Pustevny – nejvýznamnější turistické středisko Beskyd


Při návštěvě Beskyd je téměř povinností každého turisty navštívit Pustevny. Jsou označovány jako nejvýznamnější a nejnavštěvovanější horské středisko v Beskydech, navíc jsou také spojnicí několika turistických tras.

Beskydy Pustevny

My jsme Pustevny navštívili již několikrát, a to při různých příležitostech, protože veškerý kulturní program pořádaný na Pustevnách je příjemným zpestřením dnešní uspěchané doby.

Pustevny dřevěný dům

K příjezdu na Pustevny zpravidla využíváme lanovku, ačkoli je možnost jet autem na odstavné parkoviště jen městě metrů od centra dění. Jízda na lanovce, ale patří k tomu pravému zážitku z výletu.

Na vrcholu

Po výstupu z lanovky se každému návštěvníkovi naskytne nádherný výhled na Trojanovice a Frenštát p. Radhoštěm, které jsou obklopeny zelenými loukami a lesy.

Pustevny rozhled

Hned pár kroků od horní stanice lanovky jsou situovány zdejší hotely a stravovací zařízení.

Ceny jsou obecně přijatelné a z vlastních zkušeností víme, že je vhodné najíst se hned na začátku trasy anebo až po návratu.

Jelikož se zrovna podávají obědy, volíme, že se najíme hned a v restauraci si dáváme halušky. Cena za pivo a halušky s bryndzou činí necelých 120 korun. Následně se procházíme podél secesní dřevostavby Maměnka a vzpomínáme na vyhořelý Libušín. Kousek níže se tyčí rozsáhlý, ale poněkud chátrající dřevěný hotel Tanečnice.

Kam se vydáme?

Jelikož jsou Pustevny rozcestím několika turistických stezek můžeme si i my zvolit, kterým směrem se vydáme. Nakonec volíme tradiční stezku směrem na Radhošť k soše Radegasta. Asfaltová cesta postupně přechází v prašnou cestu, která je lemována stromy a obsypaným borůvčím. U sochy Radegasta se jako vždy tvoří skupinky turistů a u místního stánku s občerstvením se i přes značnou snahu obsluhy tvoří fronty.

Radhošť socha Radegasta

Část turistů se zde u sochy otáčí a jde zpátky na Pustevny, stezka však vede až k dřevěné kapli Cyrila a Metoděje, která se tyčí nad městem Rožnov p. Radhoštěm. My se rozhodneme pokračovat dále po stezce na Radhošť. Po cestě narazíme na krásný dřevěný hotel Radegast, odkud je již kaple na dohled. Zde se rovněž podávají místní speciality a samozřejmě pivo. Z tohoto místa se nám otevírá výhled na celé Beskydy a Valašsko, bohužel v dáli není dostatečně jasno, abychom viděli i na Jeseníky.

Po krátké přestávce pokračujeme až ke kapli, kde se tyčí socha Cyrila a Metoděje.

Cesta domů

K cestě dolů je hojně využívána lanovka, protože poskytuje turistům pohled na údolí. Další zase tak jako my používají k sestupu k dolní stanici lanovky tzv. Knížecí cestu. Jedná se o asfaltovou cestu, která bývá využívána v letním období k zásobování. Cesta klesá pozvolně a je obklopena lesy a sem tam nabízí pohled na některé místní sjezdovky.

Mapa

Ubytování Pustevny

Ubytování na Pustevnách

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář