Půjčovna aut na Korfu v Řecku


Kde si půjčit auto v letovisku Sidari a jaké jsou nejlevnější půjčovny aut na Korfu? Podrobný článek, po jehož přečtení autopůjčovnu využije i ten, kdo původně autem po ostrově vůbec cestovat nechtěl.

Proč si půjčit auto na dovolené

Čím dál víc lidí už na dovolené nebaví pouze ležet u bazénu nebo polehávat na pláži, ale chtějí poznat víc než okolí hotelu. V našem případě letos Summertime na Korfu a letovisko Sidari. Sice nejjednodušším způsobem dopravy po Korfu je cestování autobusem, který vás za pár korun dopraví do všech větších letovisek i hlavního města Kerkyra, ale kdo chce být svým pánem a zastavit si kdekoliv a kdykoliv, pak je nejlepší volba autopůjčovna.

Jsou 3 možnosti, jak zde na pár dní dovolené auto sehnat:

  • půjčit si auto prostřednictvím delegáta cestovní kanceláře
  • osobně si půjčení auta domluvit v konkrétní autopůjčovně v letovisku
  • objednat si auto přes internet ještě před dovolenou, např. na rentalcars.com

Auto půjčené přes cestovku

Varianta pro ty z vás, kteří neumíte cizí jazyk (hlavně anglicky a německy), nebo nevíte jak na to. Delegát vaší CK vám ukáže seznam aut a kategorie = typy a modely aut rozdělené dle velikosti a ceny.

Samozřejmě cena za vypůjčení je vyšší, než kdybyste si toto zařizovali sami, protože platíte provizi pro cestovku. Obvykle cca 10-20€/den navíc.

Delegát cestovky vám bude tvrdit, že auto nemá plné pojištění, ve smlouvě v kolonce „Full insurance“ a přidá často další info, že málo znalý turista podlehne a auto si přes CK půjčí. Přitom pokud si jej půjčíte sami, peníze, které byste jinak dali za provizi pro cestovku, můžete natankovat nebo využít na vstupy do památek.

Hyundai Getz

Osobní návštěva a zamluvení auta místní autopůjčovny

Pokud se na Korfu rozhodnete pro tuto volbu (pronájem auta na den nebo více dní), což doporučuji z vlastní zkušenosti, stačí pouze tyto půjčovny v okolí hotelu nebo v letovisku obejít a pozeptat se na ceny, kolik to bude stát na den, dva tři pět nebo třeba na celý týden. Stejně jako když si zařizujete ubytování, mnohdy jsou ceny při půjčování za více dní výhodnější než pouze na 1 den. V Sidari jsou autopůjčovny v centru letoviska.

Aby vám auto bylo zapůjčeno, stačí vám český řidičák.

V půjčovně vám vyplní smlouvu, kopii vám dají a to je v podstatě vše.

Autopùjčovna Korfu Sidari ceník Autopùjčovna Korfu Sidari ceník

Záleží také na tom, jak velké auto chcete, na kolik dní a zda benzín, diesel, nebo automat. Vše hraje roli, pak také zda chcete mít plné pojištění (full insurance) nebo ještě navíc dětské sedačky nebo podsedák (booster).

Na co si ve smlouvě dát pozor

Důležitý údaj je kolonka plné pojištění – Full insurance. Ve většině půjčoven vám odkývou, že to plné pojištění má, ale pokud se něco stane, mohly by být problémy.

Jednou se nám stalo něco podobného, auto mělo být pojištěno bez spoluúčasti, ale při jednom výletě nám na parkovišti rozbilo asi jiné auto zpětné zrcátko. Potom, co jsem to oznámil „maníkovi“, který si pro auto přijel poslední den, začal něco povídat o tom, že to pojištěné na 100% nebylo a musím za to zrcátko doplatit 80€. Takže jsem mu vysvětlil, když to mám ve smlouvě napsané, že nic platit nebudu. Sice mi několikrát zopakoval, že to proplatit chce, ale já mu řekl svoji pravdu a nakonec jsem neplatil nic.

Takže pozor na to, ne vždy by to takto mohlo projít.

Poté, co si vyberete auto a počet dní, stačí domluvit od kdy do kdy jej chcete a kde si ho vyzvednete. Obvykle vám jej přistaví k hotelu (ráno nebo večer v domluvený čas). My v noci kvůli dětem nikde nejezdíme, takže jsem to vždy domlouval na ráno 8:30-9h.

Paradoxně se řeší pouze předání klíčků, ukážou vám, kde a co se tankuje – obvykle natural 95. Také pokud bude plná nádrž, že auto musíte vrátit také s plnou, jinak budete při předání doplácet v hotovosti chybějící palivo.

Když budete auto vracet, stačí nechat klíčky na recepci. Toto platí nejen na Korfu, alei dalších řeckých ostrovech.

Internetová autopůjčovna Rentalcars

Pro ty z vás, kdo máte rádi vše zařízeno již před dovolenou, je Rentalcars.com ideální volba. Web sdružuje nabídku aut od celosvětových autopůjčoven jako je Hertz, Avis, Europcar, Alamo, Enterprise rent a car, Dollar, Budget, Thrifty.

Auto rezervujte přes internet, vyberete si model, počet dní a kde si jej vyzvednete – letiště Kerkyra nebo hotel, kde budete pobývat.

Ceny benzínu na Korfu

Po Korfu jsme letos v červenci (2016) ujeli za 3 dny více než 250km. Ceny jsou klasicky nejvyšší v letoviscích a pak v okolí hlavního města, kde se pohybují kolem 1,442€ / litr. Protože nám auto dali skoro s plnou nádrží, tankoval jsem až skoro před vrácením auta a díky tomu, že jsem si pamatoval, kde „v horách“ byl nejlevnější, jsem čerpal palivo pouze za 1,426 €.

Ceny benzínu Řecko Korfu 2016 Ceny benzínu Řecko Korfu 2016

V Sidari jsem vyfotil i tento krásný vůz, kterým je Tesla model S. Majitel byl z Norska, a jelikož toto auto má dojezd cca 400km, zajímalo by mě, kolikrát musel nabíjet než přejel Evropu až na Korfu :)

Tesla model S

Půjčovna čtyřkolek, motorek a skůtrů

Předchozí pravidla platí totožná, ale vrácení je obvykle přímo do konkrétní půjčovny v letovisku. Tu najdete i pod anglickým názvem Rent car (Corfu).

Silnice na Korfu a jejich značení

Když už máte auto, asi budete  hledat na mapě, kam vyrazit na výlety.

Kvalita silnic se zde rozlišuje podle 3 barev:

  1. červená – nejlepší silnice, kde se někde dá jet i 90km/h.
  2. žlutá – horší než červená, klikatější, ale pořád se to dá.
  3. bílá – obvykle silnice v kopcích, klikatice, kde někdy ani 3 rychlostní stupeň nedáte.