Prokopské a Dalejské údolí Praha 5


Také už vás nebaví sedět doma a všechny procházky po okolí máte prošlápnuté? Pojeďte se podívat do Dalejského a Prokopského údolí. Přírodní rezervace zde byla vyhlášena již v roce 1978. Krása tohoto místa vám uhrane i dnes. A kam jinam než do přírody vyrazit v roce, ve kterém vlastně skoro nikam nemůžeme.

Vzhledem k rozloze se nemusíte bát, že narazíte na davy lidí, budete se pouze potkávat cestou po dně pravěkého moře. Celé údolí je významným archeologickým nalezištěm, je plné jezírek, lomů a skalních výběžků. Přírodní scenérie, které jsou zde k vidění prostě stojí za to.

Prokopské a Dalejské údolí v Praze

Nespornou výhodou jistě je, že trasu můžete absolvovat pěšky či na kole (vede zde cyklostezka), klidně s kočárkem. Občerstvení s sebou a přibalte i buřty, v odpočinkových zónách jsou i ohniště. Vaše děti vás budou milovat za tenhle báječný výlet a, pokud ujdou celou cestu, tedy skoro 7 km, příjemně se unaví.

Prokopské a Dalejské údolí
Prokopské a Dalejské údolí

Jak se dostat do Prokopského údolí

Nejlepším začátkem jsou pražské Řeporyje, kam dojedete třeba vláčkem ze Smíchova. Naučná stezka, kterou vás provede 16 zastávek, začíná právě zde kousek. Povedou vás zelenobílé turistické značky a za chvilku již procházíte kolem Placaté skály, o pár metrů dál končí zástavba a vstupujete do PŘÍRODY. Každá z informačních tabulí seznamuje s místem, na kterém se zrovna nacházíte, nechybí zde i mapa celé trasy. Za torzem Trunečkova mlýna můžete objevit zajímavé kameny a při troše štěstí i nějakou zkamenělinu. Cesta totiž pokračuje k bývalým lomům Mušlovka, Černý a Červený. Mezi posledně jmenovanými se nachází železniční stanice Praha – Holyně, jste zhruba v polovině stezky.

TIP: Divoká Šárka – oblíbený přírodní park v Praze

Jste unavení? Ještě kousek a přijde odpočinek. Blížíme se k bývalému Klukovickému koupališti. Je zde možnost využít veřejné ohniště a prolézačky pro děti, nezapomeňte omrknout místní “amfiteátr” z vápencových skalních stěn. Při slunečném dni vás čeká koncert paprsků. Odpočívadel najdete hned několik, tak se neděste, pokud není volno hned na prvním. A pokud vám zbyde nějaké pečivo ze svačiny, schovejte ho, bude se hodit později.

TIP: Klíčovský lesopark

Stezka vás dále zavede k tabuli Pod kostelíkem. Ten byl zasvěcen sv. Prokopovi a dnes na něj upomíná pouze velký kříž na skále. Samotný kostel byl stržen v 60ých letech. Základna ochránců přírody je takřka za rohem a kozy ve výběhu jistě nepohrdnou občerstvením.  A my volně pokračujeme k prokopskému jezírku, původně vápencovému lomu. Usaďte se na lavičku a pozorujte kachny a labutě, kochejte se. Jsme téměř na konci. Cestou na autobus či vlak v Hlubočepech projdete pod viaduktem Pražského semeringu. 8 km dlouhá trať s převýšením skoro 150 metrů je jedinečnou technickou památkou a také poslední zastávkou naučné stezky.

Dalejské a prokopské údolí je tedy místem, kde můžete příjemně strávit den s celou rodinou, nebude vás to prakticky nic stát, dozvíte se spoustu zajímavých informací a budete na čerstvém vzduchu. Do dnešní doby je tenhle výlet jedním z těch k nezaplacení.