Stále častějším koníčkem pro lidi různých věkových kategorií je cestování. A jak jinak spojit příjemné s užitečným, než dělat v tomto případě práci průvodce? Toto místo vyžaduje pečlivou přípravu a my si povíme, co vše by měl člověk splnit, pokud má o tuto práci zájem a jaké jsou povinnosti takového průvodce.
Podmínky provozování
První věcí jsou samozřejmě nějaké všeobecné podmínky. Zejména je to zájem o cestování, orientační schopnosti, jazykové předpoklady, kvalifikace, dobrá paměť a inteligence, komunikační schopnosti, umění rychle reagovat v nečekaných situacích nebo třeba psychická a fyzická kondice.
Za druhé to je potom samotný průvodcovský kurz. Ten můžeme získat buďto na některých středních školách, kde je součástí výuky nebo přes agenturu. Kvalifikační zkouška se skládá ze dvou částí. V té první by měl zájemce ukázat své jazykové znalosti, zájem o historii, umění, celních záležitostí a také by měl stručně znát právní předpisy. Ve druhé části jde spíše o odborné znalosti, jakými jsou politická situace, historie, agenda a geografie.
Druhy průvodcovské činnosti
Existuje celá škála různých druhů průvodcovské činnosti. Patří sem například technický průvodce, odborný průvodce, delegát, animátor, tlumočník – překladatel, sportovní instruktor, dětský pečovatel, horský průvodce, průvodce lovecké turistiky, místní průvodce nebo průvodce historických a kulturních památek.
Osobní vybavení průvodce
Při každém zájezdu by měl mít průvodce hlavně osobní věci a oblečení odpovídající druhu zájezdu. Dále pak mapu, autoatlas, jmenovku s označením cestovní kanceláře, osobní doklady, zpracovanou agendu průvodce, lékárničku, mobilní telefon a hotovost cestovní kanceláře i svoji.
Agenda průvodce
Agenda průvodce má 3 části – před zahájením zájezdu, během něj a po skončení.
Před zahájeném zájezdu se musí průvodce zastavit nejméně 3 dny před zahájením akce do cestovní kanceláře. Vyzvedne si zde seznam účastníků, zasedací pořádek, ceniny (jízdenky, vstupenky), finanční prostředky, bianco formuláře, identifikační údaje zájezdu, formuláře na vyúčtování odměny průvodce a dotazníky pro účastníky.
Příprava je velmi důležitá a není zde prostor pro improvizaci.
Během zájezdu musí průvodce přijít alespoň 15 minut před oficiálním zahájením. Dohlédne na naložení zavazadel a na zasedací pořádek. Zde platí, že dopředu usazujeme lidi starší, blíže k WC, děti doprostřed pod dohled rodičů a mladé lidi dozadu. Průvodce se představí, stejně tak představí i řidiče a informuje cestující o itineráři. Cestou dohlíží také na zdravotní přestávky. Na místě se úkoly průvodce liší podle jeho zaměření. Měl by být ale lidem na blízku a stále dosažitelný na telefonu.
Po skončení zájezdu by se měl nejdéle do 3 dnů dostavit do cestovní kanceláře. Podává zde hlášení o průběhu celé akce. Odevzdává vyhodnocené dotazníky, vyúčtování finančních prostředků a cenin a zprávu o mimořádných událostech pro pojišťovnu, pokud k nim došlo.
TIP: Nejlevnější cestovní pojištění najdete na ePojištění.cz
Také si vyzvedává odměnu průvodce.

Příprava průvodce
Chronologická příprava
Sem patří základní časový harmonogram – itinerář. Musí pracovat s časovou rezervou a délkou trasy. Pracujeme se záchytnými body a používáme seznam navštívených míst s informačním minimem – historie, současnost, památky, zajímavosti. Zahrnout se samozřejmě musí také odpočinek, přestávky na toaletu, stravování a volnou zábavu.
Psychologická příprava
Ta by neměla být podceňována. Průvodce by si měl zjistit charakteristiku účastníků a jejich sociální zařazení. Informace získá z údajů na objednávce cestovní kanceláře. Příprava se poté liší podle toho, jestli jsou to cizinci, tuzemští turisté, senioři, děti atd.
Provádím již několik let a specializuji se na zájezdy do Velké Británie. Průvodcovství jsem studoval v Tyrkysu. Státní zkouška nebyla zcela jednoduchá, ale díky tomuto certifikátu mám otevřené dveře do všech cestovek. Tyrkys doporučuji.