Promajna Chorvatsko – menší vesnička


Chcete se vydat na dovolenou k moři na místo, které je klidné, odlehlé – ale zároveň, které je dostupné výletům a větší zábavě? Pak se vydejte do chorvatské Promajny, do menší vesničky na Makarské riviéře.

Promajna v Chorvatsku recenze

Promajna je typická přímořská vesnička, obklopena olivovníky a levandulemi, s menším přístavem a s čistou kamínkovou pláží, lemovanou borovicemi. Další pláže se nachází kousek za vesnicí, jsou příjemně schované od zvědavých očí procházejících kolem ve stínu skal, takže zde nerušeně můžete odpočívat v klidu a v pohodě jen mezi hrstkou turistů. Pozor, ať se jen nezabydlíte mezi naháči. Většinou tomu jde snadno zabránit, FKK pláže bývají dobře značené (a i schované).

chorvatsko promajna

V Promajně toho moc nenajdete. Pár barů při pobřeží, pár menších občerstvení, jeden obchod. Během dne cestu při moři lemují prodavači ve stáncích s ovocem či upomínkovými předměty. Nejste-li nároční, bude vám to bohatě stačit a pro někoho zmizí ta stresující chvilka rozhodování, co vybrat, kde to koupit.

Je to vcelku malé městečko, ale kvůli turismu se začalo rozrůstat. Oblíbenost u Čechů už ale není tak veliká jako dříve a proto je zde nyní již větší klid než byl například před 3 lety.

Večer Promajna utichá. Ticho na pláži, šumění moře, to jen tak někde v Chorvatsku nezažijete. Pokud už ticha budete mít dost, po cestičce podél pobřeží dojdete za dvacet minut poklidnou procházkou přes Baška Polje do Bašky Vody, kde to vpodvečer začíná žít. Velice doporučuji ochutnat místní zmrzlinu, protože je naprosto božská.

rezervujte ubytování

Cesta je celá osvětlená pouličními lampami. Baška Voda je už větší letovisko, s restauracemi, bary, obchody, velkým přístavem. Bude-li se vám po ruchu v Promajně stýskat, zamiřte zde. A můžete sem zamířit určitě i přes den, pláže jsou po celé délce městečka vyjma přístavu. Jen se připravte na větší množství turistů.

Moře je zde opravdu krásné, plné života počínaje mořskými ježky, rybkami, sumýši, občas můžete narazit i na hvězdice či malé nežahavé medúzy.

Výlety

Chcete-li vyrazit někam lodí, musíte zamířit do Bašky Vody, odkud výletní lodě vyplouvají. Za zmínku stojí výlet na pláž Zlatni rat na ostrově Brač. Je to pláž, která byla zařazena do deseti nejkrásnějších pláží na planetě Zemi. Na druhé straně Brače se nachází malá vesnička Povlja s památným kostelem Sv. Jana Křtitele, který byl vystaven nad ranně křesťanskou bazilikou z dob osídlení Římanů. Oltář kostela stojí nad křtitelnicí, kde jsou viditelné zbytky fresek. Povlja je místem, kde se zastavil čas, místem bez turistů. Jedna z pláží se svažuje rovnou do hloubky moře a nabízí v Chorvatsku netradiční zážitek.

Můžete i navštívit všem známou vesničku Bol. Pokud vám nevadí cesta autem a trajektem, určitě mohu jen doporučit.

Na své si přijdou i milovníci hor, kteří se mohou vypravit do pohoří Biokova. Pokud se chcete vydat pěšky, doporučuji vzít si sebou průvodce. Na nejvyšší horu tohoto pohoří – Sveti Jure – se dá vyjet i autem či mikrobusem, chce to jen mít v krvi dostatek odvahy a smysl pro adrenalin. Poměrně velká část cesty je úzká a klikatí se nad srázem. Projet se dá.

chorvatsko promajna 2

V dosahu Promajny (především autem/autobusem) jsou i města jako Omiš, Dubrovník či přímo Makarska. Z Promajny se dá dojít do Makarské i pěšky a je to parádní procházka. Zabere to cca dvě až tři hodiny, podle toho, jak často a dlouho se budete kochat. Z Promajny se vydáte podél pobřeží do blízké vesničky Krvavica. Na konci vesničky sejdete z asfaltové cesty na kamínkovou cestu podél moře. Odtud začíná nádherná procházka, s romantickými zákoutími, útesy a hlavně – s minimem turistů.

TIP: Pisak Chorvatsko: Krásné místo u moře

Vydat se zde musíte jen za světla, v noci ne, je to nebezpečné.  Místy jsou útesy poměrně vysoké a cesta není nijak osvětlená ani značená. Makarska je velké letovisko, kde, co si usmyslíte, to zde najdete a dostanete. Blízko centra se nachází autobusové nádraží, odkud se můžete dostat do Promajny zpět, vydáte-li se zde navečer. Jen berte zřetel na to, že vás řidič nevezme v plavkách a poslední autobus odjíždí kolem jedenácté večerní.

Ubytování Promajna

Ubytování je možné v soukromí, starousedlíci, mají-li volné pokoje ve svých apartmánech, vysedávají před svými domy stejně jako na jiných místech Chorvatska. Najdete zde i nějaký ten menší penzion a jeden hotel. Větší kapacitu ubytování nabízí jen pavilony Dukic. Ubytování v nich je příjemné, čisté, klimatizované, s balkonem a povětšinou i s vyhlídkou na moře. Někdy současně také na hory. Fungují zde i animátoři, kteří zpříjemňují čas převážně dětem.

Fotogalerie

Související: