Protržená přehrada na Bílé Desné v Jizerských horách

Pokud vás klasické turistické cíle v podobě hradů, zámků či muzeí již trošku nudí, možná vás zaujme dnešní tip na výlet, který vás zavede do podhůří Jizerských hor, tedy do okresu Jablonec nad Nisou. Právě zde se totiž kromě působivé krajiny nachází i torzo monumentálního stavebního díla, kterému se říkalo Přehrada Desná.


Že vám jméno nic neříká? Ano, místo se totiž běžně říká Protržená přehrada, či zkráceně „Protrženka“.

Jak jste sami určitě poznali, přehrada již dávno neslouží svému původnímu účelu. Fungovat začala v roce 1915, avšak po necelém roce došlo vinnou několika chyb při projektování stavby k protržení. Od té doby zůstalo na místě v lesích Jizerských hor pouze torzo, ze kterého zbyla dominantního šoupátková věž a několik rozvalin, mezi kterými si svou cestu utváří horská říčka Bílá Desná, která byla původně přítokem přehrady.

Protržená přehrada parkování

Protržená přehrada leží nedaleko přehrady Souš, která dodnes slouží svému účelu a u které lze výlet k „Protržence“ začít. Důvodem budiž i fakt, že u přehrady Souš jsou dvě velká parkoviště, kde lze pohodlně nechat vaše auto za 50 Kč na celý den.

Kudy k přehradě

Cest je nespočet, obvykle vás průvodci budou lákat začínat v Tanvaldu či nedalekém městečku Desná, avšak starty v těchto lokalitách znamenají poměrně dlouhý výšlap do kopce. Delší výlet to může být také z města Josefův Důl nebo Albrechtice v Jizerských horách.

Pokud se vyvezete k přehradě Souš, čeká vás příjemná 5kilometrová procházka převážně rovinatou krajinou. Zpočátku se lze držet modrého turistického značení, poté se cesta k Protržené přehradě stáčí na lesní cesty, kterou jsou však bez problémů schůdné i s kočárkem.

Samotná přehrada, respektive její okolí, prošlo v posledních letech rekonstrukcí. Byly vybudovány chodníky a naučná stezka kolem bývalého vodního díla. Po příchodu k „Protržence“ se tak ještě můžete pojít po blízkém okolí a prozkoumat několik zastavení, kde budete seznámeni s historií přehrady i jejím neslavným osudem. Nechybí ani památník obětem katastrofy, který se nachází kousek po proudu říčky Bílá Desná a ke kterému vás rovněž zavede zřízená naučná stezka.

TIP: Vodopád Velký Štolpich

Po výletě i načerpání nových informací člověku vyhládne. Pro tyto účely se naštěstí hned vedle přehrady nachází příjemné občerstvení zvané Krömerova bouda, kde vám připraví polévku, klobásu či něco sladkého na zub. Nechybí ani točená Kofola či pivo, obojí si dokonce můžete načepovat sami a to z kohoutů, které jsou zakomponovány do skály. Kolem je spousta místa, kde si lze odpočinout, vychutnat si občerstvení, nebo se jen tak kochat pohledem na okolní krajinu.

Cestou zpět doporučuji navštívit i již zmíněnou přehradu Souš, ke které se vydáte po žluté turistické značce od „Protrženky“. Soušská vodní nádrž slouží mimo jiné jako zásobárna pitné vody pro nedaleký Tanvald a Jablonec nad Nisou, díky čemuž je její okolí člověkem téměř netknuté a nabízí zajímavé výhledy. Touto cestou se váš výlet navíc změní v příjemné kolečko, které vás opětovně přivede k vašemu zaparkovanému vozu, aniž byste se museli vracet stejnou cestou zpět.

Fotogalerie

Ubytování v okolí

Další tipy na výlety v okolí:

Napsat komentář