsterdamu. Letenky jsme měli koupené už půl roku dopředu, a tak jsem se hodně dlouho těšil na nejliberálnější město v Evropě.

V Holandsku jsem strávil týden v roce 2006, když jsem vyhrál šachový turnaj Eurochess, ale přeci jenom už je to dávno a tenkrát jsem navštívil pouze město Maastricht. Už tenkrát si ale pamatuji, jak na mě Holandsko hodně pozitivně dýchlo a vždycky jsem věděl, že by to byla dobrá země pro život i pro dovolenou.

Amsterdam Holandsko

Heineken Experience

Prvně řadě, co musím doporučit, tak je Heineken Exprerience. Nabízí 3 typy balíčků.

  1. Heineken tour (18 euro) – Vstup do Heineken muzea bez průvodce se slevou 3 eura, když objednáte online a navíc nemusíte stát frontu na vstupenky. V ceně jsou 2 malá Heineken piva (my dostali 3, asi překvápko). Muzeum byla nejlepší atrakce, je to asi na hodinu a půl než to člověk celé projde.
  2. Rock the city (30 euro) – Muzeum bez průvodce s 2 pivama + plavba lodí s průvodcem + vstupenka na rozhlednu A’DAM lookout. Tento balíček jsme využili my (za nás stál myslím jen 25 euro). Určitě se to vyplatí, protože za 12 euro navíc získáte plavbu lodí v hodnotě 16 euro a vstup na rozhlednu v hodnotě 13,5 euro.
  3. VIP tour (55 euro) – Rozšířená prohlídka muzea (behind the scene), která by měla být o 1 hodinu delší a s průvodcem navíc. Ještě dostanete 5 premium piv, vstup do exkluzivního baru a vlastní Heineken láhev.
Heineken muzeum Amsterdam

Muzeum Anny Frankové

Velmi silným zážitkem bylo muzeum Anny Frankové. Celou dobu máte v uchu hlasového průvodce a procházíte si celý dům, kde se rodina Anny Frankové ukrývala před nacisty. Dá se tam koupit její deník dokonce v češtině. Za mě má toto místo doporučení 10 z 10 stejně jako Heinkenen muzeum. Opět doporučuji objednat předem online. Cena je 10 euro.

Muzeum Anny Frankové - Amsterdam

Red light district a coffee shopy

V noci se určitě musíte podívat na vyhlášený Red light district, kde uvidíte prostitutky za výlohami. Hlavně si je teda nefoťte nebo vás prý zmlátí vyhazovači. Milovníci marihuany si mohou dát legálně jointa nebo koupit marihuanový koláček.

Muzeum sexu

Po celém Amsterdamu je spousta erotických muzeí a mají různé názvy jako muzeum sexu, erotiky, prostituce, sexuálních pomůcek a nevím co všechno. Tak jsme také jedno z nich navštívili. Byla to docela sranda a můžete si pak udělat památeční fotku vedle obřího penisu.

Ubytování

Zvolili jsme nejlevnější možnou variantu v centru města a to Budget Hotel Hortus přes Booking.com. Bylo to za 6000 na 3 noci pro 2 osoby včetně snídaně. Lokalita na jedničku, snídaně na dvojku, pokoj malý – vlastně jen postel a skříň, takže na trojku. Nevýhodou byla sdílená sprcha a toaleta na patře. Ale běžně se v centru města ty ceny pohybují na minimálně dvojnásobku našeho ubytování, pokud chce člověk privátní pokoj bez spolubydlících.

I love Amsterdam

Pokud jste ještě nebyli, tak Amsterdam velmi doporučuji. Je to město s krásnou infrastrukturou, čistým prostředím a úplně tam na vás dýchá liberální atmosféra, když například vidíte v oknech vlajky LGBT komunity a na ulici cítíte marihuanu. Příště si určitě půjčíme kolo, protože tam na kole jezdil každý a byly tam na to super stezky. Jen teda centrum je v noci extrémně přeplněné lidmi, takže bych doporučil cestovat spíše ve všední den než o víkendu, ale tak je to i v Praze.

Moje další cestopisy: