Průrva Ploučnice


Průrva Ploučnice je chráněná kulturní památka, kterou najdete na Českolipsku u obce Noviny pod Ralskem. Místo budete znát z pohádek.

Parkování

Na nedaleké parkoviště se vejde cca 10 aut a je zdarma.

Popis

Toto místo, kterému se také říká Pekelný jícen, Čertova díra i Hromová rána, je soutěska ve skále, kde dělníci vyhloubili tunel pomocí krumpáčů a lopat před několika staletími, pravděpodobně v 16.století. Cílem bylo vytvoření vodní nádrže, která sloužila k tomu, aby poháněla hamr v obci Noviny. Hamr byla dílna kováře poháněná vodním kolem, stál na místě, kde nyní najdete jezírko u průrvy. Protože ale pískovcové skály propouští vodu, nikdy tento plán nebyl zrealizován. Celý úsek je dlouhý asi 200 metrů a jsou zde 2 tunely, jeden je dlouhý 13 metrů a druhý 41 metrů.

V údolí řeky Ploučnice se zpracovávala železná ruda – limonit.

V současnosti je to oblíbené místo vodáků, nástupní místo je z druhé strany, stačí jít kolem turistického přístřešku a pak doprava k silnici a u zákazu vjezdu jděte doprava po polní cestě, až dorazíte k nástupnímu místu.

Fotografie se vám asi nepodaří udělat z druhé strany, to lze pouze v případě, že byste jeli na lodi přímo průrvou. Jezdí se tudy ale pouze v odbobí, kdy je dost vody.

U průrvy je lavička, kde lze posedět a o kousek dál směrem k parkovišti je turistický přístřešek, ideální místo třeba na svačinu.

Fotogalerie

Web: http://www.novinypodralskem.cz/

Mapa – GPS 50.6876119N, 14.7632400E

V okolí můžete dál navštívit zříceninu hradu Ralsko, kde cestou lze obočit i k Juliině vyhlídce.

Podobná místa v Čr

  • Novozámecká a Mnichovská průrva u Zahrádek
  • Výpusť rybníků u Holan
  • Výpusť Břehyňského rybníka u Doks
  • Pusté kostely – vodní náhod u Velenic

Napsat komentář