Pronájem jachty v Chorvatsku. Co vše je potřeba?


Plánování vlastní trasy, parta super lidí na palubě, navštěva malebných chorvatských ostrůvků a divokých pláží, kam se normální turista nedostane nebo pouze láska ke kormidlování, zejména kvůli těmto důvodům začíná plavba na jachtě patřít u Čechů mezi čím dál více oblíbenější způsob trávení dovolené.

Jak na co nejlevnější půjčení jachty v Chorvatsku (a nejen tam), jaká je cena i s kapitánem a jak vůbec loď zarezervovat? Tak na tyto otázky se vám budeme snažit odpovědět.

Pronájem jachty Chorvatsko cena

Při hledání lodě se samozřejmě první řídíte podle počtu osob, které plánejete mít s sebou na palubě. Pokud nevlastníte kapitánský průkaz, musíte si od celkové kapacity jachty odpočítat ještě místo pro kapitána, případně jedno místo pro kuchaře (pro náročnější).

Jachta Chorvatsko

Ceny jachet jsou samozřejmě různé, záleží na jejich velikosti a také na termínu, kdy si ji chcete zarezervovat. Logicky nejvyšší ceny jsou přes hlavní letní sezónu.

Obrazně lze říci, že cena nejlevnějších jachet k pronájmu (od května, kdy se dá poměrně pohodlně plout) začíná na zhruba 600€ jachta/týden s kapacitou 6 osob. V průběhu července a srpna se ceny vyšplhají až k 1000€/jachta/týden.

Nejlevnější pronájmy jachet v Chorvatsku, včetně last minute nabídek na webu Boataround.com. Tato online půjčovna lodí je jeden z největších serverů zabývajících se pronájmy lodí po celém světě.

TIP: Pronajmout loď si můžete také na webu Adriatic.hr

Co se týká Evropy nabídce naleznete jachty na pronájem v Itálii, Řecku, Turecku, Španělsku, Slovinsku, Finsku, Maltě, Francii, Černé Hoře, Bulharsku, Kypru, Dánsku, Švédsku, Norsku a v dalších zajímavých zemích. Z ostatních států světa namátkou můžeme zmínit např. Brazílii, Nový Zéland, Thajsko a další.

K ceně je však nutné přípočítat:

  • služby kapitána (řádově 100€ a více za den)
  • pronájem přívěsného motoru (řádově 100€/týden)
  • transit log (poplatky za služby v přístavu + závěrečný úklid – zhruba 100€/jachta)
  • pohonné hmoty (dle využití přídavného motoru)
  • mezi další náklady patří: poplatky marinám za kotvení, připojení k el. proudu v marině, doplnění vody, atp.

Pozn.: Spotřeba u plachetnic bývá zhruba 5 – 13 litrů nafty na hodinu plavby, katamarány zhruba 6 – 13 litrů nafty na hodinu.

Kabina jachty

Plavba s dětmi? Ano, ale i to má svá rizika

Rodinná dovolená na palubě jachty je mnohdy vysněným odpočinkem, aby se však tento sen nezměnil v tragédii, musíte dodržovat bezpečnostní předpisy, hlavně co se dětí týče. Mezi největší rizika u dětí patří zcela nepochybnitelně utonutí z neopatrnosti. Toto riziko můžete snížit dvěma způsoby, buď aktivně, nebo pasivně.

Aktivně tím, že dítě nenecháte volně pobíhat po horní palubě lodi bez plovací vesty a v žádném případě jej nenecháte samotné na přídi. V případě špatného počasí dítě okamžitě pošlete do podpalubí.

Pasivně, již při výběru jachty mějte na paměti, že s vámi jede dítě. Vybírejte tedy takové jachty, které mají po svých bocích dostatečně vysoké zábradlí, případně zábrany proti pádu přes palubu.

Jachta Chorvatsko 2

Mořská nemoc, jaké léky?

Pokud vás již schvátí mořská nemoc, nejlépe zabírají tyto léky:

  • Kinedryl, ten si vezměte nejlépe půl hodiny před plavbou (stejně jak to znáte z automobilů)
  • Cocculine, homeopatický lék, který pomáhá při nevolnostech u cestování. Výhodou je, že se vám po něm nebude chtít spát, narozdíl od Kinedrylu.
  • Zázvor, ano, žádné léky, stačí přírodní výtažek ze zázvoru a mořská nemoc nemá šanci (pomáhá také při nevolnosti)
  • Scopoderm, náplast, která je na předpis.
  • Cestovní žvýkačky (Travel gum)

A co zvířata na palubě?

Nejčastějšími domácími mazlíčky, kteří s námi cestují jsou zejména psi a kočky. Asi první problém, který vás hned napadne, je, kde venčit psa/kočku v průběhu plavby? V našich domácích podmínkách bez moře je asi nad slunce jasné, že váš mazlíček není trénován pro vykonávání potřeby přes palubu (ano i tohle se dá natrénovat).

Jak tedy tuto situaci řešit? Jednoduše. K zakoupení je již nějakou dobu umělý trávník, nebo napodobenina trávníku, kterou jednoduše položíte na palubu a váš pes na ní může v klidu vykonat potřebu. Co se týká kočky, tam to většinou jistí bedna s pískem. Některé státy mají zvláštní předpisy pro cestování s domácími zvířaty, před každou cestou si tedy zkontrolujte, zda-li splňujete všechny podmínky, zejména co se týká očkování, případně karantény.

TIP: Cestování se psem do Chorvatska.

U sebe určitě mějte očkovací průkaz vašeho psa/kočky, případně další lékařskou dokumentaci. Mějte však na paměti, že zvířata mohou trpět úpalem stejně tak, jako lidé. Po celou dobu plavby musíte zajistit, aby měl pes nebo kočka přístup k pitné vodě a hlavně místo, kam se může schovat před všudypřítomným ostrým sluncem. K pobytu zvířat na palubě jinak další větší omezení nejsou.

Vyzkoušejte ubytování na lodi v Chorvatsku

Trasa plavby – co v Chorvatsku navštívit?

Google vyšel vstříc všem námořníkům a na svých mapách zveřejnil tipy na nejlepší místa pro plavbu po celé délce chorvatského pobřeží. U každého místa máte krátký popisek od lidí, kteří jej navštívili. U některých popisků se dozvíte např. i jestli se jedná o více větrné místo, kolik restaurací se zde nachází nebo jestli je vhodné pro plavání.

Mezi nejoblíbenější přístavní města patří hlavně ty, kde se nachází velké množství památek UNESCO, tedy Dubrovník, Korčula a Split. Osobně bych však volil trasu po menších, romantických ostrůvcích, kde si užijete opravdový klid a pohodu, bez přeplněných pláží.


Zobrazit místo Sailing in Croatia / Adriatic na větší mapě